Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронният прием в първи клас за учебната 2025/2026 започва на 19 май

Снимка: БГНЕС

На 19 май стартира електронният прием в първи клас за учебната 2025/2026 година, съобщиха от общинската дирекция „Образование и младежки дейности“. Заявления за прием за всички деца – български и чуждестранни граждани с пребиваване на територията на общината, на които предстои да бъдат първокласници – се подава чрез електронната платформа https://school.uslugi.io, достъпна през рубрика АКЦЕНТИ на официалната страница на Община Варна в периода от 10:00 часа на 19 май до 23:59 часа на 30 май 2025 г. В 37-те общински училища са сформирани 133 паралелки за прием на ученици в първи клас.

Първото класиране ще бъде обявено до 17:00 часа на 6 юни 2025 г. Записването на приетите деца ще става в периода от 9:00 ч. на 9 юни до 17:00 ч. на 11 юни 2025 г.

За да бъде записано вече класираното дете, трябва да потвърдите на място в училище своето желание, като представите копие на удостоверението за раждане на детето и оригинал на удостоверението за завършено предучилищно образование. Също така, ако сте посочили някой от допълнителните критерии, даващи предимство при класиране, представяте и съответните документи, удостоверяващи обстоятелството (Решение за ТЕЛК на детето/ смъртен акт на родител и др., подробно описани в Системата от правила за прием).

Важно:

  • Ако родителите не потвърдят приема на място в училище в указаните в Графика срокове (до 17:00 ч. на 11.06.2025 г. включително за първо класиране), детето губи мястото в училището, в което е класирано. За да участва отново в приема, ще бъде необходимо да регистрирате ново заявление в електронната система за прием.
  • В случай, че детето Ви не се е класирало в нито едно от посочените желани училища, неговото заявление е активно в системата и то автоматично участва на второ класиране за училищата, посочени в заявлението, ако има обявени свободни места за тях – в този случай може да редактирате заявлението, като посочите само училища със свободни места, както и имате възможност да промените или преподредите желанията си.
  • Ако вече сте потвърдили своето желание на място в училище, но на второ или следващо класиране за желано от Вас училище бъде обявено освободено място, е необходимо първо да откажете мястото в училището, в което вече сте записали детето си, за да може системата да го допусне като дете, участващо в класиране. За целта е необходимо да регистрирате ново заявление в системата за прием. За второ и трето класиране кандидатстването протича в същия ред съобразно сроковете в публикувания График на дейностите по приема.
  • Ако при опит за регистрация на заявление се изписва, че няма данни за детето, подаването на заявление се случва на място в Община Варна на адрес бул. „Осми приморски полк“ №43, ет. 11, стая 1114 съгласно Графика за прием през работните дни на Община Варна от  9:00 до 12:00 часа и от 14:00 до 17:00 часа.
  • След приключване на записването след трето класиране на електронния прием може да запишете детето си само на място в училище, за което ще бъдат обявени на страницата за прием в първи клас останали свободни места. 

На електронната платформа са публикувани: система от правила за електронен прием в първи клас; график на дейностите; информация за училищата, разпределени по административни райони; информация за адресите, включени в прилежащия район на всяко училище. Поместени са и обявените от училището свободни места. В рубриката „Често задавани въпроси“ родителите могат да се ориентират за правилата за кандидатстване и записване, съобщават от дирекция „Образование и младежки дейности“.

При възникнали въпроси или неясноти родителите могат да се свързват с експерти от дирекция „Образование и младежки дейности“ на тел: 052/ 820 262.

Община Варна припомня, че във връзка с предстоящите ремонтни дейности по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на сградите на  Основно училище „Добри Чинтулов“, Основно училище „Йордан Йовков“ и Основно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ за учебната 2025-2026 г., новоприетите първокласници в трите училища ще се обучават в приемащи учебни институции до приключване на строителните дейности, при целодневна организация на учебния ден, както следва:

- Учениците от първи клас на ОУ „Д. Чинтулов“  ще учат в сградата на II ОУ Н. Й. Вапцаров“ на адрес ж.к. „Възраждане“ II, район „Младост“;

- Учениците от първи клас на ОУ „Й. Йовков“  ще се обучават в учебните помещения на Православен храм „Свети прпмчк Прокопий Варненски“ на пл. „Отец Паисий“;

- Учениците от първи клас на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“  ще бъдат временно настанени в сградата на СУЕО „Ал. С. Пушкин“ на адрес ул. „Проф. Н. Державин“ 12.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изгрев във Варна

Слънчево в петък

Днес над по-голяма част от района ще е слънчево, на места - главно по поречието на Дунав с ниска слоеста облачност или мъгла. Ще духа слаб променлив по посока вятър. Сутринта ще е студено с температури от -1° във вътрешността до 11° по носовете, а максималните ще са предимно между 13° и 16°, само в районите с по-трайни мъгли ще останат по-ниски. За..

публикувано на 14.11.25 в 08:12

Светът отбелязва Деня за борба с диабета

Днес е Световният ден за борба с диабета. По данни на Българското дружество по ендокринология един от девет души по света има диабет, а над 250 милиона не знаят, че живеят с това заболяване. От дружеството призоваха за подкрепа и разбиране към хората с хронични заболявания на работните им места. Българи крият, че имат диабет, а много работодатели..

публикувано на 14.11.25 в 08:03

Внесоха проектозаконите за бюджета на държавата за 2026-а в Народното събрание

Приетите днес от Министерския съвет три законопроекта – за държавния бюджет на Република България, за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2026 година, са внесени в Народното събрание. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет, предаде БНР. По-рано днес проектите..

публикувано на 13.11.25 в 19:39

Протест пред ВМА в София заради прегазеното куче Мая

Стотици протестиращи се събраха тази вечер пред Военномедицинска академия, където работи специализантът Ненад Цоневски, който преди няколко дни прегази куче в столичния квартал "Разсадника", предаде БНР. Последва протестно шествие до НДК, където протестиращите запалиха свещ в знак на солидарност към всички загинали животни: "Да прегазиш животно и да..

публикувано на 13.11.25 в 19:32

Параметрите на бюджета, одобрен от правителството

Проектът на бюджет, който беше одобрен днес от кабинета, е разработен при 3 процента дефицит и растеж на икономиката до 2,7%. Предвижда се държавният дълг да достигне 31,3% от БВП, като максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет, е до 10,44 милиарда евро, предаде БНР. Данък "дивидент" ще се удвои от 5 на 10%, предвижда още..

публикувано на 13.11.25 в 18:59

Проверяват защо в някои райони на Варна има забавяне с извозването на боклука

Сигнали за нарушено сметосъбиране, подадени до Радио Варна в район "Приморски", провери заместник-кметът Илия Коев на място. Хората се оплакват, че неприбраният боклук стои по няколко дни около контейнерите, проблемите са не само през седмицата, но и в почивните дни. От район "Одесос" са наложили сериозни глоби на сметопочистващата фирма и..

публикувано на 13.11.25 в 17:10

Предадоха на съд кмета на Варна Благомир Коцев

Софийска градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт в Софийски градски съд (СГС) по досъдебното производство, добило обществена популярност като делото срещу кмета на Община Варна Благомир Коцев. На съд са предадени петима обвиняеми за общо дванадесет престъпления, съобщават от Софийска градска прокуратура. Благомир Коцев от днес е кмет на..

публикувано на 13.11.25 в 16:06