Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

Снимка: интернет



До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е повече и ще минат няколко дни докато се разтопи, цъфналите дръвчета е много вероятно да бъдат унищожени. Той припомни, че там заради ниските температури през март до 50-70% от цветовете на овошките бяха измръзнали – предимно на ранните сортове кайсии. След снеговалежа сега, големи ще са щетите още при прасковите и сливите, които също цъфтят по-рано,  каза още Мирослав Ганчев.

Крушите и ябълките няма да бъдат засегнати, защото цъфтят по-късно. Снегът и ниските температури няма да се отразят негативно и на посевите, дори напротив, допълни Ганчев. Влагата е много важна за тях, а следващите дни се очакват още валежи от дъжд. Той прогнозира високи добиви за пшеницата – на места между 800 и 900 кг. зърно на декар.

Снегът през април не е необичайно явление, по думите на агрометеоролога. През последните 30 години обаче все по-рядко вали сняг.

Според данни на варненския филиал към НИМХ през м.април от 1992 до 2025 година във Варна е валял сняг само веднъж – на 8 април 2003 г. и е имало 7 см. снежна покривка.  В Шумен сняг е валяло през 1995 и 2003 година. А в Добрич освен през същите години и през 1997-а, когато снежната покривка е била 28 см.

Има начини да се опазят цъфналите дръвчета при валежи от сняг и рязко падане на температурите, но в България никой не използва тази технология, каза още Мирослав Ганчев. Това се специални препарати, с които се напръскват цветовете и се създава нещо като топла мъгла, която предпазва от измръзване. Изполват го земеделците в Гърция и Турция. У нас никой не ползва тези препарати, защото са много скъпи.

Прогнозата на Мирослав Ганчев за насажденията в цялата страна е за добри добиви на зърнените култури. При овощните дръвчета щетите ще са  между 20 и 40 %  заради ниските температури на въздуха в края на зимата и снега през април.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10