Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови разходи, т.е. около 2.5 милиона лева. По думите му, Община Варна дофинансира тази дейност с още 9.5 милиона лева, но големият пробив трябва да дойде от средствата по националната програма за възстановяване и устойчивост

Свършена е огромна по обем проектна работа. Свършена е много работа с възлагането на обществени поръчки, определяне на техните изпълнители, авторски и строителни надзори са определени в огромното мнозинство на тези проекти. И през май ще започне откриването на първите строителни площадки по тези проекти. Реалните строителни работи ще започнат с малко закъснение, за да се даде възможност на учениците в сградите, които ще бъдат ремонтирани да завършат учебната година. Най- големите ученици ще бъдат преместени за един месец, за да могат тези проекти да започнат навреме и 31 май 2026 година да имаме резултат по тази програма. 

Местене на ученици от една сграда в друга ще има само в тези учебни заведения, в които се изпълнява проекти по програмата за възстановяване и устойчивост, каза Павел Попов. Това се прави, за да могат учениците след една година да влязат в обновени енергоефективни сгради. Това са училища „Йордан Йовков“, „Св. св. Кирил и Методий“ и „Добри Чинтулов“, каза заместник кметът. Той допълни, че в Хуманитарната гимназия „Константин Преславски“ учениците няма да се местят, но ще имат изцяло нова сграда за спортни танци, изградена в двора на учебното заведение.

Павел Попов категорично не е съгласен с декларацията на партия ГЕРБ, в която се заявява, че проектът за нова сграда на Математическата гимназия в града е провален и са изпуснати срокове за кандидатстване за финансиране по националната програма за 300 милиона лева. По думите на зам- кмета, настоящата администрация е свършила своята работа. Завършена е поръчката за идеен проект и има разрешение за строеж получено в края на 2024 година. Попов допълни, че в началото на април е официално е предаден техническият проект. „Доколкото една част от комплекса сгради на Математическата гимназия ще бъде на инженеринг, подготвена е и тръжната документация за обществената поръчка за иженеринг“- каза той. Според него обаче, много важна роля в този процес играе Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Без неговото участие проектът не може да започне, изрази становище Попов. И още, допълва заместник кметът, тяхната воля до момента е такава, че споразумение за финансиране между общината и министерството не е сключено. „Действително, необходимите средства, около 98 милиона лева присъстват в приложение три по чл 113 от Закона за бюджета, т.е. те са предвидени, но трябва да бъде сключено такова споразумение. Ние сме отиграли топката, сега в ход е МРРБ. Не виждам логика да се вини общинското ръководство


(Още по темата за новия кампус на Математическа гимназия "Д-р Петър Берон"- Варна може да прочетете ТУК)

Павел Попов не вижда желание в работата на една част от общинските съветници да работят за благото на Варна, а по-скоро намерение да се противопоставят на кмета Благомир Коцев. „Това се прави на всяка цена, без оглед на последствията за града“, допълни заместник кметът.

В звуковия файл може да чуете още за покривната конструкция на училище „Димчо Дебелянов“ и има ли решение на проблема в близко бъдеще, за физкултурния салон на училище „Найден Геров“ и кога децата ще могат да го ползват, както и отговори по темата, касаеща местата в детските градини.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05