Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна.
„Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча – намастилена, избърсана и приготвена за печат, и как това остава скрито за зрителя. Замислих се как мога да покажа тази красота на печатната форма, но да не представям буквално матрица. Така стигнах до идеята да използвам алуминиеви плоскости, върху които работя с графични средства и материали. Създавам образа така, както би изглеждал на хартия, само че участва и метала.“
Идеята за тази серия хрумва на авторката преди две години, когато се представя на Есенните салони в Пловдив. Именно там галеристите на Art Meeting, Анна Халамян и Герхард Хорнман, я забелязват, очаровани са от необичайния ѝ и изискан стил, и я канят за изложба във Варна.
Традиционно графиката се възприема като черно-бяла, но в новите произведения художничката добавя и цвят, за да подскаже на зрителя посоката на възприятие и разсъждения. В някои от работите Емануела включва деликатно и текст, който да подсили въздействието на творбите, без да ги обяснява.
Любовта в нейната разпиляност, обърканост, но същевременно и подреденост, и сила прозира във всяка фибра на метала. Там ще видите и море, и детство, и хоризонт, и бучки лед в питие, но и граници, и насилие, и умиротворение. Защото Love is...всичко.
Откриването на изложбата е на 9 юли, сряда, от 18:30 ч. в A&G Art Meeting, Варна. Тя ще остане там до 26 юли.
Чуйте повече в интервюто на Светлана Вълкова с Емануела Ковач:
Специализираната АГ болница във Варна отбелязва световния ден на недоносените деца - 17 ноември, със семинар на тема "Всичко за недоносеното бебе - от болницата до необходимата грижа у дома след изписването" . Лекторите - д-р Симеона Живкова и акушерката Фаня Кючюн, от неонатологичното отделение в СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов", ще говорят..
Гергана Драгнева (Geri the Geri) е едно от лицата на Варна, които често можем да видим на различни културни събития в града. Самата тя е артист, но нейните произведения са предназначени да галят небцата и да стоплят душите на хората. Неависимо дали е зад щанда на фууд кемпера Capibara , или е в импровизирана полева кухня, тя винаги е в центъра на..
Според председателя на ДСБ Варна д-р Ивайло Митковски няма причина от тук нататък кметът на морската столица Благомир Коцев да продължава да е в ареста. В обзорното предаване на РВ „Позиция“ той заяви, че след като следствието е приключило, оправданието за задържането му, че може да повлияе на свидетели, е отпаднало. „Докато се гледа..
Макрорамката на бюджета 2026-та показва, че разходите като процент от БВП ще достигнат нечувани за съвременната история на България нива. „Това не е държавата, която познавам, каза бившият министър на икономиката Николай Василев, като допълни, че България до сега е харчила около трийсет и няколко процента от БВП“. По думите му очертаващите се..
Интервю с Paolo Bruno (THY LIGHT) Първият концерт на бразилската фюнеръл блек метъл група THY LIGHT в България е на 16 ноември. Актуалната екстремна формация ще свири в софийския клуб „Mixtape5“, а подгряващи банди са родната DIMHOLT и гръцката блек метъл група INFERNAL STORM. По повод първия концерт на THY LIGHT в България със съдействието на..
Липсата на важни инфраструктурни връзки, като магистрала "Хемус" , продължава да забавя развитието на областите от Северна и Централна България. Варна, Русе, Велико Търново и Габрово не си взаимодействат достатъчно. Те не успяват да изградят устойчива икономическа ос, за разлика от Южна България, където се оформя силна линия..
Бюджет 2026 е политически компромис, съставен така, че да няма толкова недоволни. На всеки е дадено по малко, а резултатът е позната формула на добрите бюджети - такива, които не предизвикват кризи, но и не водят до дълбоки промени. Така коментира одобрения от кабинета проект на бюджета на страната за 2026 икономистът Димитър Събев от Институт за..