Сегашната билетна система в градския транспорт е морално остаряла и не подлежи на надграждане и модернизиране. До това заключение се е стигнало след назначаването на технически одит на системата през миналата година, каза заместник-кметът на община Варна Христо Рафайлов.
Проектът е на стойност 7 200 000 лева.
"Договорът за 3 години за поддръжката на тази система е в размер на 7 милиона лева, а сега за същата сума ще получим изцяло нов софтуер и хардуер с много по-добри функционалности", поясни Рафайлов.
Около 1 200 000 лева ще бъдат осигурени от общинския бюджет, а останалите около 6 милиона лева са част от новия дългосрочен заем, който общината възнамерява да изтегли. Днес в зала "Пленарна" се проведе и публично обсъждане за новия дълг, който ще е в размер до 26.3 милиона лева, а с него ще бъдат реализирани 19 проекта.
Сред тях са основен ремонт и саниране на две училища – СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ОУ „Добри Чинтулов“, две детски градини – ДГ №17 „Д-р Петър Берон“ и ДГ №18 „Чайка“, средношколското общежитие „Михаил Колони“, административната сграда на район „Вл. Варненчик“, спортен комплекс „Локомотив“ и читалище „Христо Ботев 1928“. Пари ще се осигурят и за съфинансирането на проектите за саниране на седем многофамилни жилищни сгради, в които има самостоятелни обекти общинска собственост. Предстои и изграждане на нови корпуси на две детски градини. Пари ще бъдат осигурени и за завършването на физкултурния салон на VII СУ „Найден Геров“, както и за основен ремонт на пътя за село Долище.
Обсъждането премина при доста слаб интерес, а един от малкото присъстващи в залата граждани изразиха притеснението си, че ремонтите на училищата ще предизвикат неудобство за ученици и родители и попита дали ремонтите ще се извършват само по време на ваканции.
Заместник-кметът Павел Попов отговори, че няма как да се извършват ремонтите в училищата само по време на ваканции, тъй като това са мащабни ремонти с продължителност 12-14 месеца. Той увери, че е направена организация за преместването на ученици и изрази надежда, че след малко повече от година, училищата ще бъдат с обновени сгради.
Дебат предизвика и изграждането на физкултурния салон на СУ "Найден Геров". Гражданин изрази недоумението си от сумата за довършването на салона и попита дали са направени точни разчети.
От администрацията поясниха, че сумите са "до", което означава, че може да има икономии.
Друг от присъстващите в залата родител на две деца, приветства предстоящото обновяване на базата на Спортен комплекс "Локомотив". Неговият син тренира бокс в една от залите там, в която наскоро е изгорял калорифер. Другото му дете тръгва на детска градина.
"Там е огромна борба. Щом общината може да ги финансира единствено през заеми, аз като данъкоплатец и родител съм с двете ръце "за", коментира той.
Чуйте повече в звуковия файл
Първата в страната мащабна информационна кампания „Водата е дар! Запази я!“ за отговорно ползване на питейната вода стана част от старта на туристически сезон „Лято 2025“ във Варна. Най-смелите жители и гости на града, които не се уплашиха от дъжда и заеха места пред сцената в Морската градина, получиха дипляни с най-лесните и бързи мерки за..
Студенти от Медицинския университет във Варна участваха във фестивала „Море и здраве“, организиран за 11-та година от Факултета по обществено здравеопазване. Те танцуваха, пяха и представиха театрални скечове на сцена „Раковина „ в Морската градина. Събитието е насочено към жителите и гостите на града. Ректорът на МУ-Варна проф...
С виртуозните си изпълнения Теодосий Спасов - специалният гост на Варна в деня на откриването на новия летен сезон, зарадва и изненада гостите и жителите на града. Повече от 30 минути Спасов, въпреки дъжда, който се изля над морската столица, представи композиции в стилистиката на фолклора и джаза. Той впечатли публиката с виртуозното си изпълнение на..
През нощта облачността ще е променлива, на места намаляваща до ясно, а главно над Югоизточна България ще се образува ниска слоеста облачност. Утре ще има повече слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, на отделни места с краткотрайни превалявания. През нощта вятърът от запад-югозапад ще отслабне на..
Установена е повреда по трасето на тръбопровода във Варненското езеро, информираха от „ВиК Варна“ ООД. От дружеството посочват, че неизправността е установена снощи, след извършване на дейности по подготовка на повдигане на водна повърхност и преместване на участък от временния тръбопровод в оста на траншеята в зона на фланец 6. Дейностите са..
Общинската фирма „Градски транспорт“ ЕАД най-вероятно ще има нов борд на директорите Мандатът на настоящото ръководство изтича в началото на август. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. Той съобщи, че следващата седмица, на 20 май, ще има нова среща между синдикатите в..
Две от формациите в управлението ще проведат днес партийни форуми. БСП свиква заседание на Националния си съвет. На него ще бъде обсъдена управленската програма на правителството и заложените в нея приоритети. На пленума се очаква да има дискусия по позицията на партията за присъединяване към еврозоната. Две от най-големите структури в БСП -..