Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликт в ГПЧЕ "Йоан Екзарх" – Варна

Пета езикова гимназия
Снимка: Христо Гинев

За неетично отношение, за грубо потъпкване на Закона за училищното и предучилищното образование, за натиск върху учители и ученици, и за остарели методи на преподаване сигнализираха три учителки. За кратко те са били част от колектива на Пета гимназия с преподаване на чужди езици „Йоан Екзарх“ във Варна. Назначените проверки от Регионалното управление на образованието не показват нарушения на закона и наредбите от страна на ръководството на училището. 

Ирена Шрангл, Йоана Драганова и Дарина Савова са назначени в началото на тази учебна година. Ирена Шрангл напуска след два месеца. Йоана Драганова и Дарина Савова са освободени преди изтичането на изпитателния срок. Трите не искат да бъдат върнати на работа в Пета гимназия.

Йоана Драганова е проверявана три пъти от Регионалното управление на образованието. По думите й е освободена заради колектива на гимназията. Според нея казусът е морален.

"Моето основно искане е механизъм за защита на новоназначените учители, който да не разрешава на директорите на училищата да самоволничат."

Ирина Шрангл напуска два месеца след като е назначена. Споделя, че върху нея е оказван натиск да преподава немски език не по одобрените от МОН учебници.

"Отказва ми се да ми се даде писмено това нареждане. Моите колеги много се възмутиха, че няма да работя по ксерокопия на някакви 20-30 годишни помагала. Една от колежките ми нахлу в час и даде на две ученички от класа, в който преподавах, ксерокопия. А ксерокопията въобще не бяха добри. Ксерокопие на ксерокопието. Не са подходящи. Естествено те ми се наложиха. моят авторитет беше подронван от тези нахлувания."

Налага се да проведе контролно с непреподаден материал. Успява да подготви учениците. Заради високите оценки те са обвинени, че са преписвали.

Дарина Славова освен преподавател по Философия е и психолог. Според нея е освободена, защото учителят–наставник не я харесва.

"Проблемът не е просто, че трима учители са освободени, докато са в изпитателен срок. Проблемът е, че това е системно поведение от страна на ръководството, има голямо текучество. Опитаха се да ме изкарат некомпетентна."

Последствията от тези действия на ръководството на гимназията са за сметка на учениците, категорични са Ирена Шрангл, Йоана Драганова и Дарина Савова.

Според директорката на Пета езикова гимназия Галина Германова казусите са трудово правни.

"Фактът е един. Повече от 30 години нашето училище е едно от най-добрите гимназии в града. А това не става с нарушаване на законите, с недобросъвестност, с остарели методи на работа. Трябва да си добър, за да работиш при нас.

Началникът на Регионалното управление на образованието Ирена Радева коментира казуса така:

"Сигналите са от доста време. Направени са проверки, които не установиха някакви административни нарушения. В последствие имахме допълнителни сигнали. Нашите проверки продължават по отношение на работния климат, психоклимата в колектива."

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инцидент на жп линията София-Варна, 35-годишен мъж е с опасност за живота

Мъж на 35 години е в тежко състояние в сливенската болница след удар между каруцата му и влак на нерегламентирано място, съобщиха от полицията в Нова Загора, цитирани от БГНЕС.  На 12 април, в 13,00 часа, в РУ-Нова Загора е получен сигнал за произшествие на ЖП линията Варна-София. Влак е ударил каруца, пресичаща линията на неопределено за целта място...

публикувано на 14.04.25 в 11:26

Учители с предложение среден успех 5.00 да освобождава от ДЗИ

Петица от последните три гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити, предаде БНР.  Инициативата е в контекста..

публикувано на 14.04.25 в 10:53

Работещи в градския транспорт излизат на национален протест

Работещите в градския транспорт излизат на Национален протест под надслов: "Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!".  Акцията е организирана от Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" и Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ с искане за увеличение на възнагражденията. Очаква се в протеста да се включат..

публикувано на 14.04.25 в 08:38
Снимката е илюстративна

Затварят за движение част от улица „Никола Й. Вапцаров“ във Варна

От 09:00 часа днес, 14 април, затварят за движение част от ул. „Никола Й. Вапцаров“ в кв. „Чайка“, съобщават от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна.  Временната организация е във връзка със започването на основен ремонт на улицата. Ремонтът ще се изпълнява в четири етапа , като първоначално напълно затворен..

публикувано на 14.04.25 в 08:33

Министър Гуцанов се включва в открит урок във варненско училище за вредата от вейповете

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще се включи от 13.30 ч. днес в открит урок на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) в Средно училище с езиково обучение „Ал. Пушкин“ във Варна. Събитието е част от кампанията на ДАЗД за информиране на подрастващите относно рисковете за живота и здравето им при употреба на вейпове,..

публикувано на 14.04.25 в 08:25
Иконата на страдащия Христос,
която се изнася в храмовете на Велики понеделник

Днес е Велики понеделник

От понеделник след Цветница започва Страстната седмица за православните християни.  Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото..

публикувано на 14.04.25 в 06:41

Адресите без ток на 14 април

На 14.04.2025, от 8:30 до 10:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - кв. Вл. Варненчик, бл. 406 вход 1, 2, 2А, 3, 5, 6, 7, 8, 9 и гаражи срещу бл. 406, електрозахранени от ТП 973. На 14.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на..

публикувано на 14.04.25 в 06:01