Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика.
Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач "Адмирал Иризар" (Almirante Iriar). Офицерът от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ участва в Антарктическа кампания – лято 2024/2025.
Димитров се надява да предаде на колегите си от екипажа на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" тънкостите за преодоляване на предизвикателствата в Антарктика.
Ледоразбивачът е основният кораб на Аржентина, който поддържа антарктическите им бази, обясни той.
След качването му на борда чакат три дни, докато се подобри метеорологичната обстановка и проливът Дрейк е по-благосклонен.
Първата спирка на кораба е базата "Есперанца"(Надежда), която се обитава целогодишно. Там учените са със семействата си, има училище за децата, разказа той и добави, че му е направило впечатление, че има и малки деца под 10-годишна възраст.
Кап. Димитров е щастлив, че успява да се докосне до животинския свят в Антарктика.
Наслаждава се пингвини и тюлени. Става свидетел и на това как работят жестоките закони на природата, а пингвините са обяд за семейство косатки.
Чуйте повече в звуковия файл:
На 1 юни – Международният ден на детето, се излюпи първото бебе египетски лешояд на провадийската двойка птици от защитения вид . Това съобщи за Радио Варна Меджнун Адемов, сътрудникът към Българското дружество за защита на птиците и пазител на птиците повече от 10 години. Второто яйце предстои да се излюпи съвсем скоро. В момента и двете птици се..
Цената за вход към Държавен културен институт „Двореца“ в Балчик за учащи и пенсионери е покачена този уикенд от 3 на 5 лева, става ясно от сайта на културния център. Стойността на билета за възрастни остава без промяна - 15 лева, както и пакетното семейно посещение на родители с деца – 22 лева. Безплатно остава влизането на най-малките гости и..
Спокойно море с чиста вода, спасители на плажа и плажуващи - така изглежда днес варненският градски плаж – от най-северната му част до Морска гара. Лятото настъпва с пълна сила, по цялата градска плажна ивица има вече плажуващи. Повечето хора се пекат на пясъка. Водата на места е доста студена, затова има плажове с червен и зелен флаг. За..
Транспортният въпрос в градовете, без да бъде предложена алтернатива на автомобилите, не може да бъде решен адекватно. Всички трябва да осъзнаем, че можем да оставим колите си. Това каза Теодоси Бялков, създател на инициативата "Открий колелото". Той е на мнение, че придвижването в градска среда с велосипед е важно и логично, и подчерта, че Варна е град,..
Близо 3000 лева са нужни на жителите на провадийското село Черковна, за да завършат ремонта на църквата „Свето Вознесение Господне“. За възстановяването на най-стария храм във Варненска област досега са вложени около 50 000 – 60 000 хиляди лева, събирани с години и изцяло от дарения, каза за Радио Варна кметът на селото Румяна Николова. Успяли..
Днешният ден задължава с посвещението си на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Спокойно! Не се готвя за мотивационна реч. Мислех си за свободата. Не за онова важно нещо, което на всекидневна база означава да правим каквото пожелаем. Нито за смисъла, който Дейвид Хюм влага в него, докато прави изследването си върху..
И през тази седмица продължава обработката срещу кърлежи на зелените площи за обществено ползване във Варна. От Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ обявяват следния график на дейностите за периода 02-06.06.2025г.: - В район „Младост“, ж.к. „Възраждане“ II –тревните площи между ул. “Вяра“, бул. „Цар Освободител“ и бул...