Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненската опера с предпремиера на "Фауст" на 30 май

"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974). 

С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на Театър Магдебург, режисьорът Вера Немирова.


В екипът са още сценографът Олга фон Вал (Германия), костюмографът Юлиян Табаков, хореографът Анна Пампулова, диригентът на хора Теодора Георгиева, светлинният дизайнер Валентин Андонов, Димитър Иванов – мултимедия.


Вера Немирова подбира и солистичния състав. Артур Еспирито – известният американски тенор с филипински произход, който участва като Ромео в първата варненска постановка на операта „Ромео и Жулиета“ от Шарл Гуно (2022) и солистът на Варненската опера Рейналдо Дроз – възпитаник на Райна Кабаиванска, изпълняват ролята на Доктор Фауст, а в образа на Мефистофел се превъплъщават солистът на Варненската опера със световна кариера Деян Вачков и гостът Мартин Цонев. Ролята на Маргарита подготвят солистките на Варненската опера Илина Михайлова, Ирина Жекова и Жана Костова; Иво Йорданов и Свилен Николов са разпределени в ролята на брата на Маргарита - Валентин; Лилия Илиева-Михайлова и Олена Арбузова изпълняват ролята на влюбения в Маргарита Зибел; Михаела Берова и Силвия Ангелова ще представят майката на Маргарита Марта, а Гео Чобанов и Евгений Станимиров – войника Вагнер. Участват хор и оркестър на Държавна опера Варна, както и възпитаници на Варненската детско-юношеска опера, които редовно присъстват в постановките на Вера Немирова.



Шарл Гуно (1818-1893) композира своята творба в 5 действия, по либрето на Жул Барбие и Мишел Каре, които следват сюжета от първата част на пиесата „Фауст“ на великия немски писател, поет, драматург, хуманист, учен, философ и политик Йохан Волфганг фон Гьоте (1749-1832). Той работи над своя шедьовър близо 60 години - започва с първия вариант „Прафауст“(1772) - 22 сцени с проза и поезия и продължава с „Фауст, трагедия“ в 2 части, които дописва и преработва няколко пъти, като последното преработено издание излиза в годината на неговата смърт (1832).

Гьотевият герой има своя исторически прототип, описан в „Историята на доктор Хайнрих Фауст, знаменит магьосник и чернокнижник“, в която Фауст и Мефистофел сключват договор, според който дяволът се задължава да служи на човека безпрекословно 24 години, за да получи право над душата му. На назидателния и моралистичен характер на книгата, според който човешката природа е греховна, а разумът е неспособен да обясни и разбере многообразието на света, Гьоте противопоставя убеждението, че всички заблуди и затруднения се превъзмогват с творчество. Неговият Фауст, проникнат от духа на Немското просвещение, е издигнат в символ за човека изобщо - мечтател, който жадува да проникне в божественото и да опознае всемира, като изживее живота в неговата пълнота, с всичките му радости и несгоди.



Дебютът на операта „Фауст“ от Шарл Гуно в „Театър Лирик“ в Париж под името „Фауст и Маргарита“ (1859) не е особено успешен, но 10 години след първото представление композиторът прави редакция, като заменя говорните диалози с речитативи, добавя и нови музикални номера - Арията на Зибел, Хора на войниците, Валпургиевата нощ и др. Включена в репертоара на парижката Гранд опера, тази версия на „Фауст“ има своя втори възторжен дебют (1869), който ѝ проправя пътя към световната слава. Произведението на Гуно се смята за първата творба от направлението френска лирична опера и едно от най-значителните произведения на френския музикален театър от втората половина на миналия век. Музиката е наситена с проникновен лиризъм, поетичност и великолепни музикални номера, сред които прочутият „Фауст валс“, молитвата на Валентин; куплетите на Мефистофел за Златния телец — любима ария на всички баси; дуетите на Фауст и Маргарита; Валпургиевата нощ, която се изпълнява и като самостоятелна балетна сцена и др.

Предпремиерата на „Фауст“ предстои на сцената на Държавна опера Варна на 30.05.2025, а с премиерата на 27.08.2025 ще отзвучи XVI фестивал на оперния театър "Опера в Летния театър".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И тази година „Алея на книгата” във Варна

Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...

публикувано на 19.07.25 в 10:56

Международният черноморски театрален фестивал с първо издание през септември във Варна

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември.  Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...

публикувано на 18.07.25 в 17:27

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42

Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян правят своя дебют като клавирно дуо на варненска сцена

Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..

публикувано на 17.07.25 в 16:27

Започва Международният фотографски салон във Варна

Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..

публикувано на 17.07.25 в 12:20

"Тютюн" в Летния театър на 1 септември

„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..

публикувано на 17.07.25 в 11:17

Във Варна ще отбележат 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна.  Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма.  Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..

публикувано на 17.07.25 в 08:17