Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмови награди или активизъм - връчват Оскарите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В 2 часа след полунощ на 3 март започва най-известната церемония за връчване на филмови награди "Оскар". За 97-и път Академията за филмово изкуство и наука на САЩ ще отличи най-добрите заглавия от света на седмото изкуство през миналата година.

Водещ ще бъде комикът Конан О'Брайън, а бляскавата церемония ще бъде проследена от милиони, въпреки че интереса към нея с годините намалява. 

"Не бих казал, че имам големи очаквания, просто защото оскарите успяха да възпитат в мен една изключително прогресираща апатия. Още на ниво номинации доста често имаме компрометирани избори, а що се отнася до раздаването, то винаги е било по някакъв начин съответстващо на дадено настроение, било то политическо или социално. Винаги е зависело от някакво ходатайстване, от лобиране на определени продуценти дори, но не смятам, че досега се е стигало до такова абсолютно безпощадно, дори диктаторско решаване за това кой ще спечели и поради какви причини," казва кинокритикът Благой Д. Иванов.


Най-много номинации тази година, цели 13, получи мюзикълът "Емилия Перес". Историята разказва за мексикански наркобарон, който иска да си смени пола. 

"Смятам, че в най-добрия случай филмът заслужава една от номинациите. За мен подобни номинации, а и подобни филми са чист активизъм," категоричен е Иванов.

Тази година в категорията за най-добър филм няма изявен фаворит, но за основни претенденти се спрягат три от заглавията - "Анора", "Бруталистът" и "Конклав". Според Благой Д. Иванов "Анора" и "Бруталистът" са много различни, но страхотни, докато "Конклав" е много добре направен, но не е добър филм:

"Особено в последната му третина. Посланията му са черно-бели, отново адски плакатни. Там имаш едно откровено либерално послание за сметка на консервативното такова. И аз не смятам, че това е лошо, аз самият съм по-скоро ляв, отколкото десен, но когато по този адски двуизмерен, пак подчертавам карикатурен начин, се представя едно послание, то ме отблъсква, независимо дали е положително или негативно," посочва Иванов.

Според него наградата за най-добър филм трябва да бъде връчена на "Анора", а за най-добра режисура да бъде отличен Брейди Корбей за "Бруталистът". По думите на кинокритика Ейдриън Броуди, изиграл главната роля в "Бруалистът" напълно заслужава наградата за най-добра мъжка роля. Деми Мур е фаворитката при дамите за ролята в хоръра "Веществото".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38