Дванадесетокласникът Ивелин Стоянов от СУ "Пейо Яворов" - Варна спечели първо място в международния конкурс #AskBlackSeaScientist със своя едноминутен филм за Черно море, заснет със смартфон. В конкурса участват младежи на възраст от 14 до 21 години, а рамката, в която създават своите видеопослания е "1 филм – 1 минута – 1 въпрос към науката".
Дванадесет учени от шестте черноморски държави - България, Румъния, Украйна, Грузия, Турция и Молдова, оцениха високо креативността, оригиналността, техническата компетентност и научната основа на филма на Ивелин. Въпросът, който той задава, е свързан с възможностите за естествено филтриране и подобряване на качеството на крайбрежните води в Черно море. Журито го определи като един от най-интересните, а отговор ще дадат изследователи от проекта DOORS Black Sea, в който от българска страна участва Институтът по океанология към БАН.
"За мен качественият филм е преди всичко с добро съдържание. Разбира се, необходимо е да бъдеш оригинален, да бъдеш креативен, да уловиш емоцията и да я предадеш. Всеки може да направи филм, въпросът е да достигне до хората, да не ги остави безразлични." - споделя Ивелин. - "Що се отнася до техническата страна, смятам, че филмът трябва да се възприема добре дори от хора, които имат някакви физически ограничения, т.е. да въздейства на всички сетива. Голямо предизвикателство е да направиш толкова кратък филм, само една минута, и със сигурност дори и в един час не бих могъл да побера всичко, което бих искал да кажа за Черно море, което обичам толкова много, да изразя тревогата си за морето, за глобалните екологични заплахи. Наистина е трудно да създадеш такава кратка и въздействаща форма, но успях по някакъв начин да се справя и да вложа елементи от любовта ми към морето. За мен е важно да показваме на други хора, на още по-младите може би, че трябва да се грижим за морето." Ивелин е зрелостник тази година и споделя, че онова, което не му е било достатъчно в училище е още време за работа по тези проекти - едно наистина невероятно преживяване за него. "Възможността, която ми дадоха моите преподаватели и от Института по океанология, ми позволи да направя нещо, да достигна до хората и да ги информирам за тревожната ситуация със замърсяването на Черно море и за други глобални проблеми."
"Освен всичко друго, Ивелин е много артистичен" - допълва преподавателят по биология и ръководител на еко проекти в училището, Бисера Желязкова.- "При него има чудесно съчетание на няколко неща в едно - технологии, научни интереси, креативност, артистичност, позиция. Ние сме първото във Варна и в региона еко училище от 25 години и иновативно училище от четири години, отново с екологичен проект и пак в тази посока - устойчивост. През първата година глобалната тема, по която работихме, беше за Черно море. Тогава Ивелин направи още едно видео, отличено в състезание в рамките на проект на Института по океанология, с който имаме тесни контакти. Децата, младите хора съвсем реално изпитват екологичното безпокойство. В една от последните кампании в района на Карантината в "Аспарухово" събрахме и категоризирахме различни видове морски отпадъци. Децата бяха разочаровани, че има огромно количество пластмасови отпадъци и угарки. Преброихме ги. В рамките на 500 метра събрахме внушително количество отпадъци. Внушително с отрицателен знак, за съжаление. И когато децата видят реалността, започват да задават въпроси: защо е така, може ли нещо да се промени, можем ли да участваме? Това са все стъпки в тази посока - не просто да се тревожим, а да предприемем нещо за промяна."
Повече за работата по екологичните проекти в СУ "Пейо Яворов" - варна и за обучението по природни науки в училище днес можете да чуете в звуковия файл. С Ивелин Стоянов и с Бисера Желязкова разговаря Валерия Василева.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..