Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес: Увеличение на пенсиите по Швейцарското правило

Снимка: архив

От днес влизат в сила новите по-високи размери на пенсиите, отпуснати до края на миналата година. Те са осъвременени с 8,6 процента по така нареченото Швейцарско правило, разписано в Кодекса за социалното осигуряване. Изплащането им започва на 7 юли. 

Под прага на бедност от 638 лева остава минималната пенсия за стаж и възраст, която вече е 630 лева и 50 стотинки или 322 евро и 37 цента.

Над 1 милиард лева струва на бюджета на Държавното обществено осигуряване ежегодното осъвременяване на пенсиите, то обхваща малко над 2 041 000 пенсионери. 

С 8,6 % се осъвременяват както трудовите, така и социалните пенсии. Най ниската - тази за старост вече е 333 лева и 48 стотинки. Увеличават се и вдовишките добавки с 8,6 на сто,  тъй като пенсията на починалия съпруг, от която се изплаща добавка в размер на 30 на сто на преживелия, също се индексира.

По данни на НОИ хората с пенсии под прага на бедност от 638 лева намаляват - от днес със 150 000, но половин милион от възрастните  остават с пенсии под този праг.

870 000 са хората с пенсии, приравнени на минималния размер, тъй като изчисления е под определения минимум, за тях и след увеличението държавата ще продължи да доплаща.

Таванът на изплащаните пенсии не се променя - остава 3400 лева, а индексацията увеличава двойно броят на хората, ограничени да получат реалната си пенсия. Заради този максимален праг те вече са 8800.

Също от днес в разпорежданията, с които са определени новите размери на пенсиите, на отделен ред е посочена и стойността им в евро. Двойното обозначение дава пълна прозрачност, превалутирането е по официалния курс - 1 евро е равно на 1,95583 лева, а първите пенсии в евро ще се плащат от 7 януари следващата година.     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненска плувкиня стана 15-та в света на 50 метра бруст

Тея Николова завърши на 15-о място в полуфиналите на 50 метра бруст за жени на Световното първенство по плуване в Сингапур. 20-годишната варненка при дебюта си на шампионат на планетата на голям басейн, постигна и нов национален рекорд 30.67 секунди. Във втората полуфинална серия тя завърши с по-бавно време от 30.88 секунди и не успя да влезе във..

публикувано на 03.08.25 в 15:25

Седмицата ще започне със слънце и облаци

През нощта ще е ясно и почти тихо. В сутрешните часове в ниските места и около водните басеини е възможно да се образува слаба мъгла. Минимални температури 15°-20°, по носовете до 22°.  Утре ще е слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Ще духа слаб, в следобедните часове по крайбрежието до умерен вятър от източна четвърт. Максимални..

публикувано на 03.08.25 в 15:11

Варненец се класира в топ 10 на Международната олимпиада по информатика

Български ученици спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала от Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, съобщава БНР. Златните медали спечелиха Веселин Маркович (12 клас, Математическата гимназия във Варна),..

публикувано на 03.08.25 в 14:29
архив

Влязоха в сила промени в НК за глоби и наказания за пияни и дрогирани шофьори

В Държавен вестник вече са обнародвани измененията на Наказателния кодекс, част от които са свързани с престъпления, извършени от водачи под въздействие на алкохол или наркотици, информира БНР. Драстично се увеличават глобите, които за някои нарушенията достигат 5 хиляди лева. Част от наказанията са завишени, особено към шофьори употребили алкохол..

публикувано на 03.08.25 в 10:57

БДЖ отбелязва Деня на железничаря с признание към професионализма и отдадеността на хората в системата

В първата неделя на месец август железопътните работници в България отбелязват своя професионален празник – Деня на железничаря. Традицията за неговото честване води началото си от средата на XX век, а изборът на датата е свързан с ключов исторически момент: в началото на август 1888 г. железопътната линия Цариброд – София – Белово е открита за..

публикувано на 03.08.25 в 10:05

Молбите за помощ към социалното министерство след пожарите са 24 на брой

В социалното министерство вече има заявления за помощи от пострадали от пожарите. От сряда до петък са подадени 24 молби. Това потвърди министър Борислав Гуцанов пред Нова ТВ. Той обясни, че веднъж има помощ по линията на бедността от 1914 лева, след това от министерството отпускат още 3 000 лева и още 2500 за електроуреди. Така общата сума става..

публикувано на 03.08.25 в 09:50

В неделя - слънце сутринта, облаци следобед

Днес ще е слънчево, с временни увеличения на облачността следобед. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, по Черноморието следобед подсилен от бриз. Максималните температури слабо ще се повишат и ще са между 31° и 34°, по Черноморието от 29° до 32°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода..

обновено на 03.08.25 в 07:23