Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на театъра

Снимка: интернет

Световният ден на театъра отбелязваме на 27 март. Дата е определена  през 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт (International Theatre Institute ITI). Датата е 27 март, защото на този ден се открива сезонът на "Театър на нациите" ("Theatre of Nations").

От този ден, всяка година, един от начините на отбелязване на празника е изтъкнат артист да отправи своето годишно послание. Посланието на Световния ден на театъра обикновено се превежда на над 50 езика, разпространява се по медии и се чете преди постановка, ако така реши съответният театър. Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто - поет, писател, дизайнер, художник, скулптор, сценарист, актьор и режисьор.

Тази година с честта е удостоен на гръцкият театрален режисьор, преподавател и председател на Международния комитет на Театралните Олимпийски игри - Теодорос Терзопулос.

Неговото послание започва така: "Може ли театърът да чуе SOS призива, който нашето време изпраща? В свят на обеднели граждани, затворени в килиите на виртуална реалност, вкоренени в задушаващото си уединение. В свят на роботизирани съществувания в рамките на тоталитарна система на контрол и репресии в целия спектър на обществения живот."

Международният ден на театъра се отбелязва с редица културни прояви и театрални събития. Националните награди за сценични изкуства ИКАР ще бъдат връчени на официална церемония тази вечер.

Актьорът Явор Милушев ще получи наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от Съюза на артистите в България (САБ).

За водеща мъжка роля са номинираниМак Маринов за д-р Стокман в „Обществен враг“ по Хенрик Ибсен (реж. Крис Шарков, Малък градски театър „Зад канала“), Самуел Финци за Шайлок във „Венецианският търговец“ от Уилям Шекспир (реж. Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“) и Симеон Дамянов за Били в „Племе“ от Нина Рейн (реж. Зафир Раджаб, театър „Българска армия“).

За водеща женска роля са номинираниАлбена Павлова за Майка Кураж в „Майка Кураж и нейните деца“ от Бертолт Брехт (реж. Стоян Радев, Сатиричен театър „Алеко Константинов“), Невена Калудова за Анна Политковская в „Анна-непоправимата“ от Стефано Масини (реж. Надя Панчева, Оренда арт център, Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“) и Радина Кърджилова за Медея в „Медея“ от Еврипид (реж. Деклан Донелан, Народен театър „Иван Вазов“).

За поддържаща мъжка роля са номинирани Ивайло Гандев за Пато Дули в „Кралицата на красотата („Бившата мис на малкия град)“ от Мартин Макдона (реж. Боил Банов, Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас), Ириней Константинов за бащата в „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс (реж. Стайко Мурджев, Театър „София“) и Леонид Йовчев за Петер Стокман в „Обществен враг“, в „Зад канала“. 

За поддържаща женска роля са номинирани Биляна Георгиева за Втора жена в „ХХL“ – гротесково-пиршествен спектакъл, вдъхновен от „Гаргантюа и Пантагрюел“ от Франсоа Рабле, базиран върху авторски текстове и цитати от Рабле и Бахтин (реж. Боян Крачолов, сдружение „Конклав“, „Топлоцентрала“), Никол Георгиева за Катрин в „Майка Кураж и нейните деца“ от Бертолт Брехт в Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и Симона Здравкова за Първа жена в „ХХL“ – гротесково-пиршествен спектакъл, вдъхновен от „Гаргантюа и Пантагрюел“ от Франсоа Рабле, в „Топлоцентрала“.

За дебют са номинирани Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров за „Как хубаво лошо живяхме“ пo пиесите „Любов“, „Анданте“, „Чинцано“ и „Три момичета в синьо“ на Людмила Петрушевска (реж. Ваня Борисова, театър „Ателие 313“), Ванина Йорданова за Шен Те в „Любовта като стока“ по пиесата „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт (реж. Дамян Тенев, драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора), Ивана Керанова за Фем в „Бифем“ от Людмила Петрушевская (реж. Ростислав Георгиев, драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе), Преслав Търпанов за Антон в „Прашка“ от Николай Коляда (реж. Йордан Славейков, фондация „Арт офис“, I Am Studio).


По публикацията работи: Димитрина Дончева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва заключителният етап на поп-рок конкурса "Сарандев" в Добрич

Заключителният етап от 34-тото издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“ започва днес в Добрич. Музикалното събитие дава сцена за изява на млади изпълнители от 11 до 30 годишна възраст, които са разпределени в три групи. Организатори на конкурса са Младежкия център и Община Добрич. Над 50 са участниците и тази година в Европейския..

публикувано на 14.05.25 в 11:05

Червеният килим в Кан е в очакване на филмовите звезди

78-ият филмов фестивал се открива днес, когато по червения килим ще преминат представители на световното кино - от Жулиет Бинош като председател на журито до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро . Организаторите на фестивала са посветили деня на откриването, вторник, на Украйна във война, като ще бъдат прожектирани три..

публикувано на 13.05.25 в 06:41
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33