"Naive" е третият албум в дискографията на варненската певица Даниела Белчева. В края на 2024 г. той излезе и във формат на грамофонна плоча, чийто тираж вече е изчерпан. През декември Дани и музикантите, с които работи: Милен Кукошаров (пиано), Михаил Иванов (контрабас) и Димитър Семов (барабани), представиха албума в Париж с концерт, който постави точката на една наситена с активности година. Събитията от нея бяха поводът за гостуването на Даниела Белчева в предаването на Радио Варна Улица "Събота".
Изпита ли вълнение, когато хвана за първи път плочата в ръцете си?
Разбира се! Това е моята първа плоча, а целият екип, който аз наричам моето творческо семейство, и който, освен музикантите, включва и визуални артисти, се е справил прекрасно. Когато човек държи една плоча, първото нещо, което има влияние върху него, е това, как тя изглежда. Димитър Трайчев, който е автор на обложката, ме познава творчески най-дълго от всички хора, с които съм работила, и това определено има значение. Той предложи плочата да изглежда по-различно от диска, като все пак има някаква свързваща нишка между двете визии. И така се роди белият фон и надписът от пясък. Фотографията е на Мира Арнаудова, с която също работя от много години. А пясъкът е съвсем истински! Когато обсъждахме по телефона идеята с Трайчев, в един момент той ми каза: "Веднага ми донеси една торбичка с пясък!". Слязох до плажа, напълних няколко шепи и му го занесох, след което той просто каза "Това е, от тук нататък съм аз".
На задната корица на обложката има два стиха. Какви са те?
Това са думите към уводната и към заключителната тема в албума, т. нар. интро и аутро. Целият албум включва девет песни плюс тези две кратки теми, които също носят общото послание, но са облечени в по-различен аранжимент. А посланието на този албум е в посоката, че човек понякога е добре да признава необходимостта от това, да бъде наивен като дете; да осъзнава, че е невъзможно възрастният да бъде толкова чист и свят, колкото едно дете, но въпреки това до края на живота си да запази своя стремеж към постигането му.
Какъв е твоят свят днес?
По необходимост всеки започва да живее в свой свят. Но както нуждата да да обитаваш този вътрешен свят е силна, така и всеки от нас търси свързване със себеподобни, с хора, които носят подобен свят вътре в себе си. Светът днес би могъл да се опише с английската дума hectic - в този немирен, забързан (понякога до ужас) свят, колкото и да не искаш, информацията, която ни залива отвсякъде, влиза в ума ти и го разбърква. И отново стигаме до важността на личната сила да опазиш това, което те кара да се чувстваш в мир със себе си. Трудно е, разбира се, но докато сме живи, се опитваме.
Какви усилия полагаш, за да държиш солиден този свой свят?
Понякога ми се получава много лесно и това е точно в случаите, когато не полагам много усилия за това. И обратно - ако задълбая в тази посока, резултатът не е толкова успешен. Но въпреки това мисля, че тези действия са необходими. Да наблюдавам, това, което се случва около мен, това, което се случва вътре в мен в определени ситуации, хората, с които влизам във взаимоотношения, ми помага да израствам. Да излизам по-зряла и пораснала от тези съзерцания - това е моят постоянен опит всеки ден.
Целия реазговор с Даниела Белчева слушайте в началото на статията.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..