Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарникари-ветерани: С потушаването на пожара на танкера "Ерма" спасихме варненци и града от голям взрив



48 години от потушаването на пожара на танкера „Ерма“, на Пристанище Варна, при който хората и градът са били застрашени, бяха отбелязани днес на възпоменателна церемония. Това е единственият случай в света, при който горящ танкер е потушен на пристанище. До окончателното потушаване на пожара, в следобеда на 24 юни, преброените взривове от Бреговия щаб са 91. По чудо няма сериозно пострадали при операцията. Анализите показват, че при евентуално взривяване на товара на танкера е щяло да бъде пометено всичко в радиус от 2 километра.

Церемонията днес се проведе на паметната плоча на името на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до жп гарата във Варна. Генерал-лейтенант Дончев - началник на тогавашното централно управление „Противопожарна охрана“ към МВР, пристига спешно от София и ръководи лично операцията по локализиране на пожара и погасяването му, както и по овладяване на взривовете. В отбелязването на годишнината участваха ветерани от проведената спасителна операция през лятото на 1977 година. Първите пожарникари, стъпили на „Ерма“, са Цанко Ганев и Димитър Михайлов. Ганев отбеляза, че ако пожарът не е бил овладян, пораженията са щели да бъдат огромни. Квартал "Аспарухово" нямаше да съществува, а към града щетите щяха да са поне до Театъра. Танкерът беше позициониран на първо място в петролната база в островната част. Михайлов допълни, че без тяхната намеса първо самата петролна база е щяло да се взриви, а оттам нататък и пораженията към града. В пристанищната зона много сгради нямаше да съществуват.  


Марин Маринов, един от водолазите с ключова роля при потушаването на пожара: 

"Когато обявиха тази голяма авария, бяхме длъжни да се явим веднага. Невъзможно беше в първия момент да слезем веднага под водата - трябваше първо да изчакаме пожарникарите. Съчувствам им за тежката работа! Рискът не беше само за нас, рискът беше за цяла Варна, пред пожара имаше 800-тонен танк с разходно гориво". 

Гриша Георгиев, помощник-командир на спасителния кораб на Военноморските сили:

"В момента на избухването на пожара нашият кораб се намираше във военноморската база. Пожарът започна с взрив, хвръкнаха закрити люкове, а командирът на кораба беше в дежурната стая. Ситуацията се промени веднага, а ние трябваше да разузнаем какво става, защото за нас това беше непознат обект. Не сме тренирали предварително на такива обекти. Истината е, че ние бяхме твърде млади и не си давахме сметка какво може да се случи". 

Тео Роков, историк и уредник на Музея за нова история на Варна:

"При самия взрив загиват двама души на борда, а след потушаването - около девет човека, някои от тях развиват сериозни заболявания от посттравматичния стрес. Така че, при тази авария има и преки, и косвени жертви. Илия Дончев е началникът на цялата противопожарна служба в тогавашна Народна Република България. Той лично пристига във Варна и това него идване дава стимул на всички борещи се с пожара. Дончев е човекът, който повдига духа на тези хора, за които е изглеждало невъзможно да се справят с това огромно предизвикателство". 

Целия им разказ пред Мариела Димитрова слушайте в аудиофайла. 


Огненият инцидент е станал на 23 юни 1977 г. В 17,35 часа, когато на кораба се чува мощна експлозия, съпроводена със силен пожар. По късно ще стане ясно, че той е предизвикан от внезапно възникнала повреда в спомагателен генератор на танкера. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

На кораба е имало хиляди тонове нефт, а гасенето на пожара продължава почти цяло денонощие. Всички плавателни съдове са евакуирани от порта. По време на операцията е изразходено цялото количество пенообразовател на пожарните служби на областите Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Бургас. 

До окончателното потушаването на пожара в следобеда на 24 юни педантично броените взривове от Бреговия щаб са 91. По чудо няма сериозно пострадали при операцията.

След случая с „Ерма" в страната идват представители на пожарните служби от тогавашните социалистически страни, за да се запознаят с опита ни за успешната ликвидация на инцидента. Анализите показват, че при евентуално взривяване на товара на танкера е щяло да бъде пометено всичко в радиус от 2 километра.




По публикацията работиха: Мариела Димитрова, Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциация "Българска книга": Тази година "Алея на книгата" във Варна няма да има

Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга".   Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..

публикувано на 21.07.25 в 17:33

Как и кога можем да изхвърляме едрогабаритни отпадъци във Варна? (ГРАФИК)

Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..

публикувано на 21.07.25 в 16:43

Предлагат да бъде удължен срокът за бележките в евро и лева от таксиметровите шофьори

Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 21.07.25 в 16:33

Министър Вълчев: Да говорим с факти срещу митовете за еврото

Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..

публикувано на 21.07.25 в 14:43

Пожар затвори магистрала "Тракия"

Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..

публикувано на 21.07.25 в 14:35

Излезе второто класиране за прием в осми клас

Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката.  Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..

публикувано на 21.07.25 в 14:32

Заместник-председателите поемат ръководството на ВАС

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР.  До това се стигна заради приетите в началото..

публикувано на 21.07.25 в 14:12