Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна над 1000 души на протест за връщане на 9% ДДС за ресторантите (СНИМКИ)

Над 1000 души от ресторантьорския бранш във Варна се включиха в протеста за връщане на 9% ДДС за ресторантите. Те се събраха пред сградата на общината. Митингът започна с минута мълчание в памет на загиналите при трагедията в Кочани, Северна Македония.

Протестиращите затвориха кръстовището пред сградата на общинската администрация, но движението на автобуси на градския транспорт не беше възпрепятствано, както и на автомобили със специален режим.

Те заявиха, че ако народните представители и правителството не се съобразят с исканията им, протестите ще ескалират, ще затварят магистрали  и транспортни обекти. 


Според Тянко Стоев, собственик на верига пицарии, вариантите при 20% ДДС, за да оцелеят в бизнеса, са няколко - вдигане на цените и преминаване в сивия сектор. Той прогнозира, че се очакват фалити, ако не бъдат чути исканията им. Негов колега със заведение на Крайбрежната алея каза, че цените неминуемо ще се повишат. 

Чуйте репортажа на Даниела Стойнова:

Ако не вдигнем цените, означава, че трябва да печелим с 11% по-малко, каза Вилиян Василев.  Държавата не само не помага, но и ни пречи, каза той и даде пример със забавянето на разрешителните за работа на работници от трети страни.

Снимки: Румен Сарандев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие окончателно: Общинските и тол камери ще отчитат нарушенията по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата, предаде БНР.  Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:18

Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев и останалите обвиняеми

"Долу ръцете от Варна, долу ръцете от България", подчерта той, след което допълни: "Добрата новина е, че  София е с Варна, България е с Варна, Европа е с Варна, целият свят ще бъде с Варна".  Пред протестиращите говориха заместник-кметове от екипа на Благомир Коцев, както и адвокат Димитър Филипов, който призова хората да присъстват..

публикувано на 23.07.25 в 18:45

Малкият басейн на плувния комплекс "Приморски" е затворен за три дни

Малкият басейн на Плувен комплекс „Приморски“ е затворен за три дни – 23, 24 и 25 юли - по заповед на Регионалната здравна инспекция във Варна, съобщиха от Общинското предприятие „Спорт-Варна“. Взети са нови проби от водата и се очаква басейнът да бъде отворен за посетители на 26 юли (събота). Децата, включени в програмата за начално обучение по..

публикувано на 23.07.25 в 17:23

Не работи онлайн системата за купуване на билети онлайн за градския транспорт

Системата за купуване на билети за градския транспорт във Варна временно не работи. Съобщение в приложението дава информация, че се очаква възстановяването ѝ до 21 часа днес.  Онлайн услугата е недостъпна от сутринта, видя репортер на Радио Варна. Към 10 часа  днес съобщението, което излизаше на пътниците, опитващи се да си купят билет онлайн,..

публикувано на 23.07.25 в 17:14
Снимката е илюстративна

Пожар на паркинг на хотел в "Свети Влас"

Над 10 автомобила изгоряха в Свети Влас при пожар, тръгнал от сухи треви. Към момента огънят е локализиран, предаде БНР-Бургас.  Четири минути след 16 часа е получен сигнал за пожар в сухи треви в имот, който се намира до кръговото кръстовище на Свети Влас. Изпратен е екип на пожарната в Несебър, съобщи директорът на Регионалната..

публикувано на 23.07.25 в 16:59

Безводието в Аврен събра на извънредна среща ръководството на ВиК и Областна управа-Варна

Безводието в Община Аврен беше повод за извънредна среща, поискана от кмета на Аврен Емануил Манолов, с екипа на областния управител и със заместник-управителя на ВиК-Варна Яна Маринова. В срещата участие взе и представител на Държавно горско стопанство-Суворово. В търсене на разрешение, което може да преодолее въвеждането на воден режим в района, беше..

публикувано на 23.07.25 в 16:42

Разследват случай с починало 11-месечно дете в Бургас

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечно бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19 юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:36