Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерия Мирчева - между психологията, социалните мрежи и детската мечта да стане писател

Мерия Мирчева е на 24 години, родена и израснала е във Варна и от малка мечтае едно - да стане писател. Днес, две десетилетия по-късно, реализирала детските си стремежи, тя издава сама дебютния си роман "Оставете ме на Мира". Книгата не е научен труд, не е базирана на реален случай, но е силно вдъхновена от реалния живот и тревожната статистика за ръст на психичните проблеми в страната ни. "Това е точно Онзи свят, с който всеки един от нас е имал някакво взимане-даване някога. Онзи свят не е пригоден за живеене, той е временно убежище за травми, с които трябва да се преборим, за да излезем оттам. А какво се случва с хората, които не се справят с преживяването на тези травми и всъщност остават да живеят в Онзи свят? Полудяват…", описва изданието си Мерия. Главният герой в книгата - Никола, е по-скоро хиперболизиран образ, а хуморът и трагикомедията вървят ръка за ръка с тежката и сериозна тема. Мерия има за цел да напише три книги, посветени на психологията, на път е второто издание, издаде за Радио Варна авторката. 

Мерия използва социалните мрежи за популяризиране на всичко, което пише, и се радва на своите хиляди последователи в Тик-Ток и Фейсбук. Със сигурност е възможно да се рекламираш изцяло в социалните мрежи, категорична е Мерия, която пише на плажа основна част от първата си книга, чието действие се развива във Варна. 

С Мерия Мирчева разговаряха Александър Йорданов и Иван Барбов, а запис от гостуването ѝ в сутрешния блок на Радио Варна чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Стига да искаме

Днес имам две кратки истории. Те могат да се подредят в различни класации. Примерно: колко изобретателни сме ние - българите, колко мотивирани можем да бъдем, как сме в състояние да сътворим чудеса от храброст по пътя към някоя заветна цел... Всеки може да продължи класацията както намери за добре. Ноември е. Нямаше как да не се сетя за тези..

публикувано на 17.11.25 в 17:30

Потребителската кошница на едро върви нагоре

От Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчетоха, че цените на едро на маслото, млякото и млечните продукти са отбелязали понижения през последната седмица. Заради сезонното поскъпване на някои плодове и зеленчуци обаче, така наречената потребителска кошница по цени на едро е надхвърлила 100 лева, предаде БНР. През изминалата седмица са..

публикувано на 17.11.25 в 12:49

Швейцарският Гранд Тур е като нашите 100 туристически обекта

Голямата обиколка на Швейцария е кампания, която популяризира туризма в страната. На близо 80 места, които могат да се превърнат в маршрут от над 1600 км, са поставени характерни рамки на фона на туристическа забележителност и всеки може там да направи своята снимка. Това приключение ни помага да открием най-красивите езера, алпийски проходи и..

публикувано на 17.11.25 в 08:10

Празник в чест на майка Тереза организираха в католическия храм "Св. Архангел Михаил" във Варна

Сдружение "Прегръдка" с председател Димитричка Мирчева подготвиха празнична програма за всички вярващи, които присъстваха днес в храма. Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: В комплекса функционират социален център, приют и безплатна трапезария, подпомагащи хора в неравностойно положение – бедни, безработни, възрастни, физически..

публикувано на 16.11.25 в 15:34

12 идеални храни срещу умора

Храната е гориво за вашия организъм. Тя дава енергия през деня и помага да се избегне спад в силите. Но не всички продукти са еднакви — някои наистина дават тласък на жизненост, докато други, напротив, отнемат сили. Правилната храна е способна не само да даде бърз прилив на енергия, но и да помогне за поддържането на стабилното ѝ ниво през целия ден,..

публикувано на 15.11.25 в 15:48

Какви са последствията от екстремно силните магнитни бури?

В последните дни научните институти в цял свят, включително и Геомагнитната обсерватория в Панагюрище към БАН, отчетоха именно такава екстремна буря от най-висок клас.  Ето какво означава това и какви могат да бъдат последствията: Ефекти върху здравето Според геофизици и лекари магнитните бури влияят най-силно върху хора с по-чувствителни нервни..

публикувано на 15.11.25 в 09:30

Започва Рождественският пост

На 15 ноември започва постният период преди празника Рождество Христово. Според богослужебния устав на Българската православна църква, Рождественският пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Рождественският пост е четиридесетдневен и не е така строг като Великия и Богородичния пост, като е подобен на Апостолския (Петровия)...

публикувано на 15.11.25 в 08:17