Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато мечтите са отново възможни

Снимка: Фондация "Мисия Криле"

Иран, религия, Коран, мюсюлманин, Библия, християнин, арест, затвор, смъртна присъда, бягство, бежанец, Швейцария, България, съд, статут. Така телеграфно може да бъде описан животът на иранския гражданин Алиреза Бейги. Който преди десетина години приема християнството, става пастор и веднага се прверъща във враг на държавата. 

В България Алиреза Бейги започва нов живот. В който той дори вече си позволява да мечтае. Безвремието, свързано със собственото му бъдеще, е вече приключило, но и тогава иранецът не е бездействал. Защото има мисия. Мисията да помага, въпреки собственото си положение - да си със смъртна присъда и да знаеш, че в някакъв момент тя може да бъде изпълнена.

"Ако се прибереш вкъщи и някое от децата ти е болно, няма как да се чувстваш добре. Ако детето ти се обади, че не е добре, направо ще излетиш, за да му помогнеш. Защото обичаш децата си. Защото любовта ти към тях е по-различна от любовта към майка им. Преживял съм подобни моменти. И съм разбрал едно – когато някой е в беда, не трябва да бъде оставян сам. Защото и без това болката му е достатъчна голяма."

В Иран Алирейза Бейги приема християнсвото. И заради това попада в затвора. Успява да се измъкне и от няколко години живее в България.

"Знаеш ли, идвам от заможно семейство. Имам достатъчно. В Иран имах ферма за скорпиони. Обиколил съм света и то не един път. Бях щастлив с приятелите си. Имах всичко. Знам английски. Ако исках, можеш да емигрирам в Канада или Германия. Можех веднага да напусна България, когато първоначално ми отказаха закрила. Останах. Защото тук се чувствам спокоен. България и скрито райско кътче. Можех да отида навсякъде. Като останалите. Но не го направих. Защото, ако бях тръгнал, щеше да се изтълкува, че съм виновен. А аз не съм виновен с нищо."

Алиреза Бейги бяга от Иран, защото животът му е бил застрашен. Обяснява, че християните в родната му страна са в опасност.

"Режимът в Иран е терористичен. Там човешкият живот няма стойност. Иранският режим подкрепя терористите."

Мечтае и се моли най-накрая сънародниците му да са свободни. Без задушаващата хватка на религията. Без да се страхуват, когато излизат навън. Защото по думите му заслужават да бъдат свободни. По думите на Алиреза Бейги в Иран има около 5 милиона християни. И техният живот е в постоянна опасност заради вярата им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са последствията от екстремно силните магнитни бури?

В последните дни научните институти в цял свят, включително и Геомагнитната обсерватория в Панагюрище към БАН, отчетоха именно такава екстремна буря от най-висок клас.  Ето какво означава това и какви могат да бъдат последствията: Ефекти върху здравето Според геофизици и лекари магнитните бури влияят най-силно върху хора с по-чувствителни нервни..

публикувано на 15.11.25 в 09:30

Започва Рождественският пост

На 15 ноември започва постният период преди празника Рождество Христово. Според богослужебния устав на Българската православна църква, Рождественският пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Рождественският пост е четиридесетдневен и не е така строг като Великия и Богородичния пост, като е подобен на Апостолския (Петровия)...

публикувано на 15.11.25 в 08:17

Сенокос отново остана без вода, хората недоволни - този път няма предупреждение

Балчишкото село Сенокос е отново в безводен режим, втори ден и без отговор защо. Това коментира кметът на селото Красимир Георгиев. Нямаме никакви надежди скоро да имаме вода, казва той. През лятото проблемът е постоянен, припомня той, но подчертава, че поне са уведомявани и знаят причината, докато сега са в пълно неведение. Георгиев е оптимистично..

публикувано на 14.11.25 в 12:58

Първото българско училище във Варненско има нужда от спешен ремонт

От неотложен ремонт се нуждае училището в село Черковна - първото българско училище във Варненска област. То е основано преди 184 години от Райко Блъсков, а днес проблемът с покрива унищожава експонатите, които се съхраняват вътре, под риск е и самата сграда. Жителите на Черковна се гордеят с тази сграда, запазена и поддържана през годините. Те са я..

публикувано на 14.11.25 в 11:05
Свети апостол Филип

Православната църква почита свети апостол Филип

На 14 ноември Църквата възпоменава свети апостол Филип, свети благоверни цар Управда-Юстиниан и свети мъченик Константин от Идра. Свети апостол Филип е един от 70-те апостоли Христови. Заради благочестивия си живот той бил избран за дякон и се трудил редом със свети архидякон Стефан. По време на гонението на Йерусалимската църква, проповядвал..

публикувано на 14.11.25 в 08:09

Лошото състояние на улица във "Виница" редовно чупи колелцата на детски колички

Участък от улица "Константи Павлов" е в лошо състояние. В Община Варна е внесена подписка с искане за ремонт. Това каза Пенка Пенева, живееща в района. Тя посочи, че и се налага да сменя колелцата на детските колички на четири месеца.  Този участък ще бъде предложен за включване в капиталовата програма за спешни ремонти, каза зам.-кметът Димитър Кирчев...

публикувано на 13.11.25 в 19:24

Детско полицейско управление запознава водачите в Балчик с актуализираните правила за движение на тротинетки

По повод Акция „Зима“ децата от ОУ „Антим I“ в Балчик, които са част от Детско полицейско управление, раздаваха на водачите в Балчик брошури за безопасност на пътя, конкретно актуализирания наръчник за управление на Индивидуално електрическо превозно средство „Движение по правилата“. Целта на операцията е осигуряване безопасността на движението по..

публикувано на 13.11.25 в 18:28