Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови разходи, т.е. около 2.5 милиона лева. По думите му, Община Варна дофинансира тази дейност с още 9.5 милиона лева, но големият пробив трябва да дойде от средствата по националната програма за възстановяване и устойчивост
Свършена е огромна по обем проектна работа. Свършена е много работа с възлагането на обществени поръчки, определяне на техните изпълнители, авторски и строителни надзори са определени в огромното мнозинство на тези проекти. И през май ще започне откриването на първите строителни площадки по тези проекти. Реалните строителни работи ще започнат с малко закъснение, за да се даде възможност на учениците в сградите, които ще бъдат ремонтирани да завършат учебната година. Най- големите ученици ще бъдат преместени за един месец, за да могат тези проекти да започнат навреме и 31 май 2026 година да имаме резултат по тази програма.
Местене на ученици от една сграда в друга ще има само в тези учебни заведения, в които се изпълнява проекти по програмата за възстановяване и устойчивост, каза Павел Попов. Това се прави, за да могат учениците след една година да влязат в обновени енергоефективни сгради. Това са училища „Йордан Йовков“, „Св. св. Кирил и Методий“ и „Добри Чинтулов“, каза заместник кметът. Той допълни, че в Хуманитарната гимназия „Константин Преславски“ учениците няма да се местят, но ще имат изцяло нова сграда за спортни танци, изградена в двора на учебното заведение.
Павел Попов категорично не е съгласен с декларацията на партия ГЕРБ, в която се заявява, че проектът за нова сграда на Математическата гимназия в града е провален и са изпуснати срокове за кандидатстване за финансиране по националната програма за 300 милиона лева. По думите на зам- кмета, настоящата администрация е свършила своята работа. Завършена е поръчката за идеен проект и има разрешение за строеж получено в края на 2024 година. Попов допълни, че в началото на април е официално е предаден техническият проект. „Доколкото една част от комплекса сгради на Математическата гимназия ще бъде на инженеринг, подготвена е и тръжната документация за обществената поръчка за иженеринг“- каза той. Според него обаче, много важна роля в този процес играе Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Без неговото участие проектът не може да започне, изрази становище Попов. И още, допълва заместник кметът, тяхната воля до момента е такава, че споразумение за финансиране между общината и министерството не е сключено. „Действително, необходимите средства, около 98 милиона лева присъстват в приложение три по чл 113 от Закона за бюджета, т.е. те са предвидени, но трябва да бъде сключено такова споразумение. Ние сме отиграли топката, сега в ход е МРРБ. Не виждам логика да се вини общинското ръководство“
(Още по темата за новия кампус на Математическа гимназия "Д-р Петър Берон"- Варна може да прочетете ТУК)
Павел Попов не вижда желание в работата на една част от общинските съветници да работят за благото на Варна, а по-скоро намерение да се противопоставят на кмета Благомир Коцев. „Това се прави на всяка цена, без оглед на последствията за града“, допълни заместник кметът.
В звуковия файл може да чуете още за покривната конструкция на училище „Димчо Дебелянов“ и има ли решение на проблема в близко бъдеще, за физкултурния салон на училище „Найден Геров“ и кога децата ще могат да го ползват, както и отговори по темата, касаеща местата в детските градини.
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..
Тази седмица Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..