Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариета Иванова: Домът ни е отражение на самите нас, нашето най-съкровено място

| обновено на 02.05.25 в 16:10 | Интервю
3
Мариета Иванова
Снимка: личен архив

Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват близките или приятелите, но вече има и в България професионалисти, които не само консултират, но и се заемат на практика да ни освободят от хаоса и да ни научат на нови подходи, навици и мислене за реда и организацията в дома.

Мариета Иванова е първият професионален организатор, сертифициран в България и на Балканите, по метода за подредба на дома на японката Мари Кондо. Мариета помага на жените у нас да организират и поддържат реда в дома си така, че да е функционален. Споделя, че с малко, но правилна информация, всеки може да направи чудеса с подредбата, винаги да знае кое къде се намира у дома и да се радва на хармония и повече свобода в пространството за споделяне със семейството. За Мариета няма нищо по-вдъхновяващо от това да я поканят в един много, ама наистина много разхвърлян дом, а за онези, които се притесняват от безпорядъка у дома, са онлайн предизвикателствата и маратоните. Според Мариета Иванова обикновено жените са тези, които започват промяната, може би защото по традиция са по-свързани с дома, но много бързо към тях се присъединяват децата и мъжете и този метод е подходящ за всички.

С Мариета Иванова разговаря Валерия Василева.

Познавате ли лично Мари Кондо?

Да, преминах нейното обучение, но сме имали и лични срещи и мога да кажа, че е наистина много вдъхновяваща жена. Тя определено промени моя живот и прави това с много, много други хора по целия свят. Не е случайно, че е посочена от списание „Тайм“ като една от 100-те най-влиятелни личности в света. Нейният метод за организация действително прави истинска революция в начина, по който подреждаме и поддържаме домовете.

Тя е позната вече и в България чрез книгите и, които са проведени и са също така изящни, с изчистен графичен дизайн, съдържание и илюстрации. Вероятно това съответства и на нея като човек, като личност. Кое  всъщност ви привлече към Мари Кондо и към метода "КонМари"? Как тръгнахте към това?

Тя дава един много по-различен подход и гледна точка към вещите в дома. Аз самата съм домакиня вече 20 години и много пъти съм се опитвала да подреждам и да задържа реда у дома, но не ми се получаваше. Това, което промени всичко, е именно нейният подход - да организираме подреждането по категории вещи, а не помещение по помещение, както сме свикнали. Първото, което правим е да сортираме вещите по общ признак. След това трябва да проверим кои вещи ни носят радост и наистина да оставим в дома си само тези, които ни дават усещане за хармония. Това е много силен момент, който наистина изчиства дома от ненужните вещи и оставя само такива, които ни зареждат и вдъхновяват. С вече ненужните вещи се разделяме с благодарност. Проявяваме уважение към нашите вещи и работим много по-осъзнато със средата около нас.Всичко тава прави целия процес много по-съзнателен и води наистина до цялостна, трайна, дълбока промяна в дома ни.

Може би това, което споменахте - да се разделим с благодарност е ключово, защото повечето хора пълнят дума си със спомени – свои и наследени от близките си, и това чувство на отговорност към тази памет в малките сувенири, снимки или в по-големи вещи е нещото, което пречи да направят промяна в дома, да потърсят друга гледна точка към това как да изглежда той днес и сега точно за мен. Това отнема понякога много време.

Да, точно така. Най-вече, защото изпитваме привързаност към всички вещи, но и някакъв страх, че ако се разделим с тях, нещо лошо ще се случи. И на практика, да, както казвате, ние наистина само вкарваме вещи в дома, трупаме, трупаме, но без да освобождаваме пространството. Този метод на благодарност към вещите ни помага да прережем всякаква връзка на привързаност и на чувство за вина. Просто много по-осъзнато действаме спрямо вещите и си даваме сметка, когато правим разчистване по категории, колко малко от тях реално използваме, колко малко ни е нужно. На всичко онова, което остава извън употреба или не ни служи, в един момент ние започваме да му служим и робуваме – да му търсим място, да го подреждаме, местим и пр., а то да отнема от енергията в дома ни и от пространството. Истината е, че когато се освободим от тези вещи, наистина се отваря пространство, има много повече енергия, даваме възможност нови неща да се случат в живота ни и има много дълбок смисъл и влияние целият процес на подреждане.

Има много подходящи места да отнесем и дарим не само дрехи, но и електроуореди, килими, етажерки, обувки и мн. мн. др. предмети. Имам случаи в практиката ми с всякакви вещи, които могат да се насочат такм, където са необходими. Всичко зависи много от желанието на човек, малко да се поразтърси, да види опциите... Винаги, когато започна процес на разчистване и когато дам вариантите кое къде можем да ги дарим, това прави още по-лесен процеса на разделяне с вещите, защото хората знаят, че има къде да отидат, къде да послужат и да имат своя нов живот. Това също е много важно в процеса и е много вдъхновяващо - ти да се разтовариш от нещо, което ти тежи и едновременно с това да донесеш полза на някой друг.

Подреждането по категории е много различно от обичайния ни подход стая по стая в краткото време, което можем да отделим, особено за работещите хора... Тази седмица да изчистя кухнята, другата седмица да поразместя малко в спалнята, може да стигна до хола, в коридора да е чисто, че току-виж дошъл някой... Ние много често сякаш го правим повече за другите това почистване и подреждане, а не толкова за себе си.

Точно така, докато по метода на Мари Кондо подреждането е наистина едно обръщане към себе си и начин на свързване със самите нас - да разберем какво на нас ни носи радост. Има и нещо друго - много често си купуваме вещи, само защото някой ще си помисли, че са модерни или пък как хубаво сме си декорирали, или избираме мебели, за да изглеждаме добре в очите на другите. Истината е, че нашият дом е отражение на самите нас, нашето най-съкровено място, където прекарваме време, в което трябва да се почувстваме релаксирани, да се заредим след изтощителния ден. В претоварено пространство ние не можем пълноценно да го направим. И обратно - ако преценим кои вещи ни носят на нас радост и така обособим пространството, то само ще ни вдъхновява и зарежда, ще ни кара да се чувстваме уверени, по-фокусирани, с много повече излишък от енергия...

Цялото интервю за практическите и психологическите аспекти на организирането и подреждането на дома с Мариета Иванова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва фестивалът „Като жива вода“ в Суворово

Над 1500 самодейци от цялата страна ще участват в 17-ото издание на традиционния за община Суворово фестивал „Като жива вода“. Празникът на фолклорното изкуство е изява на таланти в областта на българското народно-песенно, инструментално и танцово изкуство, за запазване и обогатяване на българската национална култура. Пред..

публикувано на 03.05.25 в 09:54
Най-разпространените три вида врабци у нас – домашното, испанското и полското врабче (отляво надясно).

БДЗП провежда днес кампанията „Ние броим врабчетата“

Тази събота – 3-ти май, за девета поредна година се провежда кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета –..

публикувано на 03.05.25 в 09:43

Същността на съвременното прахово боядисване и какво предлага то?

В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..

публикувано на 02.05.25 в 08:00
Николай Пенев

Варненец мери сили в Англия с марки за английския футбол

Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..

публикувано на 01.05.25 в 15:20

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..

обновено на 01.05.25 в 13:20

11 кръводарители станаха част от кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" във Вълчи дол

Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град  Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня. 

публикувано на 30.04.25 в 14:32

Четири от пет деца във Варна остават без място в яслите

Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с  места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..

публикувано на 30.04.25 в 13:10