Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят сграда за Галерията за графично изкуство във Варна

В момента колекцията от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна

2
Снимка: Ваня Славова

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната колекция от графични творби на световни автори, съобщиха от администрацията. 

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори. Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни. 

Кметът на Варна Благомир Коцев е наредил да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института, съобщиха от общинския пресцентър. В момента колекцията от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство, ще развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автори от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна. Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. 

23-тото Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие".

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници.

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка. 

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

За повече информация за Международното биенале на графиката във Варна на адрес: https://www.printbiennial.com/




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си Златният глас на Добруджа Верка Сидерова

Верка Сидерова, Златният глас на Добруджа и България, завърши земния си път на 99-годишна възраст. Скръбната вест съобщи „Про нюз Добрич“, позовавайки се на близки на певицата.  Родена на 26 април 1926 година в Добрич, Верка Сидерова завършва начално образование на румънски език (б.р. по това време градът е част от Румъния), а после - класическата..

публикувано на 02.07.25 в 21:38

Даниел Моралес е новият треньор на Спартак Варна

Даниел Моралес е новият старши треньор на Спартак Варна. Това обяви изпълнителният директор Иван Кирилов. Той допълни, че договорът на бразилския специалист ще е за 1 година. Бившият халф заменя на поста Николай Киров, който се завърна в Бохтев Повдив. Моралес пристига във Варна най-късно в петък и ще води "соколите" в първата им лятна контрола..

публикувано на 02.07.25 в 19:50
Община Балчик

Общинският съвет в Балчик ще заседава в петък

Удължаване срока за ликвидация на общинското дружество "Търговски център - Кранево" с още шест месеца, считано от 17 август 2025, предвижда да гласува като първа точка в дневния си ред Общински съвет – Балчик на заседанието са на 4 юли. То ще започне в 9.00 часа в заседателната зала на Общината.Ликвидаторът на дружеството Величка Касабова е внесла..

публикувано на 02.07.25 в 18:56

"Аз вярвам и помагам" дари мобилен пункт за кръвния център в Пловдив

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз вярвам и помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р Янко Янков..

публикувано на 02.07.25 в 18:41

По-висока ставка на нощния труд предложиха младите лекари на дискусия в НС

Минималното възнаграждение за лекар без специалност и за медицинска сестра да бъде 150 процента от средната заплата за страната - това предлагат в свой законопроект протестиращите медици от инициативата "Бъдеще в България". Текстовете бяха представени на дискусия в Народното събрание , предаде БНР.  Проектът предвижда още допълнително възнаграждение..

публикувано на 02.07.25 в 18:34

Откриват филиал на НАТФИЗ в Бургас

Филиалът на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – Бургас ще обучава студенти в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“. Решението за откриването беше прието от Министерския съвет на основание одобрен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация и решение на Академичния съвет на..

публикувано на 02.07.25 в 18:26

НВО след седми клас - с въпроси и по природни науки

Министерство на образованието и науката планира от следващата година в Националното външно оценяване по математика след 7. клас да бъдат включени няколко задачи по природни науки.  "Нашето намерение не е да има отделен изпит по природни науки, а постепенно да направим изпита по математика интегрален - с малко задачи по природни науки. Намерението ни е..

публикувано на 02.07.25 в 17:53