Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 май - Ден на българската пощенска марка

1 май 1879 година - рождената
Снимка: bg.wikipedia.org

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение.

Първата българска марка в левове и стотинки пък е отпечатана едва през 1881 г. Марките от серията стават популярни с наименованието "Лъвчетата". А за света предплатената пощенска услуга се ражда 39 г. по-рано – на 6 май 1840 г., когато Великобритания издава първата си марка „Пени Бляк“. Черното пенивлизат в обращение на 6 май 1840 г. в Англия по идея на Роуланд Хил, като на тях върху черен фон е изобразена 19-годишната кралица Виктория. Десет месеца по-късно то е извадено от употреба, тъй като се оказва, че печатът върху черния фон не е достатъчно отчетлив и бързо се изтрива. Взема се решение марката да бъде в червен цвят и така през 1841 г. се появява червеното пени.

Колекционери на марки

Това е такава любов, която веднъж, когато вземе нали колекция на фиат листа не я напуска, но първоначално е било мода и после така е преминала предишния етап и има възходи има падения като цяло културни и ерудирани личности са колекционирали пощенски марки. Това отбеляза Константин Пенков от Българска филателна академия в интервю на Мариела Димитрова.

Всяка еднамарка, независимо дали е забележителна, рядка и скъпа или съвсем обикновена, си има точното място в колекцията, тъй като вие може да имате скъпите марки, но като нямате обикновените и по-евтини,  вашата колекция не е пълна. Така че, всяка марка си тежи на мястото, независимо от нейната стойност. Фалшификати на марки са се появили почти веднага след като оригиналните са били издадени. Тези, които нямат висока стойност, но са фалшиви лично за мен са в пъти по-ценни от оригиналните, тъй като се срещат доста по-рядко. Събирането на такива създава колорит и допълнение към колекцията. Тази колекция е и база за сравнение, когато се налага да бъде определена една пощенска марка дали е фалшива или оригинална.

С раждането на марките идва и раждането на колекционерите на марки или филателисти, както са известни. Малко след като през 1840 г. Великобритания въвежда самозалепващите се пощенски марки, хората започват да ги събират. През 1841 г. една жена дори публикува реклама в Лондон Таймс, в която търси помощ за събиране на марки, за да може да облепи стена на спалнята си. Двата термина филателия и филателист, които се отнасят до събирането и проучването на пощенски марки, са получени от гръцката дума phileo, което означава „обичам“ и ateleia, което означава „безплатно“, в смисъл, че пощенските марки заместват пощенска такса.

Филателията у нас

На 17 април 1938 година в една малка канцелария на улица „Драган Цанков“ във Варна се събират 22-ма ентусиазирани филателисти на учредително събрание и полагат основите на организираното филателно движение в града ни като основават „Дружество на марколюбителите“ – Варна. То е едно от най-старите в страната. През същата година в София по инициатива на няколко дружества от страната се провежда учредителен конгрес на Съюза на марколюбителските дружества в България. 

За първи председател на дружеството във Варна е избран Андрей Джогов (учител по френски език в Първа мъжка гимназия), за подпредседател Енрико Мелцер (италианец – експерт към памучната фабрика в града), а за секретар арх. Йордан Йорданов.

Варненско Филателно дружество

В града днес съществува Варненско Филателно дружество. Членовте му се събират в Клуба на филателистите на ул. "Солун" №2 (Македонски дом).

Над 30 пощенски марки ще издаде България през 2025 г., част Сред темите включени в тематичния план за маркоиздаване на Министерството на транспорта и съобщенията са 100 години от рождението на актьорите Георги Калоянчев и Георги Парцалев, както и на Борис Илиев Димовски – майстора на акварела, графиката, карикатурата и илюстрацията. Сред темите са още 150 години от рождението на композитора Добри Христов; Българска възрожденска дантела; Национални археологически открития; Римски императори, свързани с българските земи.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасители на плажа - говори Веселин Георгиев

Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна. Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и..

публикувано на 30.06.25 в 08:30

„Сказание за Карина и Габриел“

В „Сказание за Карина и Габриел“ необятната фантазия на писателя Марин Трошанов и чудесните илюстрации на легендарния художник Петър Станимиров повеждат читателя на пътешествие към свят, населен с китни селца, шумни градове, тайни подземни лаборатории и портали към скрити светове. Орди плъхове изскачат отвсякъде, зловещи котки се спотайват в сенките,..

публикувано на 30.06.25 в 07:40

Варненският областен управител: Не е проблем, предложените за продажба държавни имоти в морската столица да бъдат поискани от общината

Областният управител проф. Андрияна Андреева е предложила на кмета на Варна да поиска сградата на патентното ведомство в Гръцката махала. За това тя е написала официално писмо до Благомир Коцев, в което предлага след решение на Общински съвет - Варна той да поиска сградата за стопанисване. То се предоставя, когато се комплектова цялата преписка,..

публикувано на 28.06.25 в 15:30
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Общинските съветници са склонни да не получат възнагражденията си, само за да се забави гласуването на бюджета за Варна

Повече от два месеца след като кметската администрация внесе проектобюджета на Варна в Oбщински съвет, той не е гласуван. Няма и насрочена сесия, на която това да се случи. Това заяви кметът на морската столица Благомир Коцев в отговор на въпрос, кой е виновен да се стигне до тази ситуация. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той заяви,..

публикувано на 28.06.25 в 13:58

Бавария - интернационална, но умее да пази традициите си

Бавария и въобще Германия е красива през всеки сезон от годината, но сякаш пролетта е най-подходящият период за посещение. Някои пътуват до тази провинция заради историческите замъци, други - заради най-големия панаир в света - Октоберфест или пък коледните празници, а все по-популярни са винените турове и разходките сред природата. Това научаваме..

публикувано на 27.06.25 в 07:00

James LaBrie (DREAM THEATER): Животът е предизвикателство за всеки

Интервю с James LaBrie (DREAM THEATER) Един от най-чаканите реюниъни в метъла беше завръщането на Mike Portnoyв DREAM THEATER. Барабанситът, единият от основателите на американските прог титани, не само се завърна в бандата, но тя издаде и първи албум с него след 16 години. За последно Mike Portnoy свири в „Black Clouds & Silver Linings“..

публикувано на 26.06.25 в 07:05
Висшето военноморско училище

Запазва се интересът към морските професии

Напливът от гръцки студенти към Висшето военноморско училище във Варна продължава да е голям. Над 600 младежи от южната ни съседка и Кипър се обучават в специалности "Навигация" и "Корабни машини и механизми". Това каза Мирослав Цветков, заместник-началник по учебната и научната част. Не се отчита драматичен спад, запазва се нормалното ниво на интереса..

публикувано на 25.06.25 в 08:05