Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров.
Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок AI - това е чудесно. Би било пагубно, нисък естествен интелект да използва висок AI, подчерта той.
В ИУ Варна вече работят екипи в две различни направления. Първото е за приложението на AI в обучението, а другото - за използването на AI в бизнеса, каза Станимиров. По отношение на бизнеса от ИУ използват науката за данните за разработване на предикативни модели. Разработват се обучителни модули за приложение на различни техники и средства на AI, допълни той.
Станимиров коментира проблемите на средното образование и прехода от гимназията към университета.
На входа на висшето образование, без значение от профила, професионалното направление или вид университет, ние приемаме онези деца, за които PISA измерва, че има 50% функционална неграмотност. Ние работим с тях, но и с деца, които идват в нашия университет от 30 държави от цял свят, които са им конкуренция.
Но когато още в 5. клас едно дете е "счупено" и му липсват основи, то един ден прекрачва прага на университета и меко казано не обича математиката, дори се страхува от математиката, посочва ректорът.
Според него матурата по математика като вход за висшите икономически училища е добра идея.
През следващата 2025/26 учебна година, 15% от приема вече ще е с матура по математика, от есента на 2026 г., процентът вече трябва да е три пъти по-висок, 50%, което според проф. Евгени Станимиров би било не толкова реалистично. Именно заради фундаменталните пропуски в обучението по математика в средния курс.
На 14 май ИУ Варна отбелязва 105 години от създаването си като Първото висше търговско училище в България и втория университет в държавата. Към днешна дата университетът е сред първите 10 висши училища в страната, първият български университет в престижната международна мрежа Dukenet, обединяваща държавни и частни висши училища от над 15 страни в Европа, включен е авторитетната рейтингова система Impact Rankings на Times Higher Education – един от четирите български университета и единственият от Варна.
Чуйте повече от разговора на Доротея Николова с Евгени Станимиров:
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...