Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална изложба "Наследство в корици"


от 13 до 15 март в Арт салона на Радио Варна от 14.00 до 20.00 часа
Заповядайте на вълнуващо пътуване през времето с изложбата "Наследство в корици"
Изложбата "Наследство в корици" e посветена на пазителите на знанието и личните истории върху хартия – изкуството на книговезането и скрапбукинга. Експозицията представя уникални ръчно подвързани книги, албуми и истории, запечатани във времето, изработени от майстори от цялата страна.
"Непреходно е желанието ни да записваме историите си, да запечатваме моменти чрез фотографии, да събираме вдъхновенията си, да изразяваме себе си, да съхраняваме паметта за поколенията. Книгите, албумите и дневниците пазят следите, които оставяме след себе си", споделиха организаторите.

В рамките на изложбата ще може да вземете участие в демонстрации на книговезки и скрапбук техники представени от:
Силвия Йонкова (майстор книговезец)
Нели Иванчева - Шопова (скрапбук творец)
Оставете своята следа в историята!
Включете се в попълването на специален албум "Варненци 2025 г.", изработен от Владислав Ковачев. В него може да напишете спомен или впечатление, да нарисувате нещо, да залепите снимка или просто да разкажете за себе си. Албумът ще бъде съхранен в Държавен архив Варна и ще остане като наследство за бъдещите поколения и историята на града.

Дискусионни форуми от 18.00 ч., вход свободен 
  • 13 март (четвъртък) „Фотографията и архивните документи“ с Благовеста Филипова (фотограф, Студио 3) и Донка Николова (началник Държавен архив-Варна)
Във време, в което зарядът на батерията на телефона е по-важен от нашия личен, се оказва все по-нужно да си говорим по непреходни теми. Такива, които засягат пазителите на знанията, историята и нашите корените - за човека като дърво, вклинило своите корени дълбоко в земята, непоклатимо и устойчиво на силните бури и стихии.
  • 14 март (петък) „Силата на родова памет“ с Ралица Христова (дипломиран психолог и коуч)
Родовата памет не е просто история – тя е жива енергия, която можем да разберем, трансформираме и използваме за личностно израстване. Как се съхранява родовата памет, какво ни разкриват родовите истории и как осъзнатото свързване с рода може да бъде ресурс. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл в разговора на Валерия Василева с Ралица Христова:

15 март (събота) "Библиотеките и смисълът между кориците" с Даниела Канева и Кристиана Димчева, главни библиотекари в Регионална библиотека “Пенчо Славейков”

Библиотеките не са просто място за книги – те са живи светове, в които се преплитат истории, знания и вдъхновение. Дискусията е посветена на това как библиотеките съхраняват и предават културната памет, какво ни разкриват книгите отвъд написаните думи и как четенето и общуването със смисъла между кориците ни променя.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Елена Стоева с изложба живопис „Мечтата – ходенето по водата“

Днес /30.07.2025/ от 18:00 ч гр. Варна, ул. Драгоман 12, Le Papillon Art Gallery изложба живопис 30.07.2025 г. – 20.08.2025 г ВХОД СВОБОДЕН Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с художничката Елена Стоева:  Елена Стоева е родена в София, България, През..

публикувано на 30.07.25 в 14:51

Соня Йончева в ролята на Тоска на 5 август във Варна

Оперната прима Соня Йончева ще влезе в образа на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини на 5 август във варненския Летен театър. Събитието е под патронажа на министъра на културата Мариан Бачев. Ще дирижира ръководителят на Софийска филхармония маестро Найден Тодоров. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със звездното..

публикувано на 30.07.25 в 10:59

Хора от цял свят се събират в 13-ия зумба фестивал в Балчик

Около 500 души от различни точки на света и възрасти ще станат част от най-голямото зумба събитие в България - международният фестивал "Алегрия", който всяка година се провежда в първата седмица на септември в Балчик и показва всички разновидности на денс фитнеса. 13-ото издание е от 5 до 8 септември, съобщи организаторът Стоян Стоянов , а..

публикувано на 29.07.25 в 11:58

На кафе при Владо: Където всяка чаша е изкуство

Какво е щастието в чаша? За някои - ароматна глътка сутрешно кафе, за други - момент на тишина и покой. А за Владимир Стоев - това е платно, върху което създава изкуство, оставащо в сърцето.  Владо е бариста, който чрез артистичност пренесе класическия лате арт на съвсем друго ниво. Той е единственият в България, които може да разсмее и разплаче от..

публикувано на 29.07.25 в 10:32

Радио Варна прие ценно дарение - бронзова скулптура на Йордан Каранов

Радио Варна прие ценно дарение  - бронзова скулптура на Йордан Каранов, музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Творбата e подарък от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулптора проф. Пламен Братанов. Произведението е дело на бащата на Йорданова  - скулптора Христо Йорданов. С голяма признателност..

обновено на 28.07.25 в 20:45

Филми на плажа и чудеса без бюджет: „Карантината“ се завръща с 11-о издание

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..

публикувано на 28.07.25 в 14:30