Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с протези ощетени от нови правила на Здравната каса

В България над 50 000 души живеят със загуба на крайник и успешно извършват всекидневните си дейности с помощта на протеза, заместваща ампутирания крак. Вече 45 години по този начин живее и Първолета Андреева. Когато изтича експлоатационният срок на настоящата ѝ протеза, тя с изненада научава, че няма право да я смени.

Причината е, че от Здравната каса променят правилата. До началото на март протезата за работещи е имала срок на използване 1 година, с включени три ремонта.

"От 10 март е влязъл в сила нов списък със спецификация, в който експлоатационния срок е 2 години, с право на 2 ремонта за тези 2 години, за работещи," обяснява Андреева.

Експлоатационният срок на протезата на Първолета е изтекъл на 28 февруари, а на 18 март тя подава заявление за смяна. Заради новите правила обаче получава отказ, който ѝ е изпратен по вайбър, в него няма мотиви.

"Попитах ги на какво основание ми удължават срока, къде го пише, не можаха да ми отговорят точно къде да го прочета за удължаване на експлоатационния срок. Казаха, че мотивите ще ги получа писмено, но още не съм ги получила."

За неработещите експлоатационният срок е удължен на 4 години, една година се запазва срокът само за учащи и хора, които за първи път получават протеза. Георги Русев има лаборатория за изработката им във Варна. Казва, че хората се оплакват от дискриминация:

"Защото, ако в даден момент те са загубили работата си, не означава, че в следващите месеци няма да си намерят нова. И другото, което е, че те смятат, че това не е просто някаква дреха, те ползват тази протеза всеки ден, тя се захабява, амортизира се поради някакви причини. Протезата като твърд предмет не се променя, но тялото се променя. Тя трябва да се преправя така, че да може да отговаря на промените на тялото."

Какъвто е случаят и с Първолета Андреева, която вече има деформация и трябва често да ремонтира и сменя своята протеза:

"А пък аз вече в рамките на една година нямам право на нищо, нито на ремонт, нито на нова."

Но това не е единственият проблем в новите правила на Здравната каса. Вече пациентите нямат право в рамките на експлоатационния срок да извършват ремонти в различна лаборатория от тази, която им е изработила протезата. Единственото изключение е, ако тя е фалирала. 

 Според Георги Русев така се нарушава правото на избор на хората.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хотелиерите във Варна с искане автобусите до курортите да имат курсове до по-късно през лятото

До дни хотелиерският бранш ще изготви писмено искане за удължаване на графика на линия 409 или линии 209Б (бърз), 109 и 9. По думите им това се налага от една страна от нуждите на персонала, който работи на смени, а от друга – от невъзможността на туристите да пътуват от и до центъра на града в часовете след полунощ.  Общинската администрация,..

публикувано на 08.04.25 в 16:19

Повече дела за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд

Ръст на въззивните дела по Закона за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд. У величението е с 43 на сто.  Общо свършените дела са 5162.  66 са съдиите по щат там, но 57 са реално работещите заради командировани в други съдилища. Това коментира председателят на ВОС Цвета Павлова, която заедно с колегите си от трите отделения, отчете дейността..

публикувано на 08.04.25 в 14:38
Инж. Йордан Вълчев

Разпитаха председателя на АПИ за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна, предаде БНР. От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи..

публикувано на 08.04.25 в 14:28

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство с съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

обновено на 08.04.25 в 14:24

С над 6 милиона лева повече е началният проектобюджет на Балчик

С над 6 милиона лева повече е началният проектобюджет на Балчик спрямо числата за миналата година. Обявената от кмета на общината рамка възлиза на 47 млн. 355 хиляди лева. 2024-а година касовото изпълнение е 43, 256 млн.лв милиона лева при рамка, достигнала 49 милиона лева. Общественото обсъждане на тазгодишните публични средства ще се състои на 14..

публикувано на 08.04.25 в 13:10

Над 50 компании в кариерен форум "Технологичен свят" в Технически университет – Варна

Кариерен форум "Технологичен свят" събира рекорден брой компании в Технически университет – Варна. Днес и утре в Технически университет - Варна се провежда поредното издание на кариерния форум "Технологичен свят". Тази година форумът ще отбележи рекорден брой участващи фирми – над 50 компании от различни сектори на икономиката и индустрията...

публикувано на 08.04.25 в 11:55

"Супер квартал" за 50 000 души между Казашко и Тополи ще реши проблема с презастрояването в центъра на Варна

"Супер квартал" между селата Казашко и Тополи ще реши проблема с презастрояването в центъра на Варна. Градът ще се разшири на запад, а новоурбанизираната територия може да побере 50 000 жители. Тази идея представиха от ПП "Възраждане".  Новият квартал ще е разположен на брега на Варненското езеро - на север от село Казашко и на юг от село Тополи. В Общия..

публикувано на 08.04.25 в 11:26