Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасители на плажа - говори Веселин Георгиев

Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна.

плаж Кабакум, Варна

Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и неспазването на указанията?

Все още не. Началото на сезона обикновено е по-спокойно – хората са по-малко и по-внимателни. Но колкото повече напредва лятото, толкова повече започват да се случват типичните проблеми – неспазване на сигналите, влизане в морето при червен флаг, употреба на алкохол преди плуване.

Какъв е профилът на летовниците тази година? Повече чужденци или българи?

Засега е приблизително 50 на 50. Има доста румънци и украинци, включително такива, които живеят тук. Постепенно българите стават все повече с всяка изминала седмица.

Колко спасителни поста има на Кабакум и всичките ли функционират?

В момента работят три поста. Пълният капацитет ще бъде достигнат след 1 юли – тогава по договори с концесионерите се откриват останалите постове. Засега има зони без спасители, но това е нормално в началото на сезона.

Защо професията „спасител на море“ не е толкова привлекателна за младите?

Основно заради риска и заплащането. Морето е много по-опасно от басейна, а трудът – изключително тежък, особено при инциденти. Въпреки това заплащането не е адекватно и зависи от конкретния плаж. Това отказва много млади хора. Те предпочитат по-спокойната среда на басейна.

Колко време работите като спасител?

Този сезон ми е четвърти, откакто отново започнах да се връщам към тази професия през лятото. Преди това съм работил от 1999 до 2004 – общо имам 8 сезона зад гърба си.

Има ли разлика между работата преди и сега?

Не, почти никаква. Работил съм на Златни пясъци, сега съм на Кабакум. Тук хората са една идея по-дисциплинирани – реагират по-добре на сигнали. Докато на Златните е пълен купон и не винаги можеш да разчиташ, че ще те чуят или ще се съобразят.

Имали ли сте сериозни инциденти до момента тази година?

Слава Богу, не. Надявам се и да не се случват. Когато няма инциденти, значи ние сме си свършили работата.

Какво трябва да знаят хората за мъртвото вълнение?

Много важно е да се разбере, че при мъртво вълнение се появяват силни течения, които теглят навътре. Обикновено приключват на 70–100 метра от брега, но могат да бъдат опасни. Тогава вдигаме червен флаг и започваме стриктен контрол – дори се налага понякога да използваме сила, за да изкараме хората. Винаги настояваме да стоят възможно най-близо до брега.

Кои са другите опасни ситуации в морето?

Често хората влизат нахранени, прегрели, понякога и пияни. Може да се получи внезапен здравословен проблем – сърдечен удар, загуба на съзнание... Трудното е, че не винаги можем да разпознаем, че някой има проблем, докато не започне да маха и да вика. И тогава вече времето е много ценно.

Какво бихте казали на родителите, които оставят децата си без надзор?

Децата са първо отговорност на родителите, после на нас. Имали сме много случаи, в които родителите са в заведение, а децата плуват с пояси и други надуваеми средства – вълната ги отнася, а родителите разбират чак, когато е станало късно. Не бива да се подценява морето.

Какво трябва да направи държавата, за да подкрепи спасителите?

Най-малкото – да осигури така наречената плажна полиция. Понякога се стига до конфликти с туристи, които казват: „Вие не сте орган на реда“. Да, не сме, но ако стане нещо, ние сме първите виновни. Освен това държавата трябва да подкрепи и концесионерите, за да могат те да плащат адекватно на спасителите. Иначе става като във всяка друга сфера в България – ниско заплащане, липса на кадри.

Има ли подмладяване в редиците на спасителите?

За съжаление – не особено. Много от колегите вече са на 60+. Ако искаме тази професия да има бъдеще, трябва да я направим по-привлекателна – както вдигнаха заплатите на шофьорите на автобуси, така и тук трябва да се действа. Защото морската спасителна дейност е не просто работа, а мисия.

Какво бихте пожелали на хората за лятото?

Нека бъдат внимателни, да слушат указанията и да не подценяват морето. Пожелавам им спокойно и безаварийно лято. Джулай морнинг е пред вратата – нека празнуват с мярка и да мислят за утрешния ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39