Подводен и въздушен дрон, част от морските измервателни системи на Института по океанология към Българска академия на науките (ИО-БАН), предизвикаха голям интерес сред посетителите на изложба по повод Световния ден на водата - 22 март. В рамките на съботния ден учените от Института показаха своите уреди, с които следят състоянието на Черно море, на изложба в Морското казино. По време на събитието посетителите имаха възможност да се докоснат до още различни уреди – Арго сонда, буй за измерване на вълнение, радарен нивомер и др., използвани от тях в мисията им да наблюдават, изследват и оценяват състоянието на Черно море.
Посетителите се впечатляваха много от дължината на кабела на подводния дрон, който стига до 150 метра. С този уред Институт разполага от около три години, в рамките на международен проект. Използваме го по-често през лятото, два пъти седмично излизаме с катер в морето, в другите сезони по-рядко. Пускаме го и от сушата. С дроновете изследваме популацията на медузите в Черно море, която не е много изследвана до момента, а и знаем че то е различно - затворено и по-слабо солено. Това разказа за Радио Варна Траяна Калудова, докторант в Института по океанология. Наблюдаваме накъде се движат, къде се струпват, какви са размерите им. Всичко става с предварителни настройки - ако се включи лазера на подводния дрон, той може да измери размерите на медузите, предварително се задава и режимът на снимане, а след като го пуснем само се управлява. С другия дрон от височина можем да изброим популацията им, като сравняваме ръчно и автоматично броене, сподели още младият учен. Целият разказ на Траяна Калудова, докторант в Института пред Мариела Димитрова може да чуете в аудиофайла.
Изследователите споделиха знанията си за съвременните методи, прилагани за мониторинг на морската среда под формата на кратки филми, представящи различните океанографски инструменти, използвани в помощ на науката. Забавно допълнение към демонстрацията на океанографските инструменти ще беше представянето на книжка с комикса „Пътешествие с наблюдателите на Океана“, която децата получаваха като подарък.
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..