Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест за масова кастрация на бездомните котки организират във Варна на 5 май

Да бъде извършвана масова кастрация на бездомните котки всяка година с програма на общинската администрация, настояват защитници на животните. Съгласно Закона за защита на животните (чл. 56), общините  трябва да започнат кампания за масова кастрация, когато има „увеличена популация на бездомни котки“. Официалното преброяване констатира, че увеличение на популацията е на лице, посочват те.

Те изказват възмущението си от пренебрежителното отношение на общинските съветници, които отхвърлиха финансирането на акцията по кастрация.

Те призовават местните депутати да проявят здрав разум и да се вслушат в исканията им, за да няма повече страдащи животни.

Демонстрация, която има за цел да привлече голямо обществено внимание и това на местните депутати, ще се проведе на 5 май, от 17 часа, пред сградата на община Варна.

"Искате бездомни животни да са здрави, обгрижвани, кастрирани, ваксинирани и обезпаразитени? Популацията да е под контрол, а минимум от преброените десетки хиляди котки да не се превърнат в стотици хиляди, от които ще има доста болни, пострадали, и разпространяващи вируси по между си? Да не виждате изоставени, изхвърлени и родили се бездомни обречени котенца всяка пролет?

Ние искаме същото. И работим на предела на силите ни вече няколко години. Но ние не сме нито институция, нито контролиращ орган.
Общината трябва да влезе във функциите си и да си свърши работата, посочват недоволните."

"Ние не искаме само 300 кастрирани котки. Искаме масова програма за кастрация на бездомни котки, общинска, ежегодна. И я искаме СЕГА.Защото ако в бюджета не се намират пари дори за 300 котки, за масова програма можем да забравим. Излезте и кажете, че няма да позволим дългогодишно неглижиране на бездомни животни, призовават организаторите".

"Демонстрацията е мирна, безопасна и Общината е уведомена за нея по установен според закона ред.
Очакваме масово присъствие - на хората с активна гражданска позиция, на организации и доброволци, на неравнодушни граждани, на адекватни общински съветници", посочват още те.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светът отбелязва Деня на недоносените деца

На 17 ноември се отбелязва Международният ден на недоносените деца.  Очаква се днес обществени сгради, паметници на културата и забележителности из страната да бъдат осветени в лилаво - символ на Световния ден.  Международният ден на недоносените деца се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Европейската фондация за грижа за новородените (EFCNI) с..

публикувано на 17.11.25 в 08:34

Бюджет 2026 влиза за обсъждане в парламента тази седмица

Проектобюджетите на Държавното обществено осигуряване, Националната здравноосигурителна каса и централният бюджет за следващата година влизат за обсъждане в парламента. Трите законопроекта ще преминат през комисиите, преди да влязат за обсъждане в пленарна зала. Миналата седмица Комисията по отбрана прие проектобюджета на армията за 2026 година...

публикувано на 17.11.25 в 08:27

Автомобил паркира във варненски подлез

Кола, паркирала във варненски подлез, разбуни духовете в социалните мрежи тази сутрин. Автомобилът е с чуждестранна регистрация и е спрял точно до стълбите на един от изходите на съоръжението, което се намира на спирка "Осми декември".  Не става дума за инцидент, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Варна.  Колата е влязла през един от входовете..

публикувано на 17.11.25 в 08:00

Върховенството на закона в България влиза за обсъждане в Съвета по общи въпроси

Върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия ще бъде една от темите, които ще се разискват на днешния Съвет "Общи въпроси" в Брюксел.  Въпросът за страната ни влезе във фокуса на европейските институции, след като председателят на либералите в Европейския парламент Валери Айе поиска Европейската комисия да спре на България..

публикувано на 17.11.25 в 06:59
Залез

Понеделник започва топло за сезона, до 19 градуса във Варна

През нощта по поречието на Дунав и на места по крайбрежието отново ще има мъгла. През деня вятърът от юг-югозапад ще се усилва и видимостта ще се подобри. Ще има и слънчеви часове, но вечерта от запад на изток ще започне процес на увеличение на облачността. Вятърът ще е умерен, по крайбрежието и по северните склонове на планините с пориви до силен. С..

публикувано на 16.11.25 в 16:16

Варненци на протест срещу въвеждането на Зелена зона

Десетки варненци излязоха на протест в квартал „Чайка“ срещу въведената Зелена зона във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Протестиращите казаха, че вече са заведени над 10 съдебни иска в Административния съд, но те няма да се откажат от исканията си, дори и когато след 20 ноември започне налагането на глоби и проверки от общината...

публикувано на 16.11.25 в 14:14
Председателят на борда Атанас Зафиров

Вицепремиерът Атанас Зафиров определи бюджета за 2026 година като „най-социален за последните две десетилетия“

Председателят на Националния съвет на БСП и коалиция „БСП–Обединена левица“ и вицепремиер Атанас Зафиров  определи проектобюджета за 2026 година като „най-социалния за последните две десетилетия“ и заяви, че именно усилията на левицата са осигурили ръст на доходите, увеличение на минималната работна заплата, повишаване на майчинството за втората година..

публикувано на 16.11.25 в 12:28