Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винетките поскъпват от 1 май

Снимка: Радио ВИДИН

Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември, предаде БНР.

Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната информационна система на Министерския съвет.

Цените на винетките са увеличени и в сила от първи май, публикувани са както в лева, така и в евро. Годишната вече е с цена 97 лева, тримесечната - 54 лева, месечната – 30 лева, седмичната – 15 лева и уикенд винетката е с нова цена от 10 лева.
Обявеното поскъпване за ползване на платената пътна инфраструктура от тежкотоварните автомобили и автобусите е обявено от първи април до 31-и август включително и от първи септември, с още по-високи цени. Таксата е за изминато разстояние, изчислена на километър, зависи и от масата, и от екокатегорията на превозните средства, в зависимост дали се ползва автомагистрала или пътят е първокласен или второкласен.
Най-скъпо на километър ще плащат от утре до края на август тировете с тегло над 12 тона, с 4 и повече оси от категорията ЕВРО 0 1 и 2, при движение по автомагистрала – 47 стотинки на километър. От първи септември за същите тирове цената на километър по автомагистрала вече ще е 52 стотинки.
Най-ниските тол такси са за автобусите за превоз на пътници със сертификат ЕВРО 6, по 4 стотинки на километър за магистрала, 3 стотинки за първокласен и 2 стотинки за второкласен път до края на август, а от септември цените стават съответно 5, 4 и 2 стотинки за същите автобуси.
В постановлението са публикувани и компенсаторните такси, които могат да се заплатят, ако при проверка се окаже, че не е заплатена тол таксата за съответните два периода - до края на август и от първи септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-малко жега от вчера

Днес ще преобладава слънчево време, но привечер от запад ще се заоблачи и през нощта срещу четвъртък над Североизточна България ще има условия да превали и прегърми.  Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, следобед по Черноморието подсилен от бриз.  Максималните температури във вътрешността слабо ще се понижат спрямо вчера и ще са..

публикувано на 23.07.25 в 06:13

"Правосъдие за всеки" с пореден протест в столицата

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост, съобщава БНР. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов..

публикувано на 22.07.25 в 21:36
Ози Озбърн

Отиде си Ози Озбърн

Ози Озбърн, легендарният фронтмен на Black Sabbath и една от най-емблематичните фигури в рок музиката, почина на 76-годишна възраст, предаде Гардиън. Семейството му съобщи: „С дълбока скръб, която думите не могат да опишат, съобщаваме, че нашият любим Ози Озбърн почина тази сутрин. Той беше заобиколен от семейството си и любов. Молим за уважение към..

публикувано на 22.07.25 в 21:30

Полицейски автомобил блъсна 19-годишен младеж в центъра на Варна

Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал  спрелия пред него  л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..

публикувано на 22.07.25 в 19:29
РД ПБЗН-Варна

Автомобили изгоряха в кв. "Владислав Варненчик"

Два леки автомобила са изгорели и два са с щети, след като в едната е възникнал пожар пред блок 21 в квартал "Владислав Варненчик" във Варна.  Няма пострадали хора, съобщи Николай Костадинов, кмет на района. 

публикувано на 22.07.25 в 17:39

Катастрофа между микробус и автомобил във Варна днес

Катастрофа между лек автомобил и микробус е възникнала около 14 часа днес на бул. "Цар Освободител" във Варна, срещу голям автомагазин, съобщиха от пресцентъра на варненската полиция.  Лекият автомобил е управляван от 37-годишна жена, която движейки се посока жк „Владислав Варненчик“, в близост до пешеходната пътека, губи управление и навлиза в..

публикувано на 22.07.25 в 16:45

Правителството в очакване до края на седмицата да бъдат приети промените в Закона за еврото

Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР, на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България.  "Затова до ваканцията на парламента този..

публикувано на 22.07.25 в 16:43