В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал по водите на Титикака и Амазонка.
Хедонистът Красимир Раданов, известен с прякора си Дармадана, посетил страховития Алкатрас, Френска Полинезия (Таити) и стигнал до Нова Зеландия, разказа за пътешествията си в австралийското Сидни - добър пример за смислена урбанистика според него, Сингапур, Тайланд, Оман и още други места, от които се завърна в родния Балчик преди дни.
Пътешествието, продължило два месеца, след петгодишно отлагане заради ковид пандемията и други по-спешни въпроси на дневен ред, е спретнато само за два – три дни. Маршрутът му е поне две обиколки на Екватора, в над десет държави. Пътуване, изпълнено с много перипетии, но и много късмет. „Мен ме е спасявал късметът много пъти. Нямам разумно обяснение как съм се отървавал в дадени ситуации… Както са казали, на Титаник са били здрави и богати, но са нямали късмет. Та като си пожелавате здраве и пари, внимавайте, трябва и късмет“ - убеден е авантюристът.
Най-бюджетният турист, както сам се определя Красимир Раданов, ни споделя, че последното му преживяване излиза около 12 000 лева, но според него това са най-добре вложените пари: „Защото спомените не може да ги измериш с нещо материално, то е временно, докато да опознаеш света е нещо, което ти остава за цял живот и те обогатява. Разбираш, че хората са добри навсякъде.“
Остров Мурея, Френска Полинезия (до Таити) е представата на много хора за тропически рай - плажове, планини, води, богата растителност. Красимир Раданов също смята така, но изживяването му е вгорчено от високите цени, но не само. Портфейлът му изчезва и се оказва без пукната пара в Сан Франциско. Как се е спасил, разказва в профила си в социалната мрежа: "Последните четири дена прекарах на остров Мурея, Френска Полинезия(Таити). Но ...какво ми се случи преди това. На тръгване от Сан Франциско, на път към летището, при смяна на автобус с метро си загубих (или ми откраднаха) портфейла с картата и пари кеш. Останах без стотинка! ...и даже без картата за метрото. Полицаите ми казаха, че щом съм имал кеш, няма никакъв шанс нещо да се върне и да побързам към летището, където да си блокирам картата, защото били добри там и щели да я източат. Да, ама аз няма как да отида до там, защото ми потъна картата за метрото. Отидох до близкото управление и там един полицай се смили над мен и ми даде 20 $ да се домъкна. Как да е блокирах картата, но проблемите тепърва започнаха. Премислих няколко варианта. Първо, като кацна в Таити, ще отида до някоя банка, ще си отворя конто от друга сметка и така. Проблемът е, че ако не си резидент на Таити, не можеш да направиш това. След това се обадих на Иво (сина ми) и го помолих да прати пари по Уестърн Юнион или нещо подобно. Оказа се, че на Таити няма такива. После пробвах да си направя Револют. След снимки и подробности пак не стана , защото според сътрудникът акаунти в Таити не правят. Отидох до хостела, като им предложих да платя с банков превод. И това не стана, защото те не ползвали сюифт. И така гладен отидох до една градинка с бездомници (които изглеждаха много криминално), представих им се и преспах на улицата. Бездомниците се оказаха много яки пичове и цяла нощ ме пазеха от конкурентната банда. Сутринта, като намерих една позиция с уай фай, се обадих на Иво, който беше вече измислил решение. Каза ми да си изтегля уалет с данните на негова карта и така бях спасен ! След това се метнах на ферито и право на Мурея! Островът се конкурира с Бора Бора и наистина е много яко! Въобще всичко е прелестно, само да не беше тази ужасяваща скъпотия, която откровено вгорчава впечатленията."
Раданов е посетил над 70 държави досега. И изобщо не смята да спира до тук. Следващата година приключенецът, който предпочита да пътешества сам и то на различни от популярните за туристите места, замисля обиколка и на северното полукълбо – Исландия, Канада, Хавайските острови, Япония, Китай, Корея.
Чувството, когато се прибира в родния град: „Всеки път се убеждавам, че откъдето и да се върна – колкото и красиво, екзотично и различно да е било мястото, Балчик е най-хубавото място на света за мен“.
Срещата, озаглавена "Колумбия, Еквадор, Перу ...", е епизод втори от поредицата "Читалище на път" на културния дом в село Гурково, първият бе посветен на екзотичен Виетнам (с командир на полета Георги Джилянов). В следващия трети епизод излитането от терминала в селото ще бъде на гейта за Чехия, Унгария и Австрия, след представянето на местни самодейци на чужда сцена.
Чуйте повече в звуковия файл:
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..