Управленският конфликт в архитектурно-парков комплекс (АПК) „Двореца“ – Балчик, включително въвеждане на единна билетна система (обща каса) и ясно разпределение на отговорностите с оглед създаване на ефективен и устойчив модел на съвместно управление с университетските ботанически градини към Софийския университет (СУ). На тази тема е въпросът, зададен към министъра на културата Мариян Бачев от народния представител от Добричкия регион Свилен Трифонов, ангажиран с опазването и развитието на националните културни и природни обекти.
„АПК Двореца представлява уникално съчетание от културно-историческо и природно наследство. Сградният фонд и част от прилежащата инфраструктура се управляват от Министерство на културата чрез Културен център "Двореца", докато Ботаническата градина е собственост на СУ и част от националната мрежа на Университетски ботанически градини.
Тази двуполюсна структура на управление съществува повече от 20 години и се характеризира с противоречия между двете институции. Проблемите са много, но най-фрапиращите, които попадат и в полезрението на посетителите, се изразяват в: липса на координация при поддръжката на терена и сградите; разделени каси и таксуване, което създава объркване и неудовлетворение сред туристите; спорове относно правото на достъп…“ – поставя проблемите депутатът от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ от регион Добрич. Отказ за въвеждане на електронна система, блокирани реставрации заради неуреден статут са друга част от обстоятелствата, които Трифонов посочва, за да бъдат предприети конкретни действия за решаване на конфликта и ясно разпределение на отговорностите.
В своя отговор министър Бачев потвърждава, че разделянето и управлението на имота и сградите между две ведомства с различен предмет на дейност е довело до формирането на две отделни такси за входни билети, което поражда нагласи на негативизъм у посетителите и противоречи на нормативната уредба на България, която изисква държавните имоти да се управляват в интерес на обществото. В тази връзка предстои да бъде сформирана работна група с представители от Министерство на културата, Държавен културен институт „Двореца" Балчик, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Университетска ботаническа градина — Балчик.
Ето и целият отговор: „Архитектурно-парковият комплекс „Двореца” в гр. Балчик е обявен през 1987 г. за паметник на културата, като наименованието му е Архитектурно-парков комплекс „Двореца". Със Заповед № РД09-128 от 18 април 2002 г. на министъра па културата категоризацията е изменена, като същият е обявен за „групов архитектурно-строителен паметник и паметник на градинското и парковото изкуство” с категория „национално значение”. На 10 ноември 2000 г., с Постановление № 234 на Министерския съвет е създаден Архитектурно-парков комплекс "Двореца” към министъра на културата, а на 4 май 2004 г. с Постановление № 91 на Министерския съвет е преобразуван в държавен културен институт.
С РМС № 309 от 14.05.2010 г. действащо и кьм настоящия момент правото на управление върху сградите 46 на брой и съоръженията е предоставено на ДКИ КЦ „Двореца" — Балчик юридическо лице към министъра на културата, а на Софийския университет „Св. Климент Охридски” е предоставено правото на управление върху поземления имот,
Единствената правна рамка за взаимоотношенията между двете институции, във връзка с ползването на предоставените им имоти, е РМС № 21 8/07,042011 г. за безвъзмездно предоставяне за управление на имот - публична държавна собственост, на СУ "Св. Климент Охридски”, съгласно което университетът се задължава да "осигурява достъп на Министерство на културата чрез Държавния културен институт "Културен център "Двореца" — Балчик до намиращите се в поземления имот сгради.
Съгласно Устройствения си правилник ДКИ КЦ "Двореца" е задължен дауправлява, съхранява и опазва културните ценности, включително има задължения по поддръжката, консервацията и реставрацията на сградите и съоръженията. Софийският университет не притежава права върху сградите и съоръженията и съответно не са му вменени функции спрямо опазването и съхранението на културните ценности. Съгласно чл. 12, ал. 10 и чл. 70, т. 2 от Закона за културното наследство, собствениците, концесионерите и ползвателите на недвижими културни ценности имат право да реализират приходи от входни билети, като същите се разходват за консервация, реставрация и други дейности, свързани с опазването на културното наследство. Такса билети на туристи и гости на комплекса се взима въз основа на опазването и представянето на груповата културна ценност от национално значение "Архитектурно -- парков комплекс „Двореца“ гр. Балчик. Разделянето и управлението на имота и сградите между две ведомства с различен предмет на дейност е довело до формирането на две отделни такси за входни билети. Състоянието на разделност при заплащането на две входни такси поражда нагласи на негативизъм и недоумение у посетителите, вместо организацията за достъп до обектите да предразполага към възприемане на предварително очакваната положителна емоция от посещението на туристическия обект. Министерството на културата нееднократно е изразявало становище, че не е целесъобразно земята, която има обслужващо за стопанисването на културната ценност значение, да е в управление на друго лице, което да не поддържа архитектурно-парковите елементи на комплекса. Нормативната уредба на Република България изисква държавните имоти да се стопанисват и управляват в интерес на гражданите и обществото.
В тази връзка предстои да бъде сформирана работна група с представители от Министерство на културата, Държавен културен институт "Двореца" Балчик, Софийски университет "Св. Климент Охридски" и Университетска ботаническа градина — Балчик.“
„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“. Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..