Сгради с отпаднала необходимост, които могат да бъдат преобразувани в домове за възрастни хора, да предложат от общините, ще настояват от Министерството на труда и социалната политика по време на среща с ръководството на Националното сдружение на общините, тази седмица. Ще бъде направен анализ колко средства са необходими за ремонта и преоборудването им, а държавата ще осигури финансирането. Тази идея се обмисля след откритите нелегални заведения, съобщи социалният министър Борислав Гуцанов. Ще проверим има ли подходящ сграден фонд като бивши ДКЦ-та, например, които могат да бъдат използвани за тази цел, допълни министърът.
230 са потърпевшите, настанени в незаконните домове в страната. Седем души, пребиваващи в един от тях, намиращ се в местност Сотира във Варна, все още не са изведени. Те са със специални потребности и се търсят варианти да бъдат приети в заведение в Русе, каза Гуцанов. Първата и важна стъпка е всички такива заведения да бъдат открити. Миналата седмица са проверени още 16 домове, а от началото на акцията те са вече близо 100, обясни социалният министър. Той е категоричен, че законодателните промени са наложителни, за да може в такива случаи да се търси наказателна отговорност.
Само 38 души са потърсени от близките си, подчерта Гуцанов. Това е един огромен морален проблем, сподели притеснението си той.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с Борислав Гуцанов:
Общински съвет – Варна отправя призив към представители на варненския бизнес, инвеститори, спонсори и дарители да окажат съдействие за стабилизиране и бъдещо развитие на ФК „Спартак“. Повод за това е постъпило днес писмо от клуба в деловодството на ОбС, в което се алармира за тежкото финансово състояние на „Спартак“. В документа се настоява за спешна..
Днес след 22,00 часа автобусите по линии 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват спирки "Възраждане" и "Хемус" посока кв. "Владиславово". Ще преминават по ул. "Вяра", бул. "Трети март", бул. "Република" и ще се включват по маршрута си на бул. "Цар Освободител". Промените се въвеждат поради ВиК авария в района на северното платно на бул. "Цар Освободител"..
Земеделските земи в област Варна са поскъпнали през 2024 година. Цената на сделките с ниви достига 1 971 лв. за един декар, което е със 7.5% повече в сравнение с 2023 година, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Област Варна е на шесто място по цени. Преди нея са областите Добрич - с 3 531 лв., Силистра - с 2 618 лв., Русе -..
Сезонът върви според направените прогнози за доста силно присъствие на немския пазар. Това се дължи на подобрената транспортна достъпност - авиокомпания базира самолет, който обслужва големите летища в Германия. 25-30% е отчетеният ръст на броя на немските туристи. Това каза проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Той..
В сряда – 13 август, започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“, стана ясно по време на редовната оперативна среща на ръководството на Община Варна с пътностроителните фирми. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, светофарна уредба, както и преасфалтиране на цялата улица – от ул. „Вяра“ до бул...
Да бъде гарантирана проследяемостта на продукцията, която се продава в държавните магазини, за да се избегнат нелоялни практики, като например евтино вносно месо да се представя за българско. Това коментира Даниел Божанков, председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП). По думите му това е фундаментален проблем в..
До 29 август 2025 г. варненци и гости на града ще могат да посетят пътуващата изложба „Следи от изчезване“, разположена в зеленината на Природонаучния музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България. В центъра на експозицията са детайлни отливки на стъпки от диви животни, чието..