Важно за потребителите е да обръщат внимание на гаранциите за безопасност на стоките, които купуват – информация за производителя, задължителните маркировки като знака СЕ и други, обърна внимание по БНТ основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.
Тя посочи, че след промени в работата на системата за бързо оповестяване за опасни стоки Safety Gate хората вече могат да подават директно сигнали за опасни стоки и инциденти с тях. В резултат на надграждането на системата, която вече свързва много по-успешно институциите, бизнеса и потребителите, преминалите през нея сигнали през миналата година са 4137, което е два пъти повече в сравнение с тези през 2022 г. абсолютен рекорд от нейното създаване през 2003 г., когато са едва 139.
Най-много са сигналите за опасни козметични продукти – 36%, детски играчки – 15%, електрическите уреди – 10%, моторни превозни средства – 9%, и химически продукти – 6% от всички изпратени сигнали. Близо половината от случаите, заради които се е стигнало до мерките спрямо тези стоки, са свързани със съдържанието на вредни за здравето химикали съставки. Сред тях са кадмий, никел и олово в бижутата, алергенни аромати в лосионите за тяло и синтетични химикали, използвани за омекотяване на пластмасата, например в някои дрехи. Сред другите най-често срещани рискове са нараняване (14%), замърсяване на околната среда (8%), задавяне (7%) и токов удар (7%).
България е изпратила 39 сигнала за опасни стоки към Safety Gate, като 36% от тях са за детски артикули и оборудване, 26% - за облекла и 15% за градински, офис и мебели за дома. По отношение на рисковете – при 64% от тези изделия опасността е от нараняване, при 31% - от удушаване и при 15% - от задавяне. Други от най-често забраняваните опасни стоки от българските институции са детски играчки, електроуреди, козметика, бижута, предпазни маски, свещи, стоки имитиращи храни, електронни цигари и др.
В нов подкаст епизод, от „Ние, потребителите“ напомнят, че въпреки строгите изисквания по отношение безопасността на предлаганите на европейските потребители продукти и осъществявания непрестанен надзор и обмен на информация, понякога до онлайн пазара и дори до физическите магазини могат да достигнат несъответстващи на действащите стандарти стоки. Тогава ние имаме право да ги върнем на търговеца, от който сме ги закупили, и да получим обратно парите си за тях, а при претърпени вреди – да претендираме обезщетение по съдебен ред.
„В някои случаи обаче щетите са непоправими – от материални до загуба на човешки животи. Затова най-важна е превенцията!“, посочва авторът на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова. Тя отбелязва, че рисковете са различни и невинаги могат да бъдат разпознати от потребителите, а често са необходими лабораторни изпитвания и експертни познания за оценката и заключенията. Затова е важно да има непрестанно актуализиращо се законодателство, отговорни производители, дистрибутори и търговци на дребно, компетентни и ефективни контролни органи, както и активни и отговорни към поведението си потребители, които проверяват местата за пазаруване и стоките, които купуват.
Съвети за предпазване от опасни стоки:
- купувайте само от търговци, за които има информация
- търсете знака за безопасност СЕ
- проверете в регистъра на Safety Gate със забраните стоки и се абонирайте за седмичния бюлетин
- спазвайте указанията на производителя за въвеждане в експлоатация, поддръжка, употреба и ремонт на стоките
- съобразявайте се с предписанията за ограничения за рискови групи потребители като деца, възрастни хора и др.
- помнете, че напълно безопасна и съответстваща на изискванията стока може да стане опасна, ако не се използва по предназначение
- пазете платежния документ, за да потърсите правата си при проблем
Социалният министър Борислав Гуцанов потвърди, че с бюджета за следващата година ще се повиши размерът на вдовишката добавка от 30 на 35 процента от пенсията на починалият съпруг. "Да, абсолютно вярно. Това е част от нашата програма, така, че това също ще се случи, от догодина с бюджета, който предстои", коментира министър Гуцанов, който бе е гост..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се обяви за закриване на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", предаде БНР. Предложението дойде след скандала с арестуваните служители на агенцията за поискан подкуп на шофьорите, превозващи техника за концерта на Роби Уилямс и законодателното предложение на "Демократична България" да бъдат оборудвани с боди..
Не е запълнен капацитетът за предоставяне на услугата "Домашен социален патронаж" във Варна. От нея могат да се възползват до 550 души. Това каза заместник-кметът на Община Варна с ресор "социални дейности" Снежана Апостолова в предаването на Радио Варна "Новият ден" по повод Международния ден на възрастните хора. Това е една от най-всеобхватните услуги,..
156 организации, включително „За Земята“, изпратиха съвместно писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен , еврокомисарите и националните министри, в което призовават за незабавен мораториум върху одобряването и изграждането на нови инсталации за изгаряне на отпадъци в Европейския съюз (ЕС). Настояват за:..
Земетресение с магнитуд 6,9 разтърси крайбрежието на Филипините, съобщиха американският Геофизичен институт и Европейско-средиземноморският сеизмологичен център, цитирани от Франс прес и ТАСС. Вече са открити телата на 70 загинали, предават световните агенции, съобщава БНР. Първите жертви на земетресението са били затрупани в спортен център, а едно..
Националното изследване по математика за шестокласниците ще се състои на 3 октомври. То ще продължи 40 минути и ще съдържа 11 задачи с избираем отговор, и две с кратък свободен отговор с практическа насоченост. Изследването трябва да предостави обективна оценка за равнището на ключови умения по математика, усвоени в пети клас, които формират основата на..
Днес от 11 до 11:30 часа ще бъдат тествани Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО) и системата BG-Alert. Чрез сирените ще бъдат излъчени "Национален сигнал за тревога" и "Национален сигнал за край на тревогата" на територията на градовете София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив,..