Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня: Район "Одесос"

Комисията за тротоарното право във Варна ще заседава в четвъртък след 3-годишна пауза

Говори районният кмет Янислава Шопова

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Последната комисия за тротоарно право във Варна е заседавала през 2022 г. Заседание за контрола на тротоарното право, използвано от заведенията във Варна, е насрочено за 14 часа в четвъртък, 3 юли, съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" кметът на район "Одесос" Янислава Шопова. В момента всички заведения плащат обезщетения, след като доброволно са отишли и са казали колко квадратни метра ще ползват. Ние чисто законово нямаме възможност за контрол, тъй като тази комисия не е издавала легално разрешение, а контролът в момента не е този, който очакваме, обясни Шопова. По думите ѝ, след заседанието на комисията ще бъде взето решение каква ще площта, разрешена за ползване, и едва след това ще бъде осъществен контрол от страна на отговорните институции, допълни Шопова. Комисията, която заседава, се състои от общински съветници и по един служител на Община Варна и на районния кмет. Колкото квадрата разреши комисията, толкова квадрата ще бъдат дадени на заведенията, допълни районният кмет на Одесос. Смятам, че комисията ще вземе своите решения и ние ще ги изпълним, допълни Янислава Шопова.

Има идея за изграждане на подземни и надземни паркинги в района на бул. "Васил Левски" и Автогарата. "С архитектите на район "Одесос" обмисляме няколко точки, които да предложим на Община Варна. Имаме и места, които са държавна собственост, за които Общината е предприела стъпки за връщане от гледна точка на предназначението и поискването им като паркинги", поясни Шопова. 

От днес във Варна започва инициативата на район "Одесос" - "Полей дръвче". В нея могат да се включат хора от района, които имат нужда да се грижат за облагородяването му, поясни Шопова. 

Район "Одесос" работи с бюджет от 550 хиляди лева в момента, който е крайно недостатъчен, подчерта Янислава Шопова. Тя изрази надежда бюджетът на Община Варна да "захрани" районното кметство, за да се справи екипът му с ежедневните проблеми. 

В момента 10 еколози работят в район "Одесос". На местата, в които се получават сигнали за недостатъчни на брой контейнери, се поставят допълнителни съдове, подчерта Шопова, след което призова варненци да подават своите сигнали. Всяка една от невралгичните точки в района се наблюдава. 43 са метачките, които чистят ръчно в район "Одесос". 

Няколко са каналите, по които в район "Одесос" се получават сигнали, но най-удачно е това да става в писмен вид. Няма как на база устен сигнал да предприемем мерки, каза Янислава Шопова. За сигнали с нарушени пътни настилки може да се обаждаме на телефон 052/612-889 (денонощно) или на 052/658-990 (между 8 и 17 часа). Еколозите отговарят на телефон 052/612-877, както на имейл odesos_eco@varna.bg. За проблеми с инженерната инфраструктура и благоустройството имейл адресът е odesos_iib@varna.bg, служители отговарят и на 052/658-990, сочи справка от интернет сайта на район "Одесос". 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по енергетика отхвърли президентското вето по закона за "Лукойл"

Парламентарната комисия по енергетика се събра извънредно тази вечер заради наложеното вето от президента по казуса с "Лукойл". Президентът наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл" Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе Радев за изчакването за особен управител на "Лукойл":..

публикувано на 12.11.25 в 18:45

Работодателските организации няма да участват в заседанието на НСТС на 13 ноември

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), обединяваща национално представените работодателски организации: Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България..

публикувано на 12.11.25 в 18:40

Полицията в Добрич издирва 25-годишен младеж

Полицията в Добрич издирва 25-годишния Веселин Василев. По данни на родител на мъжа той е в неизвестност от 10 ноември, около 7:30 ч. сутринта, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. В деня на изчезването си мъжът е бил облечен с черен спортен екип, черни маратонки и черна жилетка, уточняват от полицията. Областната дирекция..

публикувано на 12.11.25 в 18:05

Парламентът прие промени в НПК, свързани с главния прокурор

Главният прокурор ще може в изключителни случаи да отменя постановление за прекратяване на наказателно производство, реши окончателно Народното събрание, като гласува окончателно обединения законопроект на Министерския съвет и "Има такъв народ" за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, съобщава БНР.  В приетите на второ четене изменения се..

публикувано на 12.11.25 в 15:55

Отиде си морският историк Иван Алексиев

Отиде си Иван Алексиев - български инженер, историк и изследовател в областта на морската история, морската наука и техника, корабоплаването, морската литература и маринистиката.  Поклонението ще бъде утре, 13 ноември, от 10 часа, на Централни гробища - Варна (Старите гробища).  Иван Алексиев е роден на  3 март 1943 г. във Варна. Завършва през 1980..

публикувано на 12.11.25 в 15:45

Президентът Радев наложи вето върху закона за особения управител на "Лукойл"

Президентът Румен Радев наложи вето на законодателните промени, свързани с назначаването на особен търговски управител на рафинерията на "Лукойл“ в Бургас, предаде БНР. В мотивите си държавният глава посочва, че поправките водят до подкопаване на правовия ред в страната, противоречат на основни европейски правни норми и пораждат висок риск за..

публикувано на 12.11.25 в 15:39

Ученици от СУ "Гео Милев" с дипломи по медиация, ще разрешават конфликти между връстниците им

Варна стана първият град в България, в който се откриват Училищни центрове по медиация – пространства за диалог, разбирателство и разрешаване на конфликти чрез общуване. Инициативата е част от националната програма за въвеждане на медиацията в образованието и се реализира от Академия Миротворци и Институт "Итера“. На откриването на един от..

публикувано на 12.11.25 в 15:05