Варна отбелязва Световния ден на бежанеца с поредица от спортни събития, носещи послание за приобщаване. Целта на инициативите е да съберат на едно място хора, потърсили убежище и закрила в България и представители на местната градска общност, за да спортуват заедно в дух на солидарност, взаимно уважение и подкрепа. Събитието ще премине под мотото „Спортът обединява“ и има за задача да насърчи приобщаването на бежански деца и родители и да им предостави възможност да се включат в разнообразни спортни занимания, опирайки се на универсалния език на разбирателството и обединението.
Планираните дейности включват:
- 20 юни (петък) от 18:00 ч. - Ветроходство за деца на Морска гара – Варна, пред хангара на ВК „Синева“, където ще се проведат демонстрации от млади ветроходци и кратка разходка с лодка в акваторията на Варненския залив;
- 21 юни (събота) от 12:30 ч. - Карате демонстрации в залата на МСК „Владислав Варненчик“, където е предвидено да бъдат представени ката и кумите от български и украински състезатели от Централен полицейски карате джуджицу клуб;
- 22 юни (неделя) от 08:45 ч. Лекоатлетически крос в Морската градина, където е организирано парково бягане на 2,5 и 5 км с участието на деца и родители, със съдействието на Irun.
Над 70 младежи от 10 училища от различни краища на България, постигнали златно и сребърно ниво в Международната награда на херцога на Единбург – България, бяха отличени на церемония в резиденция Евксиноград край Варна. Патрон на програмата за страната е президентът Румен Радев, който връчи на отличените участници, постигнали златно ниво, значките..
Напоследък не веднъж наблюдавах следната история: родители купуваха апартаменти за вече порасналите си деца, които са си устроили живота в другия край на света и не планират да променят нито адреса, нито навиците си. Едните бяха в САЩ, другите - във Франция и третото пораснало дете живееше в Германия със своите деца и съпругата си. А тук родителите..
Варна получи голямата награда на журито в Националния конкурс „Read & Travel“ („Чети и пътувай“) — за „Най-оригинално събитие в областта на културния туризъм за 2024 г.“. Отличието бе присъдено за Средновековния фестивал „Рицари в музея“, организиран по повод 580-ата годишнина от битката при Варна през 1444 г., водена от полския крал Владислав III..
По случай 120-годишнината от създаването на училището и във връзка с отбелязването на Международния ден на белия бастун – 15 октомври , Специалното училище за ученици с нарушено зрение " Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна организира Дни на отворените врати на 16 и 17 октомври 2025 г. от 9:00 до 12:00 часа в сградата на..
След успешното провеждане на Европейския фестивал на плажните спортове в Бяла през месец юни, партньорските организации по проекта продължават активната си работа по дейностите, насочени към създаването на дългосрочна устойчивост и надграждане на резултатите от инициативата. Разработва се практическо ръководство за организиране на спортни събития. В..
Българската академия на науките отбелязва 156 години от основаването си с тържествено събрание. Акцент ще бъде и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" - първото научно издание на съвременна България, което продължава да съществува. Ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН".
Електронният алманах на българските илюстратори ще бъде представен на Панаира на книгата във Франкфурт. Негов създател е екипът на сайта "Българска илюстрация". "Общо статиите наброяват близо 3 000. Това са най-активно работещите точки в страната. нашата цел, след като стартирахме тази година, работейки активно с тази идея, е в следващите няколко години..