До 20 август в Арт Галерия "LePapillonе" художникът Пламен Монев представя живописни картини и акварелни творби. Експозицията „Флора“ е първа част от проекта „Флора и Фауна“ и обобщава творческите търсения на автора през последната година.
Природата винаги е присъствала в произведенията на Пламен Монев - майсторски пресъздадени пейзажи, любими натюрморти с пейзажни елементи, своеобразни „портрети“ на цветя и растения. И съвсем естествено е любител на красотата на природните творения да посвети експозиция на съвършенството на природата. Изложбата е разделена в двете пространства на галерията, като темата за растенията е развита в две техники – акварел и маслени бои, подчертават от галерията.

Акварелната експозиция от 17 творби в най-новото пространство на галерията – Le Petit Art Gallery, е съпътстващо събитие на IV издание на Международното Триенале „Духът на Акварела“.
В основната изложбена зала на галерията, темата "Флора" е разгърната в 20 живописни платна в характерната за автора естетика.
„Още от дете ме вълнуват две неща, които винаги са вървели ръка за ръка в живота ми – обичта към природата и страстта към рисуването. Те ме вдъхновяват и водят. Възхищавам се на формите и цветовете на заобикалящия ни свят – и винаги съм искал да ги предам чрез изкуството си. "Флора и Фауна" е серия от акварелни и живописни творби, които е разказват истории без думи – истории за природата, за крехкостта и устойчивостта ѝ, завръзкатанисдругитеживисъщества. Всякакартинаекатокадъроттозиголямразказ–пъстър, жив, понякога деликатен, понякога силен и наситен с емоция. Ще се радвам да ви отведа с мен в това пътешествие – да ви покажа през моите очи онези ежедневни чудеса, които често подминаваме, но които носят дълбока магия.Темата е безкрайна – колкото самата природа. Затова реших да проявя милост и към себе си, и към зрителя, като разделя изложбата „Флора и Фауна“ на две части. В първата се потапям в света на „Флора“ – растенията, листата, корените, светлината и тишината на растежа“, коментира Монев.
Акварелната експозиция може да бъде разгледана до 20 август 2025 г. в Le Petit Art Gallery, а до 29 юли 2025 г. творбите, изпълнени в маслена техника, ще са в основния салон на галерията на ул. "Драгоман 12".

Общинският съвет на Варна даде съгласието си да бъдат отпуснати 40 000 евро на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Средствата са за организацията на концерта с участието на световноизвестния тенор Пласидо Доминго. Събитието е насрочено за 21 април 2026 година. Концертът е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината на..
Дръзкият роман „Последният ловец на делфини“ от Захари Карабашлиев потегля към книжарниците за своята първа среща с читателите си в дълбоките води на литературата, която остава пазител на свободата. Творбата ще се появи в две издания – с твърди и меки корици. Новата творба от автора на „Рана“, „Опашката“, „Хавра“ преплита настояще, минало и митология и..
От 18 часа днес в изложбената зала на Държавния архив във Варна ще бъде открита изложба на селектираните творби от Шестия международен екслибрис конкурс. Валерия Василева разговаря по този повод с Донка Николова-началник на отдел "Държавен архив": Арт галерия "Ларго" и Държавен архив – Варна представят рекорден брой творби на 364 художници от..
От 18 часа днес в изложбената зала на Държавния архив във Варна ще бъде открита изложба на селектираните творби от Шестия международен екслибрис конкурс. Арт галерия "Ларго" и Държавен архив – Варна представят рекорден брой творби на 364 художници от 53 държави и екслибриси от фондовете на Централен държавен архив, Държавен архив – Пазарджик и..
По повод Деня на четенето и паневропейската инициатива Ден на европейските автори, Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" – Варна насочва вниманието към ролята на съвременните български писатели за изграждането на пълноценна културна среда. Сред инициативите е премиерата на дебютния роман „Приключенията на Келвин. Тайните принципи на Вселената”,..
Никола Манев – 85 години от рождението на художника. Селектирани рисунки, живопис и текстилни пана от фонда на Галерия 33. Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Галерията притежава над 80 творби на художника, които включват графични рисунки, ранни етюди и картини в акварелна техника, рисунки в смесена техника, измислена от самия него -..
Във Варна започна 26-ият Коледен музикален фестивал. Тази вечер ще бъде представен спектакълът "Дух" , а в главната роля публиката ще види Балена Ланджева, която ще замести Милица Гладнишка, която отсъства по здравословни причини. Разнообразна е програмата на фестивала, в нея са включени м юзикъл, опера, оперета, балет, детски спектакъл,..