Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на образованието във Варна: Голям проблем на образованието е културата на зубрене сред учениците

2
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Голям проблем на образователната система е културата на заучаване. Това каза във Варна министърът на образованието Красимир Вълчев, който присъства на заседание на академичния съвет на Икономическия университет в морската столица. Според него със зубренето учениците не се научават да анализират и да вникват в материята. Друг проблем е и прекалено амбициозното профилиране, което води до обратен ефект и сваля мотивацията на децата.

Пакет от промени в законите за училищното и предучилищното образование предлагат от МОН, за да се постигне баланс в обучението по различните дисциплини в средното образование. 

Освен увеличаване на часовете по математика, ще се увеличат и часовете по природни науки, география, история и гражданско образование, като се избяга от заучаването на текстове и дати, а се търси смисълът на събитията и фактите.

От МОН предлагат да се намали ненужно амбициозното профилиране, което отказва децата от профилите и ги насочва приоритетно към чуждоезиковото обучение, същевременно ще се увеличи и обучението по литература, целта е повече общообразователна подготовка и практически умения, коментира Вълчев.

Министър Вълчев коментира и  изучаването на религия в училище, както и предложението да има оценка за поведение. Той посочи, че това са двете теми, които предизвикват полемика.

Вълчев подчерта, че идеята на МОН  е предметът "Религия" да бъде насочен към изграждането и формирането на етични и културни компетентности.

Ние ще обединим усилията си с Българската православна църква, но уточнявам, че това няма да бъде час по вероучение, допълни министърът.

Образователният министър аргументира необходимостта от въвеждане на оценка за поведение с това, че много от учителите в момента се чувстват безпомощни да налагат дисциплина в час. 

Преподавателите се въздържат от санкции, защото те са крайни, посочи Вълчев. Неговото мнение е, че трябва да бъдат въведени и по-леки мерки срещу учениците, нарушаващи дисциплина, които да се прилагат поетапно и които да не подлежат на обжалване от родителите. По думите му не са малко случаите, в които родители оспорват наказанията, а според него това не е в интерес на децата им.

Чуйте още от разговора тук:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ в Балчик

Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ предстои на 15 април от 13:30ч. в Учебния център на Двореца в Балчик.  Тя е организирана от Европа Директно Добрич и Държавен културен институт "Двореца" в Белия град и цели да развие критично мислене при ползване на средства за осведомяване, предоставяне на факти..

публикувано на 10.04.25 в 11:35

Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от ученицит

Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от учениците, според първото проведено национално проучване, след като лидерът на най-големия учителски синдикат призова за законова забрана поради "вредното въздействие" върху младите хора. Националното проучване, поръчано от комисаря по въпросите на децата Рейчъл де Соуза,..

публикувано на 10.04.25 в 11:35

В област Варна за 2024 г. 91.8% от домакинствата имат достъп до интернет в домовете си

В периода април - юни 2025 г. на територията на цялата страна Националният статистически институт, чрез териториалните статистически бюра, стартира провеждането на анкетно изследване „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“.  Изследването се провежда във всички държави-членки на..

публикувано на 10.04.25 в 11:45

Традиционна седмица на правото в Икономически университет – Варна

Седмица на правото в Икономически университет – Варна ще се проведе от 14 до 17 април 2025 г. Тя се организира традиционно от катедра „Правни науки“ по случай 16 април – Ден на българската Конституция. ПРОГРАМА: 14 април 2025 г. – 9:30 ч., читалня на Университетска библиотека – Откриване на изложба под наслов „По пътя на законите“ от фонда на ИУ –..

публикувано на 10.04.25 в 11:20
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

"Пролетни срещи с растенията" организира Ботаническата градина на БАН

В юбилейната седмица на гората в Ботаническата градина на Българската академия на науките (БАН) от 10 до 17 април се организират традиционните "Пролетни срещи с растенията", които са посветени на мушкатата - от градината на баба до съвременните сортове, съобщиха от научната институция. На посетителите ще бъде представена голяма част от колекцията с..

публикувано на 10.04.25 в 11:13

Условията за туризъм в планините са лоши

Лоши са атмосферните условия за туризъм, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Облачно и ветровито е, на места с ураганен вятър. Температурите са до минус 10°. Сняг има около 40 - 50 сантиметра във високата част на планините над 1500 метра. Не е имало инциденти с туристи през последното денонощие,..

публикувано на 10.04.25 в 10:41
Снимката е илюстративна, архив

Поетапно ограничават движението на АМ „Тракия“

Причината е вземане на проби от асфалтовата настилка Поетапно ще бъде ограничено движението в два участъка на автомагистрала „Тракия“ в платното за София - в област Стара Загора, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Причината е вземане на проби от асфалтовата настилка преди изтичане на гаранционния срок след ремонта през 2021 г. График..

публикувано на 10.04.25 в 10:30