Националната селективна конференция на Европейския младежки парламент (ЕМП) се провежда във Варна. Събитието цели сформирането на екипи, които да се обучат да работят заедно. Европейският младежки парламент е една от най-големите европейски платформи за политически дебат, междукултурни срещи, европейско гражданско образование и обмен на идеи за младите хора в Европа. От основаването си през 1987 г. стотици хиляди млади хора са взели участие в национални, регионални и международни сесии на ЕМП, изградили са приятелства отвъд границите и са научили полезни умения. Организацията работи в над 40 държави и провежда около 500 събития с 35 000 участници годишно. В България дейността на Европейския младежки парламент започва през 2022 г. Тогава без колебание в националния състав се включват Юлияна Василева и Ирина Ковачева, когато са още в 10-ти клас. Сред най-ценните неща са възможността за обмен на идеи и да се научат много нови неща, както и контактът с млади хора от цяла Европа, разказаха Юлияна и Ирина. С тях разговаря Мариела Димитрова и може да ги чуете в аудиофайла. Събрание на всички комисии Националната селективна конференция ще се проведе утре, 4 юли в аулата на Икономическия университет във Варна. Теми на комисиите:
1. Как ЕС може да модернизира подхода си към редактирането на генома, за да насърчи научните иновации, като същевременно гарантира етични стандарти и защита на околната среда и човешкото здраве?
2. По какви начини може ЕС да подкрепи България в укрепването на доверието на инвеститорите, повишаването на прозрачността във финансовия сектор и ускоряването на икономическата конвергенция, за да се гарантира споделен растеж и стабилност в региона?
3. Как ЕС може да засили митническия контрол, да наруши дейността на престъпните мрежи и да защити потребителите от икономическите рискове, произтичащи от незаконната търговия?
4. Какъв трябва да бъде подходът на ЕС към регулацията на автономните превозни средства, така че иновациите да бъдат в съответствие с обществената безопасност, защитата на личните данни и целите за устойчиво развитие?
5. Как ЕС може да модернизира своите образователни системи, за да подготви учениците с умения за дигиталната ера, да подпомогне прехода на младежите от училище към заетост и да предотврати социалното изключване на младите хора?
6. Какви мерки може да предприеме ЕС, за да адаптира социалните структури, да гарантира икономическа устойчивост и да подобри качеството на живот на по-възрастните граждани, като същевременно запази баланса между поколенията?
7. Как ЕС може да въведе ефективни политики за справяне с пандемията от самота и за насърчаване на по-силни социални връзки между държавите членки?
8. С оглед на променящата се глобална динамика и нарастващата необходимост от стратегическа автономия, как ЕС и НАТО могат да засилят своето партньорство, за да се справят по-добре с новите заплахи и да гарантират единна и ефективна трансатлантическа отбранителна стратегия?
13-годишният Симеон Савов, който е със специални потребности, ще вземе участие в плувния маратон "Галата-Варна" на 27 юли. Момчето вече е записано за състезанието и ще преплува дистанцията от 4 километра и половина. Симеон практикува този спорт от доста години, водим го и по състезания по плуване за деца със специални потребности, заяви за Радио Варна Д..
Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка, съобщава БНР. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде..
Над 230 души са записани до този момент за 85-ото издание на „Маратон Галата – Варна“. Събитието ще се проведе 10 дни по-късно поради неблагоприятни метеорологични условия, каза за Радио Варна кап. I-ви ранг Камен Кукуров от организационния комитет на събитието. „Искаме да „излъжем“ морето, за да случим на хубаво време“, обясни той. Маратонът ще..
Учениците от частни училища без акредитация от Министерството на образованието и науката да могат да се възползват от правото на безплатно пътуване в градския транспорт във Варна. Това предложение за промени в Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна беше разгледано от постоянната комисия по наука и..
Лошо е състоянието на улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд", коментира за Радио Варна Станимир Митев, който живее от години в района заедно със семейството си. Възмутен съм от всичко, което се случва тук , допълни той. По думите му улица "Густав Вайганд" не е ремонтирана отдавна, а в полуразрушени къщи постоянно влизат бездомници. Големи парчета..
Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода. За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..
Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...