Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст от 3 до 18 години посещават в момента центъра, но още 40 чакат, допълни тя.
Неофициално проучване на асоциацията е показало, че във Варна има около 1200 деца с отклонения в аутистичния спектър.
От варненската Асоциация „Да съхраним жената“ са направили мотивирано предложение до Министерството на труда и социалната политика и до социалната дирекция в община Варна, да се разшири услугата в центъра „Живот под дъгата“ и да обхващат и пълнолетни. Предложението е включено в Националната социална карта на България и в него е посочено искането ценътрът да се превърне в дневен и да е на държавно делегирана дейност. По този начин не само по два часа, а за повече време децата с аутизъм ще могат да посещават центъра, в който има специално оборудвани терапевтични кабинети: сензорна стая; психомоторика; логопедичен кабинет; стая „Аз уча“; стая за Арт и трудотерапия; кабинет за психологическа подкрепа.
„За мое голямо съжаление не се правят анализи, не се правят научни изследвания за хората с аутизъм. Световната здравна организация, аз съм разговаряла с българския представител, не прави никакви наблюдения, няма регистри в държавите и е много интересно как тази епидемия на третото хилядолетие, която само за последните три години показва невероятен ръст на тези деца, не се обсъжда този въпрос. Така е и в министерството на здравеопазването, няма клинични пътеки за тези деца, а те имат нужда и от здравна, и от социална, и от правна закрила.“, каза още Йорданка Ненчева.
Тя посочи, че у нас в след време на децата с аутизъм се дава друга диагноза и по този начин влизат в социалната система, но трябва да се направи регистър на тези деца и те да имат фармацевтична подкрепа, защото сега е оставено всичко в ръцете на родителите им.
Днес в Балчик пред екипа на градината, гости от учебните заведения, партньори и приятели, Университетски ботанически градини – Балчик представи обновения Алпинеум в Университетска ботаническа градина – Балчик, създаден още с ботаническата градина през 1955-56 година. Тази специална част от градината пресъздава богатството и красотата на..
Децата от България ще имат възможност да участват за пета поредна година в XIX Световен конкурс за детско хайку, организиран от JAL Foundation в Япония. Темата на тазгодишното издание е „Звук“, а млади автори до 15-годишна възраст могат да изразят своята креативност чрез кратката японска поетична форма хайку, съчетана с рисунка. Това каза Зорница..
Комплексът за социални услуги "Слънчевата къща" отбелязва днес 10 години от своето основаване. През изминалото десетилетие, с много отдаденост и вяра, успяхме да изградим подкрепяща среда и да вдъхнем надежда на десетки младежи. Това е повод за равносметка и гордост, подчертаха за Радио Варна и предаването "Новият ден" управителят на "Слънчевата..
Православната църква почита паметта на св. Параскева Търновска, наричана у нас св. Петка Българска. Света Петка е една от най-обичаните и почитани светици по нашите земи. Смята се за закрилница на българския народ, на жените и семействата. Репортаж на Ваня Славова от църквата "Света Петка Епиватска" в село Аврен: В народната традиция този..
Над 70 младежи от 10 училища от различни краища на България, постигнали златно и сребърно ниво в Международната награда на херцога на Единбург – България, бяха отличени на церемония в резиденция Евксиноград край Варна. Патрон на програмата за страната е президентът Румен Радев, който връчи на отличените участници, постигнали златно ниво, значките..
Напоследък не веднъж наблюдавах следната история: родители купуваха апартаменти за вече порасналите си деца, които са си устроили живота в другия край на света и не планират да променят нито адреса, нито навиците си. Едните бяха в САЩ, другите - във Франция и третото пораснало дете живееше в Германия със своите деца и съпругата си. А тук родителите..
Варна получи голямата награда на журито в Националния конкурс „Read & Travel“ („Чети и пътувай“) — за „Най-оригинално събитие в областта на културния туризъм за 2024 г.“. Отличието бе присъдено за Средновековния фестивал „Рицари в музея“, организиран по повод 580-ата годишнина от битката при Варна през 1444 г., водена от полския крал Владислав III..