Развитието на приложението на изкуствения интелект и етичните проблеми, свързани с използването му, обсъждат в Икономическия университет във Варна наши и чуждестранни експерти. Във висшето учебно заведение от днес се провежда двудневният форум Evolvex Summit 2025. В дискусиите на конференцията се включват специалисти от Израел, САЩ, Румъния, Турция, Ирландия и Китай.

Университетите са естественото място, където изкуственият интелект се среща с човешкия разум, затова е логично академичните среди да бъдат домакини на форуми за открита дискусия по тези въпроси, беше подчертано по време на форума.
Дорет Димитрова, един от организаторите, заяви: "Заявката ни е Варна да бъде домакин на все по-амбициозни форуми от този мащаб. Категорично сме убедени, че Варна освен образователен център, в който много млади хора правят първите си стъпки в образователното и кариерно развитие, може да бъде не само технологичен хъб, но и технологичен център".
Проф. Бистра Василева, заместник-ректор на Икономическия университет във Варна, допълни, че в рамките на форума ще се дискутират и етичните въпроси, свързани с използването на изкуствения интелект:
Главен асистент д-р Албена Антонова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" изнесе лекция на тема „Училище без учители“, каквито вече реално съществуват в САЩ. Учи се само по два часа на ден, с персонализирани системи. Учителите там са заменени от наставници, а училищата постигат топ резултати спрямо останалите образователни институции, подчерта гл. ас. д-р Албена Антонова. "На форума днес дискутираме до каква степен ние като общество, като университети, като учители, сме готови да поемем този риск. Възможно е утре някой да каже: "Нямаме нужда от учители, нямаме нужда от хора, които да обучават хора. И това е самата реалност в момента", каза още гл. ас. д-р. Антонова. Подробностите чуйте в звуковия файл:
Организатори на форума "Evolvex Summit 2025" са Икономическият университет във Варна, Сдружение "Център иновации и развитие" и агенция за маркетингови комуникации. EvolvEX Summit 2025 събира на едно място експерти, предприемачи, представители на академичните среди и иноватори, за да обсъдят как изкуственият интелект променя бизнес средата и решенията на бъдещето. В рамките на форума са включени теми и доклади по теми като визуално познаване на поведенчески модели в бизнес среда с помощта на изкуствен интелект, киберсигурност и киберзастраховане, ИИ и роботи в сферата на услугите, персонализирани обучения и бизнес консултиране с помощта на ИИ, изграждане на високотехнологични системи, както и финансиране на изследвания и предоставяне на субсидии в сферата.
Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..
БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20, предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..
Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..
Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...
2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов. Форумът в курорта Албена до..
Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода. След пледоариите на..
Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..