Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографският музей в Бургас показва на живо „киченето“ на Еркечка лазарка

В навечерието на Лазаровден - този петък, 11 април, Етнографският музей в Бургас, заедно със самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“, ще представят обичая „Лазари“.

Уникална възможност за посетителите да научат „от извора“ повече за лазаруването в планинското село Еркеч, което има своите уникални различия, лазарски песни и хорá. 

За първи път ще бъде показано на живо „киченето“ на Еркечка лазарка – в каква последователност се слагат мънистените накити, как трябва да стоят перата, кои са особеностите на забраждането в Еркеч.

Еркечкото лазаруване е най-личният празник на селото от незапомнени времена.

Там се празнува, освен съботата преди Великден, и в неделя. В събота през деня е така нареченото „Малко Лазари“ – на децата, а в неделя е „Голямото Лазари“– същинското, на момите. Еркечките лазарски песни са много характерни и са все още живи в паметта на жените от селото. Момите лазарки избират за своя водачка малко момиче, което наричат „буенец“. Това е момиче, което за първа година  ходи с големите лазарки.

Ярки, автентични, пъстри и красиви са лазарските еркечки носии. Особено оригинална е украсата за глава на лазарките. Най-характерното сред накитите са перата от петел, наречени „колуни“. С буенеца отпред лазарките тръгват из селото, пеят песни и играят лазарски хора за здраве и берекет. След като обиколят всички къщи в селото, се запътват към местността „Дольник“. Там към тях се присъединяват „кумовете“.

Да, единствено в Еркеч в лазаруването участват мъже!

Кумовете „изтеглят“ лазарското хоро по стръмнината на „Дольник“ към хорището на селото, където вече се намесват всички младежи, заиграват буйни хорá до късно през нощта.

„Лазари“ в Еркеч се прави всяка година и обичаят не е прекъсвал никога, радва се на много голям интерес и се предава на всяко следващо поколение в селото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваксиниране срещу Covid-19 в Атина.

Нивата на ваксиниране у нас са близо 95 на сто

Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..

публикувано на 20.04.25 в 14:57
Провадия-Солницата от

Дават 350 хил. лв. за разкопките в "Провадия-Солницата"

2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..

публикувано на 20.04.25 в 13:20

Ученици от Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи

Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки.  В уютното пространство на..

публикувано на 20.04.25 в 13:05

Деца боядисваха яйца в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна

На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца.  Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..

публикувано на 19.04.25 в 13:45

Забраните на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..

публикувано на 19.04.25 в 09:14
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14