Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от лентите на Висконти, Вермюлер, Моничели, Фелини, Дзефирели и Копола.
Истинско дете-чудо, Нино Рота започва да композира едва 11-годишен. Макар да е автор на опери, балети, оркестрови и камерни творби, в съзнанието на слушателите Рота е преди всичко композитор на филмова музика и неотменна част от възхода на италианското кино от втората половина на XX век. През 1968 г. светът съпреживява историята на Ромео и Жулиета във филмовата версия на Франко Дзефирели с музиката на Нино Рота. През 1972 г. излиза „Кръстникът“ и изстрелва италианския композитор в световните висини. За втората част на филма Нино Рота е удостоен с награда Оскар и започват да го наричат „Кръстникът на филмовата музика“. За емблематичната любовна тема от филма, песента „Parla Più Piano“, Нино Рота пише не само музиката, а и текста.
В програмата на 24 юни са включени и откъси от саундтраците на класики като „Голямата война“, „Гепардът“, „Сладък живот“, „8½“ и др., придружени с кадри от филмовите шедьоври. Режисьор на концерта е Сребрина Соколова.
"Цветя, машини, облаци, органи" се нарича третата самостоятелна изложба на 22-годишния Александър Габровски ,варненец,който е студент във Виена. Изложбата се открива 1 август от 18.30 в галерията M & M Art Center-Gallery на улица „Подполковник Калитин“ 27 във Варна .“Можете да очаквате пърформанс, трансформърс, световъртеж, цъфнали картофи,..
Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..
„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..
Днес /30.07.2025/ от 18:00 ч гр. Варна, ул. Драгоман 12, Le Papillon Art Gallery изложба живопис 30.07.2025 г. – 20.08.2025 г ВХОД СВОБОДЕН Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с художничката Елена Стоева: Елена Стоева е родена в София, България, През..
Оперната прима Соня Йончева ще влезе в образа на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини на 5 август във варненския Летен театър. Събитието е под патронажа на министъра на културата Мариан Бачев. Ще дирижира ръководителят на Софийска филхармония маестро Найден Тодоров. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със звездното..
Около 500 души от различни точки на света и възрасти ще станат част от най-голямото зумба събитие в България - международният фестивал "Алегрия", който всяка година се провежда в първата седмица на септември в Балчик и показва всички разновидности на денс фитнеса. 13-ото издание е от 5 до 8 септември, съобщи организаторът Стоян Стоянов , а..
Какво е щастието в чаша? За някои - ароматна глътка сутрешно кафе, за други - момент на тишина и покой. А за Владимир Стоев - това е платно, върху което създава изкуство, оставащо в сърцето. Владо е бариста, който чрез артистичност пренесе класическия лате арт на съвсем друго ниво. Той е единственият в България, които може да разсмее и разплаче от..