Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добра идея и ентусиазъм!": Съдбата на бившето руско консулство "зацикли" в сметки, подписки и бюрокрация

Служители на общината във Варна подеха контрапетиция сградата да стане културен дом, в друга петиция образователната общност настоява за детска градина

Типично по български и съдбата на бившето руско консулство във Варна е на път да се превърне в "ябълка на раздора".

Две паралелни и коренно различни петиции набират подписи в какво да бъде трансформирана сградата, която държавата в лицето на Министерство на външните работи,посредством Областна администрация, предостави на Община Варна за стопанисване.

Осем месеца след като администрацията пое стопанисването на имота и повече от година след като стана ясно, че идеята ѝ е сградата да се превърне в детска градина с яслени групи, концепцията за какво да се ползва сградата на ул. "Македония" 53 във Варна зацикли измежду идеи, предварителни оценки, сметки и желания.

Сградата на бившето Руско консулство е един прекрасен актив, който може да бъде използвано за подобряването както на образователната, така и на културната инфраструктура на град Варна, каза в отговор на Радио Варна заместник-кметyt Павел Попов, в чиито ресори са и образованието, и културата във Варна.

Използването на сградата и за двете направления обаче е изключително трудно, защото според разпореждането на областния управител за предоставянето на имота на община Варна, тя може да бъде трансформирана само и единствено за детска градина (детско заведение).

Разпореждането е императивно, т.е. превръщането ѝ в дом за култура не е допустимо според формулировката, категоричен беше Попов.



Приблизителните оценки за превръщането на сградата в детска градина обаче никак не са утешителни за местния бюджет. Те са за около 10 млн. лв. и то без да има сериозна експертиза въз основа на обследване.

Нямаме много пространство за маневриране, каза Павел Попов.

По думите му, преустройство на бившето руско консулство в иновативна детска градина каквато беше идеята ще означава освен много пари, но и загуба на някои от съществените ѝ архитектурни отлики.

Сградата има дървени подове, паркети, които в една детска градина не могат да бъдат оставени в този вид. Друга особеност е, че целият неѝн втори етаж е бил предназначен за жилищни нужди и е разделен с доста масивни стени на малки помещения, които са неподходящи за използване за обучение на деца. Балконите също не могат да бъдат използвани в рамките на едно детско заведение и др., уточнява зам.-кметът.

Не е невъзможно обаче да се иска промяна в разпореждането на областния управител за какво може да се ползва имотът, т.е. разпореждането да бъде разширено, така както беше първоначално поискано от Община Варна. Преди да се стигне до подобна стъпка обаче трябва да е ясна компенсацията, която ще бъде осигурена за децата, които ще загубят от пренебрегването на трансформацията на имота в детска градина. Ако се окаже, че тази сграда не може да бъде превърната в такава, тогава трябва да бъдат посочени други възможности и заделени средства, каза Павел Попов.

По думите му, неофициално подобни разговори вече се водят.

Междувременно и двете подписки за това в какво да бъде преобразувана сградата са в ход.

Първата е на Гражданска общност за образование - Варна, които настояват "Община Варна незабавно да възложи изготвяне на заданието за преустройство в детска градина, а нужните средства за проекта и всички последващи дейности, които трябва да се случат през 2025, да се заложат в настоящия бюджет".

Като пояснение от общността посочват още, че "За целите на преустройването й в детска градина, сградата на бившето руското консулство бе посетена от представители на едно международно и две български архитектурни студиа, в това число реномирани специалисти в проектирането на съвременни образователни пространства. Те не видяха пречки за приспособяването й в детско заведение, но посочиха уникален шанс, Варна да се сдобие с една от най-красивите и иновативни детски градини в България и Европа. През септември 2024, по време на образователния форум “Градът и децата”, чийто домакин бе морската столица, сградата бе посетена от международно признати специалисти в областта на ранното образование, които сравниха архитектурата й с детските градини в Реджо Емилия, известни като едни от най-добрите в света"

Втората контрапетиция е инициирана от директорката на "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева и в нея се посочва, че "Сградата е много подходяща за културен център. На нейната територия е изградена концертна зала с прожекционна апаратура и оформенподиум, където могат да се представят камерни концерти и спектакли. В сградата има и помещения, които могат да се пригодят за изложбени/конферентни зали, административна част и др. Дворното пространство около сградата и вътрешният двор са подходящи за експониране на скулптури, инсталации и други арт-обекти". 

В нея се настоява сградата да бъде превърната в превръщането и в Мултифункционален културен център с галерия за графично изкуство. 

Тази инициатива е "добра идея и ентусиазъм", каза като коментар зам.-кметът за това доколко обосновано е служители на Община Варна да иницират подобна подписка в качеството си на официално представящи администрацията лица. 

Любопитното е, че призивът за петицията се разпространява и по информационните канали свързани с Дирекция "Култура и духовно развитие", а от служителите на общината от служебния имейл на дирекцията се призовават да гласуват.

Понастоящем се съставя паспорт на сградата, тече и финалният етап на обследването ѝ. От досегашните становища обаче е ясно, във вида, в който се намира сградата, тя може да побере не повече от две групи деца. 

Към днешна дата Варна има огромен недостиг на места за ранно образование и грижа. Приетите деца в детски заведения попадат в групи, които са препълнени между 30% и 60 % над нормативно регламентирания максимум, а 3 300 деца са записани в нарушение спрямо Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, сочи проучване, за което са използвани официални данни, предоставени от община Варна по реда на Закона за достъп до обществена информация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Генов: Пожелавам на Варна повече спортни събития!

На 2 юли отбелязваме Международния ден на спортния журналист.  "Някога гонехме новината, а досега всеки прави новини", подчерта спортният журналист на Радио Варна Румен Генов. Той си спомня с носталгия за годините, в които гилдията само от спортни журналисти във Варна е наброявала 20-ина души. Бяхме една сериозна група, имаше емоция,..

публикувано на 02.07.25 в 15:35

Михаела Симеонова от Варна е едно от четирите деца с максимален брой точки на изпитите след 7. клас в България

Михаела Симеонова е на 12 години от Варна. Тя постигна  пълен резултат от 100 точки на двата изпита от Националното външно оценяване след 7. клас,  едно от четирите деца в страната с това постижение.  Учи в Частно езиково училище „Малкият принц“, а подготовката ѝ за НВО е била поверена на учителите  Марияна Стоянова (БЕЛ)  и..

публикувано на 02.07.25 в 13:14
Снимката е илюстративна.

Опитаха се да таксуват семейство в свободна зона на плаж в "Св. св. Константин и Елена"

Опитаха се да таксуват неправомерно семейство от Варна с три деца в свободна зона на плаж в  "Св. св. Константин и Елена". Елена Ангелова, заедно с нейния съпруг и трите им деца, отиват на обичайното им място за плажуване - под почивна станция „Флагман“, където за първи път от 20 години им се случва да имат проблем с ползването на обозначената..

публикувано на 02.07.25 в 12:00

Ученичката Деси от кв. "Аспарухово" с поредна кауза в помощ на болно дете

10-годишнатта Десислава Костадинова от кв. "Аспарухово", която неотдавна изработваше гривнички, за да ги продава и да събере пари за изследване на своята приятелка Димана в Турция, сега се е посветила на друга благородна кауза. С радост Деси съобщи, че резултатите на Димана са отлични и тя е здрава. Сега ученичката иска да помогне на 4-годишната Гери ,..

публикувано на 01.07.25 в 17:28

Улица „Преслав“ връща духа от началото на 20. век с добре реставрираните си сгради

На улица „Преслав“ във Варна можем да открием примери за добре извършена реставрация на много от емблематичните сгради, знакови за края на 19. и началото на 20. век. Те успяват да запазят историческата атмосфера на тази епоха. Това коментира Християн Облаков, изследовател на архитектурата на Стара Варна и жител на район „Одесос“. През..

публикувано на 01.07.25 в 13:39

Близо 20 на сто увеличение на туристопотока в Двореца - Балчик

За първите шест месеца на годината повече от 73 хиляди са посетителите в Държавен културен институт Двореца - Балчик. На първо място са румънските гости, обобщава директорът на културния център Жени Михайлова.   Общият им брой е около 40 хиляди души, следвани от българите, които са близо 24 хиляди. Гостите за същия период на миналата година..

публикувано на 01.07.25 в 11:55

Варна посрещна Джулай морнинг (СНИМКИ)

За поредна година рано сутринта на 1 юли млади и стари посрещнаха изгрева на слънцето на брега на морето. По традиция „Джулай морнинг“ символизира желанието за свобода на личността.  Стотици варненци и гости посрещнаха юлското слънце. Джулай морнинг започва именно във Варна преди повече от 40 години, за да се превърне в символ на зареждащия се..

публикувано на 01.07.25 в 08:05