Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Аз вярвам и помагам" дари мобилен пункт за кръвния център в Пловдив

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз вярвам и помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. 

Директорът на кръвния център д-р Янко Янков посочи, че след регистрацията мобилната линейка още този месец ще бъде на терен. По думите му с нея се дава възможност на РЦТХ – Пловдив да разшири значително своята дейност и да достигне до повече дарители в региона, предаде БНР-Пловдив. 

„В първите шест месеца на годината отчитаме ръст на кръводаряването с приблизително 600 бр.”, отбеляза той. И допълни, че  кръвният център в Пловдив е първенец в страната по брой кръводарители – 40 на 1000 души жители, което се доближава до световните стандарти. За сравнение средната бройка за страната е 23 на 1000", допълни д-р Янков.

Мобилният пункт за Пловдив е третият такъв след Варна и Стара Загора и е създаден по индивидуален проект и изцяло финансиран от благотворителната инициатива, уточни  Владислав Николов, основател на  Кампанията „Аз вярвам и помагам“. Според него това е още една стъпка към национално покритие на системата за мобилно кръводаряване и реална подкрепа за здравната система в България. 

На церемонията по връчване на мобилния пункт присъстваха областният управител проф. Христина Янчева и директорът на Дирекция „Здравеопазаве“ в община Пловдив Лилия Недева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подготвят създаването на светлинен парк с атракции в Екопарк-Варна

С литийно шествие в Екопарк Варна до параклиса "Св. Климент Охридски" и водосвет за здраве и благоденствие служителите на университетските ботанически градини отбелязаха патронния празник на Софийския университет. На всички граждани и гости на Екопарка беше раздаден рибен оброк.  Доц. д-р Красимир Косев - директор на Университетските..

публикувано на 25.11.25 в 16:05

Колежът по туризъм покани бизнеса в учебната зала

„Тенденции и пeрспективи за развитието за балнео, спа и уелнес туризма в България“ е темата на първо по рода си събитие във Варна днес, което събира за дискусия ученици и студенти с бизнеса. Домакин е Колежът по туризъм към Икономически университет – Варна. Младите хора са от професионални гимназии с профил „Туризъм“ от Варна и Шабла, студенти..

публикувано на 25.11.25 в 15:54

КТ "Подкрепа" с протест пред Бюрото по труда във Варна в сряда

Синдикатът на административните служители "Подкрепа" обяви, че предварително насрочените протестни действия на служителите на Агенцията по заетостта, Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" и Агенцията за социално подпомагане се обединяват и ще се проведат  съвместно  на  26 ноември (сряда) от 12:30 ч. пред териториалните поделения на..

публикувано на 25.11.25 в 15:10

Спирането на водата предизвика нови аварии по селата

В продължение на пет дни Сенокос е без вода, в неделя се появява за кратко до понеделник, когато отново е спряна за отстраняване на аварии. Днес – вторник, вода имаме, но в селото избиха още повече аварии, обяснява кметът на селото Красимир Георгиев . Началникът на ВиК Балчик Димитър Николов обясни, че повредите са две и са планирани за работа. Тъй..

публикувано на 25.11.25 в 14:41
Петко Камбуров

Във Варна и областта близо 30 глобени за пресичане с телефон в ръка

От началото на годината в областта са регистрирани 165 пътнотранспортни произшествия с участие на пешеходци. В резултат на тях 162 души са ранени, а 6 са загинали, това заяви главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор "Пътна полиция" към ОДМВР – Варна, който представи резултатите от втория етап на инициативата за повишаване безопасността на..

публикувано на 25.11.25 в 14:29

Започна коледното договаряне на социалните предприятия с бизнеса на "Варна Експо 3"

13 социални предприятия участват в коледното договаряне „Варна Експо 3“, което се откри днес в изложбената зала на Регионалния център за развитие на социалната икономика в Североизточна България. По време на изложението бизнесът ще може да направи корпоративни поръчки към социалните предприятия, които участват. Третото издание на..

публикувано на 25.11.25 в 14:28

Среща за състоянието на Аспаруховия мост в МРРБ утре

Среща за състоянието на Аспаруховия мост ще се проведе утре – 26 ноември, в сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В разговорите ще участват министърът на регионалното развитие Иван Иванов, представители на Агенция "Пътна инфраструктура", депутати от Варненски избирателен район, председателят на Постоянната комисия..

публикувано на 25.11.25 в 14:16