Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милчо Талев с изложба “Линия 2” в Градската художествена галерия - Варна

| обновено на 29.03.25 в 09:40

Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на Варненската галерия. Изложбата е озаглавена “Линия 2”.

Милчо Талев е роден през 1958 г. в Шумен. Завършва Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ със специалност „Графика“. Живее и твори в град Поморие. Директор е на Художествената галерия в Поморие.

Участва активно в национални и международни изложби, като има множество самостоятелни изяви, сред които през 1990-те години в Елените, Витенбах и Амликон в Швейцария, Пилзен и Млада Болеслав в Чехия, Несебър, Бургас и Поморие, Амликон, Щайн на Рейн и Вайнфелден в Швейцария. През 2000 г. получава покана за престой в Картауз Итинген, Швейцария, а в следващите няколко години има изложби в Хенггарт, Амрисвил, Сент Маргретен и Винтертур в Швейцария; Бишофцел; Поморие и Хенггарт; София и Сент Гален. В края на първото десетилетие на нашия век има експозиции в Бургас, София, Поморие, Плевен и Есен, Германия.

В последните години се представя с изложби отново в София и Есен, в Плевен и София, Бургас и Поморие, Бургас, Романсхорн, Щайн ам Райн, Теттнанг в Германия, гостува и в Рим, Италия. Още за художника: https://milchotalev.com

Негови картини са притежание на Нaционалната галерия в София, на галериите в Плевен и Смолян, както и на галерии и частни колекции в Швеция, Холандия, Германия, Португалия, Гърция, Австрия, Швейцария, Англия, Франция, САЩ, Израел и др.

Изложбата на Милчо Талев се открива на 28 март, петък, от 18 часа и ще остане експонирана до 22 април 2025 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 започна

Под палката на един от най-изявените български диригенти – Емил Табаков в препълнената зала на варненската Опера снощи започна Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 . Табаков спази традицията и откри програмата с Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров, изпълнена от Симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна. Звездата на..

публикувано на 22.06.25 в 10:11

Гран При за шведския филм „Лике след раждане“ на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми във Варна

Филмът „Лике след раждане“ (Lykke Post Partum), режисиран от Алекса Ландгрен и Карен Хелен Хаугорд (Швеция), стана носител на Гран При на 21-то издание на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми, който се проведе във Варна. Признат за своята дълбочина и въздействащо послание, филмът спечели и Наградата на критиката. Международното жури..

публикувано на 21.06.25 в 14:22

37 години Галерия 8

Първата частна художествена галерия в България - варненската Галерия 8 навърши 37 години. И по традиция годишнината отново беше отбелязана с творби на автор, участвал в първата изложба в галерията. Този път това е Милко Божков. А неговите произведения са подкрепени от гравюрите на Петър Лазаров.  Милко Божков представя седем пейзажа – романтични и..

публикувано на 21.06.25 в 11:13

"Аз, Елемаг" - първият български роман по комикс

Сигурно си спомняте култовото списание за разкази в картини "Дъга"? И сигурно си спомняте, че една от комиксовите поредици в него беше за "Елемаг, воинът на хан Тервел"? Може би най-популярният исторически стрип у нас, излизал през 80-те години на миналия век. Автор на комикса "Елемаг, войнът на хан Тервел" е Любомир Манолов. Десетилетия по-късно или..

публикувано на 21.06.25 в 08:00

Тази вечер стават ясни най-добрите ленти от Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

От 18:30 ч. днес в зала "Европа" на Фестивалния и конгресен център във Варна ще се състои официалното закриване на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. По време на церемонията ще бъдат наградени най-добрите филми, избрани измежду рекордните 268 заглавия от 63 държави. Победителите са определени от 11-членно международно жури,..

публикувано на 20.06.25 в 12:23

Разливите на Станислав Памукчиев

След ахроматичния Данил Йорданов новият галериен сезон за "A&G Art Meeting" продължава с разливите на Станислав Памукчиев.  „Разливи“ е най-новата "водна" изложба на доказания български художник. Серията акварели са създадени през 2024 година и не са показвани досега. По думите на художника „Феноменът на водния разтвор, с неговите разливания, стичания,..

публикувано на 19.06.25 в 13:23

Дора Габе и Йордан Йовков оживяват на страниците на романите на Марина Константинова

В отдел "Изкуство" на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна тази вечер от 18:00 ч. е литературната среща с писателката Марина Констатинова и представянето на нейните романи „Първата“ и „Мълчаливецът“, посветени на за житейския път на Дора Габе и Йордан Йовков. Срещата ще води д-р Кремена Митева от..

публикувано на 19.06.25 в 13:09