437 521 души е населението на област Варна към 31 декември 2024 г., разпределено в 12-те общини, 115 кметства, 11 градове и 148 села в региона, съобщиха от Националния статистически институт. Най-населеният район във Варненска община е "Приморски" със 102 668 души, или около 1/4 от хората, които живеят в цялата област. Вторият по численост район е "Младост" със 74 393-ма, следван от "Одесос" - 68 504, "Владислав Варненчик" - 35 338 и "Аспарухово" - 22 378 души.
Варна е сред общините в страната с население над 100 хиляди души - Столична община, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Сливен и Плевен. Относителният дял на населението в тези 8 общини представлява 41.1% от цялото население в страната. Към 31 декември 2024 г. от общо 265 общини в страната 145 са с население под 10 000 души. Относителният дял на населението в тези общини представлява 12.3% от общото население в страната. Най-малката община в страната е Трекляно (област Кюстендил) с население 522 души, следвана от община Бойница (област Видин) с население 712 души. Средната площ на една община в Република България е 419 кв. километра. Най-голямата по територия община в страната е Сливен. Освен нея още 7 общини са с територия над 1 000 кв. км - Столична, Добрич-селска, Тунджа (област Ямбол), Самоков (област София), Средец (област Бургас), Стара Загора и Карлово (област Пловдив).
Най-малката по територия община в страната е Челопеч (област София). Освен нея още 10 общини са с територия под 100 кв. км - Николаево (област Стара Загора), Ямбол, Антон (област София), Чавдар (област София), Долна баня (област София), Стамболийски (област Пловдив), Белослав (област Варна), Сопот (област Пловдив), Кричим (област Пловдив) и Перущица (област Пловдив). На територията на 9 общини в Република България - Пловдив, Добрич, Ямбол, Кричим, Перущица, Копривщица, Челопеч, Антон и Чавдар, има само по едно населено място - техният общински център.
20 млн. лева европейски средства се очакват за възстановяването на панорамния път Варна - Златни пясъци. Участъкът на свлачище "Трифон Зарезан" ще бъде премостен. Това обясни зам.-кметът Димитър Кирчев по време на брифинг. С изграждането на естакада пътят, който е затворен повече от 20 години, отново ще стане ключов маршрут към североизточната част на..
След изтичане на срока на заповедта на кмета на Варна Благомир Коцев за избора му на изпълняващ функциите кмет, докато той отсъства, отново само той може да определи кой да го замества. Това уточни изпълняващият длъжността кмет на Варна Павел Попов, който коментира напрежението между кметския екип на общината и председателя на Общинския съвет..
Първият транш за изграждане на сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде от 20 млн. лева, строителството ще започне не по-рано от догодина, обяви изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. Община Варна започва да събира прогнозни оферти за новата сграда на МГ Община Варна е отправила процедура за пазарни консултации за..
Зелената зона ще заработи от септември месец. Това обяви зам.-кметът Илия Коев по време на пресконференция, на която бяха коментирани актуални теми, свързани с града. Тя ще има 7 подзони, 5 часа е максималното време за престой, обясни той. Паркирането за един час ще е на цена от 1 лев. Зоната ще работи от 9:00 часа до 19:00 часа, обясни зам.-кметът...
Пожарът още снощи е локализиран, каза тази сутрин началникът на пожарната Стелиян Стойчев, но огънят не е напълно овладян. На критичните места остават дежурни екипи. Припомняме, че в ърхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град се разрази вчера. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и..
Местната власт да въвежда глоби за използването на питейна вода за поливни цели, за да стигат подаваните количества през летния сезон и да бъде избегната необходимостта от въвеждане на режим в някои балчишки и добрчки села. За това апелира директорът на ВиК - Добрич Николай Николов. Той каза, че през лятото за балчишките села Сенокос, Дропла и Змеево..
Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година, предаде БНР. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини..