В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите продукти.
Началото на тази технология се корени в Германия, още от 50-те години на XX век. По онова време индустрията започва да търси алтернатива на традиционните течни бои – по-ефективна, по-екологична и с по-дълъг експлоатационен живот. През следващото десетилетие на сцената се появява електростатичното прахово боядисване – еволюция на първоначалния метод, която съчетава физика и химия в изключително прецизна форма. В основата на процеса стои електростатичното привличане между заредени частици, явление, което се използва, за да се създаде здраво и равномерно покритие върху метални и неметални повърхности.
Основата на този процес е взаимодействието между положителни и отрицателни електрически заряди. Повърхността на изделията, които предстои да бъдат боядисани, се зарежда отрицателно. След това в специална камера се впръсква прах с положителен заряд, който полепва равномерно по цялата повърхност. След нанасянето на праха, материалите се подлагат на термична обработка в пещ, където високата температура (обикновено между 150 и 250 градуса) води до неговото разтопяване и полимеризация. Така се формира устойчиво покритие с висока степен на защита срещу корозия и външни влияния.
За разлика от течните бои, праховите не съдържат разтворители, разказват професионалистите от Спрейтех БГ. Съставът им включва смоли, пигменти и различни добавки, формулирани така, че да гарантират оптимална адхезия и издръжливост. Нанасянето е сухо, без капки, без разтичане, без излишна загуба на материал. Неслучайно този метод се счита за един от най-екологичните в индустриалното производство.
Процесът на прахово боядисване протича на няколко основни етапа. Всичко започва с подготовката на повърхността и точно тази стъпка определя качеството на крайния резултат. Повърхността трябва да бъде напълно почистена от масло, прах, оксиди и други замърсители. При леки замърсявания това може да се извърши ръчно, с помощта на кърпа и специален препарат. При по-сериозни случаи се използва механична обработка с пясъкоструене или почистване с фини стоманени частици. За изделия, предназначени за външна употреба, се прилага и фосфатиране – химическо третиране, което подобрява адхезията и увеличава устойчивостта на корозия.
След като повърхността е подготвена, следва нанасянето на избраната прахова боя. Това може да стане по два начина – ръчно чрез пистолет или автоматизирано в специална камера. И в двата случая се използва електростатичен метод за зареждане на частиците, така че те да прилепнат плътно към повърхността. Високата степен на контрол върху процеса гарантира равномерност на покритието и минимизира загубите на материал. Праховата боя не се губи, а се събира от филтърна система и се използва повторно, което прави процеса изключително икономичен. Боята може да се преизползва на до 95-98% според специалистите от Спрейтех БГ.
Последният етап, през който преминава е полимеризацията – термична обработка, при която праховата боя се трансформира в здрав, устойчив филм. В зависимост от използвания материал и желаните свойства, времето на престой в пещта варира, но обикновено не надхвърля 30 минути. След изваждане от пещта изделието се оставя да изстине, а при необходимост се нанася допълнителен защитен лак.
Приложенията на технологията на прахово боядисване са впечатляващо разнообразни. В машиностроенето и автомобилната индустрия методът се използва за третиране на различни детайли – от шасита до корпуси. В мебелната индустрия намира място при обработка на метални части за офис обзавеждане, рафтове, столове и декоративни елементи. Все по-често технологията се прилага и при производството на MDF изделия и, въпреки че изисква специфични техники, резултатът е изключително гладък и устойчив финиш.
Не само гъвкавостта и широкият спектър от приложения превръщат професионалното прахово боядисване в предпочитан избор. Неговите предимства са категорични. Процесът е напълно безвреден за околната среда – липсват вредни изпарения, не се отделят летливи органични съединения, а самите материали са безопасни за операторите. Ефективността му също е безспорна и докато при класическото боядисване с течни бои се губи между 40% и 70% от материала, тук оползотворяването е почти пълно.
Изделията, обработени с прахова боя, не се нуждаят от допълнителна защитна опаковка при транспортиране. Покритието е устойчиво на удари, драскотини и агресивни външни условия. Освен това, цветовата палитра и текстурите, които могат да се изработят, позволяват постигане на разнообразни дизайни, без компромис със здравината.
Днес прахово боядисване се използва за повече от 70% от всички боядисани повърхности в индустрията. Ние от Спрейтех БГ можем да потвърдим това. Технологията се развива динамично и продължава да намира нови области на приложение. От метал до дърво, от фасадни панели до интериорни детайли, цветовете, които виждаме около нас, често са създадени с тази съвременна технология. Красиви, трайни, устойчиви – такива са резултатите, които правилно извършеното прахово боядисване гарантира всеки път.
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..
В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..
Българската православна църква почита паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Празникът на светицата е в третия ден от..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..