Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненският съд гледа през юни делото за документна измама в "Градски транспорт"

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Варна

Окръжният съд във Варна ще разгледа по общия ред делото срещу двама мъже - на 67 г. и 74 г., които са обвинени, че са извършили документна измама, която е причинила на Община Варна парична загуба в особено големи размери.

Според прокуратурата, двамата подсъдими, като съизвършители, чрез съставяне на документи с невярно съдържание, съзнателно дали възможност на частно гражданско дружество да получи без правно основание чуждо движимо имущество –средства в размер на 606 809,10 лева без ДДС, собственост на Община Варна. Документната измама е в особено големи размери, представляваща особено тежък случай, посочват от пресцентъра на Съда.

Двамата подсъдими отговаряли за приемане на дейностите, изпълнени по договор, сключен с частна фирма, за проектиране, строителство и авторски надзор за подобряване на производствено-техническа база на дружеството „Градски транспорт“. Този проект бил финансиран от Община Варна, след кандидатстване по процедура на Министерство на регионалното развитие за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Дейностите по реализиране на проекта започнали през 2015 година с издаване на разрешително за строеж.

Обвиненията са, че 67-годишният, като представляващ общинската фирма и 74-годишният М.М., като представляващ фирмата за строителен надзор, са подписали документи, с които са приели дейности, които реално не били свършени.

Обвинителният акт беше внесен повторно, след като съдът го върна на прокуратурата за отстраняване на допуснати процесуални нарушения, допълват от Окръжния съд във Варна.

В разпоредителното заседание, съдът не допусна за съвместно разглеждане гражданския иск на засегната страна срещу подсъдимите. Мотивите – част от нанесените вреди са били погасени на Община Варна в следствие на влезли в сила съдебни актове. За съда, уточняването на оставащия размер на нанесената щета, може да стане причина за отлагане делото и би затруднило настоящия наказателен процес, поради което тричленният съдебен състав не прие за съвместно разглеждане гражданския иск.

Първото заседание по същество на делото е насрочено за 10 юни 2025 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ОбС одобри отпускането на 720 хил. лева за домакинството на две европейски първенства във Варна

С пълно мнозинство Общински съвет – Варна гласува отпускането на 720 хил. лв. в подкрепа на две големи спортни събития, които ще се проведат в града през 2026 г. – Европейското първенство по волейбол за мъже и Европейското първенство по художествена гимнастика. Предвиденото финансиране ще бъде включено в общинския бюджет за следващата година, след като..

публикувано на 31.07.25 в 15:58

Пет центъра за деца с увреждания във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи

Сгради на социални услуги във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи по проект. С пълно единодушие местният парламент даде съгласието си администрацията да кандидатства с проектно предложение за инсталиране на фотоволтаици по процедура чрез директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Тази мярка ще доведе до..

публикувано на 31.07.25 в 15:38

Борисов: КПК спаси Коцев от това, което стана в София, от "дриймтийм" остана само "дрийм"

Антикорупционната комисия спаси кмета на Варна Благомир Коцев от позора, който щеше да изживее. Това, което се случи в София - че арестуваха зам.-кметове за корупция и всички други избягаха, щеше да се случи във Варна само след няколко месеца.  Всички заместник-кметове и партньори напуснаха кмета Васил Терзиев, останаха само знамето и той.  Това..

публикувано на 31.07.25 в 12:50
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.

Бойко Борисов няма да е кандидат за президент

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви,  че няма да се кандидатира за президент, но смята, че  има кандидати, които биха събрали подкрепа от три-четири партии, за да спечелят президентските избори. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още той. Борисов даде добра..

публикувано на 31.07.25 в 12:41

През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море"

През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море".  Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..

публикувано на 31.07.25 в 12:35

В Балчик регламентират тротинетките с общинска наредба, автогарата скоро отново заработва

Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..

публикувано на 31.07.25 в 11:45

Община Варна внесе жалба срещу наложените ѝ запори

Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради  предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..

публикувано на 31.07.25 в 10:54