Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици недоволни от изпълнението на ремонта на пътя Аспарухово - Галата

Стотици жители на селищните образувания Боровец-юг, Боровец-север, Прибой, Зеленика, Ракитника, както и на квартал „Галата“ са недоволни и обезпокоени от ремонта на пътя между Аспарухово и Галата. Сред притесненията им е, че пътят е станал по-тесен от стария, както и че липсва отводнителна система. Включилите се в подписка местни жители бяха  на комисията по "Благоустройство и комунални дейности" към Общинския съвет.

Над 600 души са подписали жалбата изпратена до Общинския съвет на Варна. 

Основните притеснения на хората са пет – новият път е по-тесен от стария. Проектантът на пътя Мартин Терзиев беше категоричен, че това не е вярно.

От общинската администрация обясниха, че пътя се работи по съществуващото му положение, а за разширение са необходими пари за отчуждаване и за укрепване. Това отговаря и на друг въпрос на хората защо се изграждат две ленти за движение при положение, че в общия устройствен план са заложени и одобрени четири.

Инж. Терзиев подчерта, че ако пътят бъде по-широк това ще създаде предпоставки за развиване на по-висока скорост и инциденти. 

Друго притеснение на хората е, че липсват ленти за престрояване и завиване, както и за включване на кръстовищата:

По думите на Мартин Терзиев отбивката не е заложена по задание от общината, а заместник-кметът Димитър Кирчев обясни, че ще бъде направено проучване дали може да се изгради кръгово кръстовище.

И още едно притеснение на живеещите в района е липсата на отводнителна система, но такава ще бъде изградена успокои Тихомир Тимов от общината.

Преди време от общинския пресцентър беше съобщено, че първите два завоя на пътя от „Аспарухово“ към „Галата“ ще бъдат разширени с по един метър, за по-плавно и безопасно движение на автомобилите.

На комисията проектантът заяви, обаче че това няма да стане, защото не вижда основателна причина да се прави.

Основният ремонт на пътя от „Аспарухово“ за „Галата“ започна в края на миналата година. Стойността на целия проект е близо 10 милиона лева с ДДС и се реализира по Инвестиционната програма за общински проекти на Министерството на финансите.

В дневния ред беше включено и предложение на кмета за осигуряване на финансиране за недопустими разходи във връзка с изпълнението на проекта за обновяване на междублоковото пространство с прилежащата улична мрежа между бул. „Христо Смирненски“, ул. „Васил Ставрев“, ул. „Д-р Басанович“, бул. „Васил Левски“, ул. „Ген. Георги Попов“, по плана на 24-ти микрорайон на район Приморски. Съветниците дадоха съгласието си от местната хазна за 2025 г. да бъдат отпуснати 2 400 лв. за изготвяне на комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина

В неделя ще има променлива облачност, намаляваща до слънчево време

Още преди обед валежите навсякъде ще спрат, а облачността ще започне да намалява, следобед на места до слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Ще прониква по-студен въздух и дневните температури ще останат близки де сутрешните – максимални между 13° и 18°, за Варна около 15°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на..

обновено на 27.04.25 в 08:23
Организаторите Владислав Николов и Антония Антонова

Над 22 тона капачки са събрани към този час

Приключи поредното 12-то успешно събитие за събиране на капачки, стотинки и парични дарения в подкрепа на кампанията Аз вярвам и помагам във Варна. Влади Николов- организатор на събитието, написа в социалните мрежи своята благодарност към всички съпричастни. Днес до катедралата имаше всякакви хора, от..

публикувано на 26.04.25 в 17:55
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

На 26 април се навършват 39 години от аварията в АЕЦ Чернобил

На 26 април се навършват 39 години от аварията в Чернобилската атомна електроцентрала (ЧАЕЦ). Аварията се превръща в най-голямото предизвикано от човека бедствие в човешката история. Всяка година на този ден Украйна и целият свят си спомнят за жертвите на тази трагедия. Последиците от аварията все още се усещат не само в Украйна, но и далеч..

публикувано на 26.04.25 в 15:40

Най-малко 650 човека се очаква да бъдат наети при изпълнението на дейности по „Красива България“

Най-малко 650 човека се очаква да бъдат наети при изпълнението на одобрените проектни предложения по проекта „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за подобряване на обществената среда, социалната инфраструктура и за осигуряване на достъпност. От тях поне 215 души ще бъдат от регистрираните в бюрата по труда..

публикувано на 26.04.25 в 14:49
Илин Димитров

За Варна ще има фонд от 2 милиона лева за стимулиране на туризма извън сезона

П ринос ът на родния туризм към БВП тази година , по консервативна прогноза, вероятно ще възлезе на окол о 12.5 милиарда лева .  Това са очакванията на бившия министър на туризма Илин Димитров.  В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ той допълни, че заетите пряко в туризма са 148 хиляди души, като 10% от тях, или около..

публикувано на 26.04.25 в 14:10

24 милиарда лева са нужни за пенсии през 2025 г., от вноски се събират само половината

24 милиарда лева са нужни за пенсии през 2025 година. О т пенсионно-осигурителните вноски се събират само половината. Останалите 12 милиарда трябва да дойдат от бюджета. Това коментира за обзорно-публицистичното предаване "Позиция" на Радио Варна бившият социален министър Христина Христова.  През последните 20-ина години се натрупаха много..

публикувано на 26.04.25 в 13:30

Един човек е загинал, а 17 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Един човек е загинал, а 17 са ранени при 17 пътни произшествия в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха от МВР на сайта си.  В София са станали две тежки и 39 леки катастрофи. Пострадали са трима души. От началото на месеца в страната е имало 374 пътни инцидента, при които са загинали 21 човека и 470 са ранени. Катастрофите от..

публикувано на 26.04.25 в 12:31