Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените ферми на авренските села



От 5 години Гергана и Виктор Александрови живеят в авренското село Бенковски. Купили си място и си построили къща. Съзнателно са напуснили големия град и професиите си на инженери, въпреки че и двамата са в трудоспособна възраст. По време на Ковид пандемията Виктор губи майка си и това обръща му живота му на 180 градуса. Самият той тогава тежи 130 кг, има високо кръвно и предиабет. Започва проучване какво би му помогнало, за да си върне здравето и стига до микрозелените. Започва да се храни с тях и за две години сваля 40 килограма, постепенно изчезват и другите здравословни проблеми.


Първоначално произвеждат микрозелени растения за лична употреба. Впоследствие тази дейност се превръща в бизнес. Капацитетът вече е за 80 тарелки. Те се намират  в контейнер, който е подвижен и ще послужи за следващия етап от бизнеса да предлагат франчайз от микрозелени, обяснява Виктор Александров:

"Това е чудесен семеен бизнес за хора на село. Изисква малко време - по 10 часа на седмица. Реколтата идва след 10 дни. В тази фаза на развитие растението е най-богато на хранителни вещества. Режат се, когато достигнат около 5 см."



Използват само органични семена от Италия и Германия с над 90% кълняемост. Отглеждат растенията върху кокосов или конопен субстрат и ги поливат с чиста вода. Производството се извършва в изцяло контролирана среда, в която се следи влажност, температура. Осигурява се 18-часова дневна светлина, за да се стимулира фотосинтезата.

Най-продавани са броколите, червено зеле, репичка, слънчоглед, грах и кейл.

Микрозелените съдържат висока концентрация на хранителни вещества, в сравнение с традиционните растения. До 40 пъти по-висока е концентрацията на витамини, минерали и микроелементи. 

Вкусът е същият като другите зеленчуци, но с тях не може да се преяде.



Други двама ентусиасти, също семейство, напуснало морската столица, за да заживее на село и да отглежда чиста продукция, откриваме в съседното село Здравец в община Аврен. 

Тяхната мисия е да съхраняват българските сортове растения.

Те са Снежана и Михаил Караянчеви. Издирват и предлагат българските зеленчуци, които предците ни са имали на своята трапеза.




Тя е учител по математика и физика, а той е завършил медицина. Загърбват професиите си и вече 14 години са в Здравец. Имат оранжерии от 10 години. 

Те са първите, които започват да използват поликарбонови оранжерии. През тях не проникват вредните слънчеви лъчи.

Отглеждат растенията си върху почва. Не използват найлони и други приспособления. Всичко в работата им е ръчно. 

Ползват комбинация от различни растения, за да могат да усилят добрите влияния, така че крайният продукт да е много добър за самия човек.  

Отглеждат супер храни, богати на витамин К. 


Сега е време за разсада за семената, които ще произвеждат догодина. Оплакват се, че са търсили дълго нехибридни чорбаджийски чушки.

На пазара трудно се откриват български домати, защото производителите залагат на количеството, а не на качеството, обяснява Снежана. 

Семейството отглежда домати само за семена, а целогодишно - зеленолистни зеленчуци.

От старите сортове домати най-търсени са биволско сърце, разказва Снежана:

"Хората се завръщат към старите сортове. От семейството започва всичко - ако се съхраняват в семейството, ще имаме стари сортове."

В момента разполагат със 160 вида семена, но някои вече са изчерпани, като пуклива жълта царевица.





Не използват кладенеца, понеже дебитът е намалял. Поливат с чешмяна вода, която се затопля в цистерните и после по капковата система се разпределя.
Водата трябва да е затоплена, обяснява Снежана, защото растенията "са като бебета".

"Съвестта ми е биосертификат", казва Караянчева.


Чуйте повече в прикачените звукови файлове.


Снимки: Румен Сарандев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#804 ТОП 20 (25.04-02.05.2025)

публикувано на 25.04.25 в 07:58

НОВИЯТ ДЕН на 25 април с Мариела Димитрова

Варна - „Най-добър град за живеене“.  Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..

публикувано на 24.04.25 в 17:41

НОВИЯТ ДЕН на 23 април с Иван Барбов

„Ако денят ти започне наопаки – легни си. Дай му втори шанс“, гласи закачливо послание в социалните мрежи тази сутрин. За да не ви тръгва денят наопаки, най-добре го започнете с Радио Варна. Ударната доза ефирен кофеин ви очаква и на нашите честоти с Иван Барбов, звукорежисьора Иван Тасев и Жоро Бекяров, който ще ни държи в течение с..

публикувано на 23.04.25 в 06:22
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 22 април с Мариела Димитрова

Липсата на достатъчно паркоместа в жилищните райони на Варна все по-често води до нарушаване на правилата за паркиране и последващи глоби от „Общинска полиция“. Освен регулярните проверки, полицаите работят и по сигнали за конкретен пътен участък. Това съобщи зам. кметът по сигурността Илия Коев. За случай на улица „Народен юмрук“ в кв. Левски,..

публикувано на 22.04.25 в 06:16

На село в Радан войвода

В предаването На село пообиколихме през последните няколко години почти всички села във Варненска област. Срещи с различни хора, с различни съдби, с различни представи. Ваня Славова и Даниел Симеонов е екипът на Радио Варна, който наскоро посети село Радан войвода:

публикувано на 18.04.25 в 09:55

НА СВЕТЛО на 17 април с Валерия Василева

Заседание на Общинския съвет в Аврен се проведе днес във връзка с инвестиционно намерение за изграждане на голям ветропарк. Какви решения взеха днес съветниците от Постоянната комисия „Финанси и бюджет“ към местния парламент във Варна. С поредица от литературни салони през април и май в Балчик отбелязват 60 години от основаването на..

публикувано на 17.04.25 в 13:45

НОВИЯТ ДЕН на 17 април с Иван Барбов

„Събудих се сутринта и си помислих: „Ще стана, планини ще поместя“. После си казах: „Какво ще се меся на природата. Нека си стоят“. И се обърнах да си доспя“. Това гласи шеговита мисъл в социалните мрежи тази сутрин. Вие по-скоро обърнете на честотите на Радио Варна за да започнете деня с усмивка и ободрени. Иван Барбов, Жоро Бекяров и..

публикувано на 17.04.25 в 06:37