Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EMERGENCE ART FEST с трето издание

Наближава третото издание на Emergence Art Fest. Събитието тази година е с обогатена концепция, с повече музикални изпълнения и с представяне на постановката на театър "Калейдоскоп". 

Третото издание на фестивала представя над 35 нови изгряващи творци от 14 града - художници, фотографи, режисьори, писатели, музиканти, творци с ръчно изработени изделия - в четиридневна програма, включваща изложби, кино вечер, концерт, арт базар, театрално представление, литературна работилница и др. 

Фестивалът, който създава връзки между младите артисти от различни направления на изкуството, ще де проведе от 20 до 23 март, но с изнесена Литературна работилница „Богат речник, беден речник“ между 14 и 16 март, с водещ Ана Сара. Записването продължава с формуляр, който може да бъде намерен в събитието във фейсбук. 

Традиционният творчески базар е предвиден за 22 и 23 март, съобщи организаторът Деница Балинова. 

Повечето събития в програмата ще се проведат в сградата на Радио Варна. Обединяващо звено във всички прояви е желанието на организаторите да създадат мрежа от артисти, а с това да подпомогнат тези, които творят, но по една или друга причина са изолирани от културната сцена у нас. Голяма нужда има от създаването на мрежа от млади артисти, категорична е Деница Балинова. 

Emergence Art Fest започва като смела идея –  да се създаде пространство за млади и изгряващи артисти, което не просто представя изкуството им, а вдъхновява диалог и обмен между творците и публиката. След две успешни издания, стотици посетители и десетки участващи артисти от страната и чужбина, организаторите споделят, че освен дом на култура и креативност, успяват да сформират нещо повече – мрежа от творци, която свързва, мотивира и създава нови възможности.

Официалното откриване ще се състои на 20 март (четвъртък) от 18:30 в Големия арт салон на Радио Варна, където посетителите ще могат да видят две изложби - за изобразително изкуство и фотография. По време на програмата гостите ще могат да се запознаят и с творчество в още направления чрез арт базар, кино прожекция, авторски театрален спектакъл, концерт, DJ сетове и литературна работилница.

Освен гостуването на изгряващия етно музикален проект от София - Етереа - Emergence Art Fest ще представи и редица от локалните аналогови и електронни диджеи и джаз музиканти. Тази година фестивалът има и ново интересно партньорство - със Силвия Йонкова, майстор книговезец, както и с колектив Миа Меморо, организатори на изложбата “Наследство в корици”. Със занаятчийска дейност на Силвия ще бъде книговезан и подарен на фестивала архивен тефтер, който беше част от предходната литературна работилница на Emergence Art Fest.


Какво да очаквате тази година:
• Изложби на фотография и изобразително изкуство;
• Концерт на нова локация;
• Изнесени работилници, които събуждат креативността;
• Театрално представление на независими артисти;
• Кино вечер, арт базар и нетуъркинг събития, които свързват хора и идеи.

ПРОГРАМА
Emergence Art Fest 2025

14-16 март | петък-неделя
ЛИТЕРАТУРНА РАБОТИЛНИЦА
|| Богат речник, беден речник ||
Място: Under One Roof

20 март | четвъртък
18:30 - 20:30: ОТКРИВАНЕ
|| Изложби изобразително изкуство и фотография ||
Място: БНР - Радио Варна

21:00 - 00:00: НЕТУЪРКИНГ
Място: бар Суматоха

21 март | петък
21:00 - 23:00: КОНЦЕРТ
16-ти София Филм Фест във Варна
Място: ФКЦ фоайе, ет.2

22 март | събота
11:00 - 17:00: АРТ БАЗАР
18:00 - 19:30: ТЕАТРАЛНА ПОСТАНОВКА (Събитието е с вход 12 лв.) “Напосоки”
|| Театър Калейдоскоп  ||
Място: БНР - Радио Варна

21:00 - 23:00: КОНЦЕРТ ( Събитието е с вход 12 лв. )
|| Етереа ||
Място: Rubik Center

23 март | неделя
11:00 - 17:00: АРТ БАЗАР   
12:00 - 14:00: ТЕАТРАЛНА РАБОТИЛНИЦА
|| Театър Калейдоскоп ||
15:00 - 16:30: ПРОЖЕКЦИЯ КЪСОМЕТРАЖНО КИНО
“Екран за нови кинематографисти”
|| В партньорство със София Филм Фест ||
18:00 - 19:00: ИЗЛОЖЕНИЕ: ЛИТЕРАТУРА
|| Резултати от работилницата ||
Място: БНР - Радио Варна

19:30 - 23:30: ЗАКРИВАНЕ
Място: Menthol

Експозициите в Арт салона на Радио Варна може да разгледате до 02.04.2025.
Очакваме ви!
Всеки, които е съпричастен с каузата за подкрепа на младите творци и изкуството може да направи дарение по банковата сметка на фестивала:
Основание: Дарение за издание 2025
IBAN: BG76UBBS80021071313450
BIC: UBBSBGSF


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03