Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офицер от борда на НИК 421: На Ливингстън всеки помага на всеки


До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията, по покана на командира на третото полярно плаване кап. II ранг Радко Муевски. Дни след края на 33-та Българска антарктическа експедиция, той разказа за Радио Варна за предизвикателствата на ледения континент. 30 години ние сме получавали подкрепа от антарктическата общност, като започнем от най-близките ни - испанците, тяхната научна база е в съседния залив и те са не осигурявали. Помагали са ни десетки години. Сега ние също се опитваме да върнем жеста като правим трансфери на хора, на товари, всеки помага на всеки. На остров Ливингстън има десетки бази, които са на членовете от антарктическия договор. Нашата много тясна връзка е с испанците, с аржентинците и с чилийците.

Там е задължително да помогнеш. И тук също, но там нямаш право на избор, да не говорим, че си и длъжен, защото там няма автобуси, няма градски транспорт, няма улици, няма осветление, електричество. Там е една ледена пустош и си длъжен, щом си там да осигуриш помощ на хората, които са край теб без значение от каква националност са. Какъв етнос или принадлежност. Всички сме едно.

Преминах успешно курс по антарктическа навигация като вахтен офицер да мога да управлявам кораба в такива условия, защото самите дни на плавания между островите, там ледоходът е почти ежедневие. Това е така наречената тази ледена супа - водата е пълна с ледени късове, някои много големи, други малки.

Вахтеният офицер трябва да бъде подготвен във всеки един момент да вземе мерки своевременно корабът да бъде снет от котва и да бъде преместен, ако се наложи, защото айсбергите варират по размер –от  футболна топка до училище. Вниманието е заострено, както казва нашият командир, плаването под 55-тия паралел е абсолютно сериозна работа и за там трябва хората да бъдат подготвени психически и физически.

Освен да занесем поредните строителни материали, за да стане факт най новата научна лаборатория на родната антарктическата база "Св. Климент Охридски", която професор Пимпирев, а също и целият екипаж, присъствахме на откриването тази година на най-новия блок за научни изследвания. Задача на екипажа на кораба беше да осигуряваме ежедневно научните изследвания на редица учени от много държави кораба изпълняваше задачи на море.

Обстановката е освен че смразяващо ледена с много силни ветрове, красота, красота просто не може да се опише.

Цялото интервю на Мариела Димитрова може да чуете в аудиофайла.

Екипажът също имаше възможност да слезе и да обиколи, да види на живо тези малки създания пингвинчета, тюлените, големи морски лъвове, да види глетчерите.



Снимки: личен архив

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10